News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Simple Machines (SM) Nedir?

Started by Antes, June 09, 2013, 06:23:23 PM

Previous topic - Next topic

Antes

Merhaba,

Son zamanlarda daha sık duyduğunuz ve özellikle 2.0 Gold sürümü ile gündemde daha fazla yer alan Simple Machines, NPO kavramlarının ne olduğunu ve bunların detaylarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle SMF 2. sürümünü yayımlayarak lisans değiştirmiş ve BSD lisans türüne geçmiştir. Bu demektir ki; siz telif hakkı yazısını (kodlar içinde en üstte olan) kodlardan çıkartmadığınız sürece yaptığınız düzenlemeleri paket olarak sunabilirsiniz. Fakat bunlar ufak detaylar (bu konu için).

Simple Machines, Simple Machines Forum 'un bir kısaltma türü değildir, esasen bunu beyan ederek başlamak daha iyi olur. Peki nedir Simple Machines?

Simple Machines, kayıtlı bir organizasyondur (NPO) ve Projeleri çatısı altında topar, şöyle ki. Simple Machines Forum, Simple Machines (NPO) 'nun bir projesidir. Tabi şunu da belirtmem gerek, bu ayrımı net olarak görememenizin sebeplerinin en başında Simple Machines Organizasyonunun sadece Simple Machines Forum projesi ve temel yapım aşamasında olan smCore Projesinin olmasındandır. Simple Machines Organizasyonunun görevi Simple Machines Forum projesini idare etmek değil, onun arka-planında yani yasal ve maddi olguları idare etmektir, Simple Machines Forum projesinin idaresi Proje Yöneticisi (Project Manager) ve diğer ekip üyelerine aittir. Tabi şunu da söylemeden geçemeyeceğim, şu anda Simple Machines çatısı altında sadece SMF olduğu için tüm SM üyeleri aynı zamanda SMF proje üyesidir (veya eski SMF proje üyeleridir).

Kısaca NPO'yuda açıklamak gerekirse; NPO'nun açılımı Non-Profit Organization, Türkçe olarak ise Kar amacı gütmeyen organizasyon/kuruluş demektir ve LLC'den çok büyük farkları vardır, fakat bunlara girmeye gerek görmüyorum temel olarak söylemek gerekirse LLC = Limited Şirket demektir.

Simple Machines Organizasyonunun sayfası: http://www.simplemachines.org/about/members.php

BoD (Board of Directors): Karar verme (yönetim kurulu).
Marketing: Pazarlama
Servers Team: Sunucu Ekibi
Members: Üyeler

Şu anki Simple Machines Organizasyon İdarecileri;

Başkan: CoreISP
Başkan Yardımcısı: Runic
Sekreter: Oldiesmann
Hazine/Kasa: Illori

Advertisement: