News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Αλλαγη hosting

Started by Poshnjari, June 30, 2012, 05:45:44 PM

Previous topic - Next topic

Poshnjari

Γεια σας, έχω αλλάξει hosting και τώρα έχω σοβαρό πρόβλημα, κάνω upload databse και τα mod μερική θέλουν σύνδεση ftp, κάνω εγκατάσταση από την αρχή είναι εντάξει ανεβάσω db πάλη το ίδιο πρόβλημα, τι δε πάει καλά; 

d-gr

Γιατί παιδεύεστε άδικα?Μια αναζήτηση στο forum και θα βρείτε απάντηση. Εδώ λέει το τι πρέπει να κάνεις σε περίπτωση αλλαγή server. http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=139533.0

Poshnjari

#2
παίδες, θα τρελαθώ!
βοήθεια σε παρακαλώ είναι μόνο μερικά προσθετά που δεν μπορώ να εγκαταστήσω.
όπως
Embed BBCode
IMDb BBC
LMGTFY BBcode
Simple Portal


gvhools

 Καλησπέρα,
τι σφάλματα σου βγάζει?και ποία έκδοση smf έχεις?
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs


Butcher

Quote from: Family on June 30, 2012, 05:45:44 PM
Γεια σας, έχω αλλάξει hosting και τώρα έχω σοβαρό πρόβλημα, κάνω upload databse και τα mod μερική θέλουν σύνδεση ftp, κάνω εγκατάσταση από την αρχή είναι εντάξει ανεβάσω db πάλη το ίδιο πρόβλημα, τι δε πάει καλά; 

Αν και δεν πολύ κατάλαβα τι εννοείς, υποθέτω πως δεν έχει δικαιώματα για να γράψει στους φακέλους.
Αν συνδεθείς με ftp (filezilla για παράδειγμα) και κάνεις δεξί κλικ στο φάκλο θα δεις ότι μπορείς να του αλλάξεις τα δικαιώματα. Κάντα 755 η 777 για να κάνεις τη δουλειά σου και μετά επανέφερέτα όπως ήταν.


d-gr

Mηπως κάνεις κάτι λάθος στην διαδικασία φιλε?Eγω στο δικό μου έχω πάνω από 40 mod εγκατεστημένα και κανένα δεν μου ζήτησε ftp, όλα τα εγκατέστησα από την διαχείριση. Πάντως το αρχικό σου μήνυμα είναι πολύ μπερδεμένο και δεν βγάζει άκρη, Πχ δεν μας λες τι είχες πριν και τι αλλαγές έκανες, και  τώρα έχεις το πρόβλημα....

vkot

Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις κανένα, γενικά; ή μόνο τα συγκεκριμένα;
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Poshnjari

μόνο τα συγκρινόμενα.
θέλω να πω αν κάνω εγκατάσταση το SMF με τα συγκρινόμενα mod δεν μου βγάζουν πρόβλημα, όταν ανεβάσω database έχω αυτό το πρόβλημα.

d-gr

Φίλε στο πρώτο μήνυμά μου έχω βάλει ένα λινκ που λέει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις σε περίπτωση αλλαγή server. Έχεις κάνει αυτά τα βήματα η έκανες την μεταφορά με δικό σου τρόπο?

gvhools

Καλησπέρα,
κάνε την μεταφορά όπως αναφέρει και dimitris_p και μην ξεχάσεις να τρέξεις το repair_settings.php
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

Poshnjari

τα έχω δοκιμάσει όλα. δεν ξέρω τι δε πάει σωστό!

gvhools

δες ξανά τα δικαιώματα σε φακέλους και αρχεία μέσω κάποιου ftp προγράμματος όπως filezilla κλπ ή και μέσα από τον ftp.

https://ordose.ornl.gov/forum/readme.html
http://wiki.simplemachines.org/smf/On_file_and_directory_permission_and_ownership#SMF.27s_recommended_file_permission_settings
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

Poshnjari

τα έχω δοκιμάσει, 777,755,666,644,745, κτλ.
όταν θέλω να κάνω σύνδεση ftp μου βγάζει αυτό Warning: mysql_real_escape_string() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /home/το όνομά μου/public_html/Sources/Subs-Db-mysql.php on line 132
Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /home/το όνομά μου/public_html/Sources/Subs-Db-mysql.php on line 414
και
Warning: mysql_affected_rows(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /home/το όνομά μου/public_html/Sources/Subs-Db-mysql.php on line 368

GoofyX

Το μήνυμα που σου βγάζει δείχνει ότι το resource για τη σύνδεση με τη βάση δεδομένων δεν είναι έγκυρο, δες μήπως για κάποιο λόγο username, password, όνομα βάσης και host για τη βάση είναι λάθος.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Poshnjari

Quote from: GoofyX on July 16, 2012, 02:05:47 PM
Το μήνυμα που σου βγάζει δείχνει ότι το resource για τη σύνδεση με τη βάση δεδομένων δεν είναι έγκυρο, δες μήπως για κάποιο λόγο username, password, όνομα βάσης και host για τη βάση είναι λάθος.
και πως να το ελέγχων αυτό;

GoofyX

Λογικά από το control panel που σου δίνει ο provider σου, εκεί θα σου δίνει τα στοιχεία για τη σύνδεση με τη βάση. Αυτά πρέπει να τα επιβεβαιώσεις με το settings.php.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Poshnjari

otan les me settings.php enois me repair_settings.php

GoofyX

Ίσως, δεν ξέρω αν το repair_settings.php μπορεί να διορθώσει και τα λάθη στη σύνδεση με τη βάση. Πάντως, τα στοιχεία αυτά γράφονται στο Settings.php.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Advertisement: