News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Καλώς σας βρήκα

Started by ZeroFish, January 14, 2013, 02:55:38 AM

Previous topic - Next topic

ZeroFish

Πολύ καλημέρα στην ομάδα υποστήριξης του SMF και σε όλα τα μέλη. Καλή χρονιά να έχουμε όλοι.

Μέχρι τώρα εμπειρία σε διαχείριση forum δεν είχα. Μου κόλλησε όμως η ιδέα να στήσω ένα δικό μου και βασικά το έκανα αν και είναι κλειστό προς το παρών με μέλος μόνο εμένα.

Δυστυχώς ξέρετε τι λένε. Το πρώτο το διαγράφεις, το δεύτερο το έχεις για test και το τρίτο το κρατάς.

Εγώ είμαι ακόμα στο πρώτο στάδιο.  Έχω στήσει ένα forum (Έκδοση φόρουμ: SMF 2.0.3) χρησιμοποιώντας το SMF Default theme προς το παρών.

Δυστυχώς μέσα στην παραζάλη και στην extacy του «δικού μου» forum άρχισα να βάζω και να βγάζω themes και κυρίως mods με αποτέλεσμα σήμερα να μην ξέρω εάν έκανα κάποια μη αναστρέψιμη «ζημιά» ή αλλαγή.

Η πρώτη σκέψη λοιπόν είναι να διαγράψω τα πάντα, δεδομένου ότι δεν έχει ξεκινήσει ακόμα τη λειτουργία του το forum και να ξεκινήσω από την αρχή.

Και εν αρχή ην το theme. Δεδομένου ότι το forum θα είναι στα Ελληνικά, υπάρχουν κάποια themes που υποστηρίζουν καλύτερα την Ελληνική γλώσσα?  Έχω δει κάτι περίεργα (π.χ. τονισμός κεφαλαίων) τα οποία θα ήθελα να αποφύγω.

Από τα themes που είδα μου αρέσανε αρκετά τα C&C για σκούρο και Fresh για ανοιχτόχρωμο.

Θα επανέλθω με άλλες ερωτήσεις.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για την ταλαιπωρία μαζί με τις ευχαριστίες μου για τον κόπο σας. 


agridoc

Καλωσόρισες στην ελληνική κοινότητα του SMF ZeroFish.

Αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα δεν βλέπω τον λόγο να ξεκινήσεις από την αρχή. Οι εμφανίσεις μπορεί να διαγραφούν από την διαχείριση, τα mods να απεγκατασταθούν ή να γίνει ένα large upgrade.

Για τούς τόνους στα κεφαλαία δες το http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=354442.0, δεν είναι λόγος απόρριψης μιας εμφάνισης.

Επίσης προσπάθησε (και τήρησε το και στο φόρουμ σου) οι ερωτήσεις να ΕΝΑ έχουν συγκεκριμένο ΘΕΜΑ. Πολύ συχνό είναι να βλέπουμε κάποιος να θέλει να πάρει απάντηση σε όλα τα ερωτήματα του σε ένα μόνο θέμα .
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

vkot

Καλώς ήρθες!
Το πρόβλημα με τις Εμφανίσεις/Themes είναι ότι πιθανότατα θα πρέπει να τροποποιείς χειροκίνητα τα αρχεία template της Εμφάνισης για κάθε mod που εγκαθιστάς (και που πιθανότατα χρειάζεται να τροποποιήσει αρχεία template). Όσο πιο διαφορετική η Εμφάνιση (πολλά template που διαφέρουν από τα βασικά) τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα να χρειαστεί να κάνεις τις αλλαγές για κάθε mod.
Οπότε, πειραματίσου με τα mod σε ένα φόρουμ με την προκαθορισμένη εμφάνιση (δοκιμαστικό ίσως). Ή κράτα όλα τα template της προκαθορισμένης εμφάνισης ως έχουν και άλλαξε μόνο χρώματα κλπ, στα αρχεία CSS.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

ZeroFish

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και ορισμένα μου φαίνονται για αρχή κάπως έτσι 也不懂你们。简单一点不会伤害哈

Θα αρχίσω λοιπόν με ένα συγκεκριμένο θέμα. Εάν έχει αναλυθεί ζητώ συγνώμη γιατί δεν είχα το χρόνο (παιδιά-εργασία) να ψάξω αρκετά topic...

Ποιός είναι ο καλύτερος και ευολότερος τρόπος για να ανεβάζουν τα μέλη φωτογραφίες στο forum?

Δοκίμασα κάποια mods για σύνδεση με image hosting sites αλλά δεν μου "κάθεται" καλά το παράθυρο από κάτω.

Να πω την αλήθεια επειδή είμαι συνηθισμένος να τα χρησιμοποιώ και να αναρτώ τον αντίστοιχο κώδικα θα μου άρεσε κάτι το οποίο είδα σε άλλο forum αλλά όχι SMF. Με το που ποστάριζες μια φωτό, ας πούμε από imageshack ή photobucket, ασχέτως μεγέθους την έβλεπες σε πλάτος όσο του forum ενώ επάνω στην φωτό σου έβγαζε 2 επιλογές: enlarge και full size.

Το SMF από default δεν έχει κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα εάν ποστάρεις μια μεγάλη φωτό να γίνεται μαντάρα.

Υπάρχει κανένα mod ανάλογο?

ZeroFish

SOS και συγνώμη για αυτό...Παλιότερα είχα εγκαταστήσει το photobucket upload box αλλά δεν μου άρεσε και το απεγκατέστησα. Δεν ξέρω όμως γιατί αλλά ενώ δεν βλέπω το mod στον πίνακα διαχείρισης, το κουτί του photobucket εμφανίζεται σταθερά κάθε φορά που πάω να απαντήσω σε ένα topic.

Ας κοιτάξουμε πρώτα αυτό πως μπορώ να το διαγράψω και μετά συνεχίζουμε με το θέμα της εμφάνισης των φωτογραφιών.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

agridoc

Δεν χρειάζεται mod. Ο συνηθέστερος τρόπος είναι σαν συνημμένο αρχείο. Μπορεί να εμφανίζεται σε κανονικό μέγεθος ή σαν εικονίδιο. Δες το
Κέντρο διαχείρισης » Συνημμένα και πορτραίτα » Ρυθμίσεις συνημμένων

Για εξωτερικές εικόνες, όπως αναφέρεις αλλά και για εικόνες που προστίθενται συνημμένο, αν δεν επιλέξεις να εμφανίζονται σαν εικονίδια,  μπορείς να ρυθμίσεις το μέγιστο ύψος και πλάτος, για να μην χαλάει η εμφάνιση στο
Κέντρο διαχείρισης » Χαρακτηριστικά και επιλογές » Διαρρύθμιση

Μέγιστο πλάτος δημοσιευμένων εικόνων (0 = απενεργοποίηση)
Μέγιστο ύψος δημοσιευμένων εικόνων (0 = απενεργοποίηση)

Οι εξωτερικές εικόνες θα εμφανίζονται στο πλήρες μέγεθος τους με κλικ πάνω τους. Τα εικονίδια σε νέο παράθυρο με κλικ.

Υπάρχουν b;ebai και mods όπως το Highslide 4 SMF (HS4SMF) που μπορεί να ενδιαφέρουν.
Highslide 4 S


Το mod μάλλον το διέγραψες χωρίς να το απεγκαταστήσεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ZeroFish

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντηση.

Quote from: agridoc on February 19, 2013, 05:15:19 AM
Το mod μάλλον το διέγραψες χωρίς να το απεγκαταστήσεις.

Αυτό φαντάστηκα κι εγώ...

Υπάρχει λύση για να απαλλαχθώ από αυτό το πρόβλημα? Έκανα μια "ταρζανιά" εγκαθιστώντας ξανά το mod ώστε να του κάνω απεγκατάσταση και μετά διαγραφή αλλά απλά...μου έβγαλε 2ο παράθυρο photobucket (εξυπνάκιας ε? πραγματικός Αινστάιν).

agridoc

Θα έχεις δύο φορές τον ίδιο κώδικα σε κάποια αρχεία. Ευτυχώς δεν υπάρχουν πολλές προσθήκες.


Επεξεργασίες αρχείων

./Sources/ManageSettings.php

Αναζήτηση για :
// Mod authors, add any settings UNDER this line. Include a comma at the end of the line and don't remove this statement!!

Μετά 2 φορές το παρακάτω, αφαιρούμε την μια
//Photobucket upload box
array('check', 'enable_photobucket_up'),


./Themes/default/Post.template.php
Αναζήτηση για :
// Finally, the submit buttons.

Πριν 2 φορές το παρακάτω, αφαιρούμε την μια
if(!empty($modSettings['enable_photobucket_up']))
  {

// Begin Photobucket upload Box By enik

      echo '
     
      <hr />

    <iframe src="http://photobucket.com/plugin?linkType=img" width="450" height="250" frameborder="1" scrolling="auto">
    ', $txt['adk_pub_browser'], '
    </iframe>
                 
                      <hr />';

// End of photobucket upload Box By enik

}



./Themes/default/languages/Modifications.english-utf8.php (UTF-8 εγκατάσταση)

Αναζήτηση για (στο τέλος του αρχείου):
?>

Πριν 2 φορές το παρακάτω, αφαιρούμε την μια
// Strings for Photocucket upload box by enik

$txt['enable_photobucket_up'] = 'Enable Photobucket Upload Box?';
$txt['adk_pub_browser'] = '<p><b>Sorry, your browser does not support iframe. Please <a href="http://www.webstandards.org/upgrade" target="_blank">upgrade</a> your browsers.</b></p>';


Αυτή η επέμβαση δεν είναι ζωτικής σημασίας για την εγκατάσταση αυτού του mod.

./Themes/default/languages/Modifications.english.php

Αναζήτηση για (στο τέλος του αρχείου):
?>

Πριν 2 φορές το παρακάτω, αφαιρούμε την μια
// Strings for Photocucket upload box by enik

$txt['enable_photobucket_up'] = 'Enable Photobucket Upload Box?';
$txt['adk_pub_browser'] = '<p><b>Sorry, your browser does not support iframe. Please <a href="http://www.webstandards.org/upgrade" target="_blank">upgrade</a> your browsers.</b></p>';


Αν θέλεις να απεγκαταστήσεις τελείως το mod αφαιρείς και τις δύο προσθήκες.από τα αρχεία.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ZeroFish

Καλημέρα μετά από καιρό.

Επειδή με το θέμα της διαχείρισης είμαι ακόμα πρωτάρης θα μπορούσες να μου δώσεις το path για να εντοπίσω που θα κάνω την επεξεργασία των αρχείων?


agridoc

Τα paths στο μήνυμα είναι σε μαύρα γράμματα πριν το όνομα του αρχείου.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ZeroFish

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θεώρησε ότι είμαι τελείως άσχετος. Θα μου πεις δεν σου φτάνει η ασχετοσύνη σου, θες και forum? Βασικά δεν ψάχνω κάτι το εξεζητημένο. Ένα απλό forum αρκεί να είναι σωστά στημένο από την αρχή και για τη συνέχεια βλέπουμε.

Οπότε και η ερώτηση: Από ποιό κομμάτι του πίνακα διαχείρισης μπορώ να έχω πρόσβαση στα παραπάνω αρχεία?

agridoc

Θεωρητικά από το Κέντρο διαχείρισης » Εμφάνιση και διάταξη » Τροποποίηση εμφανίσεων μπορείς να κάνεις αλλαγές στα αρχεία της εμφάνισης (όσα είναι μέσα στο /Themes/).

Δεν το συνιστώ ούτε για αυτά, η σύσταση μου είναι

- Χρήση ενός προγράμματος FTP (π.χ. FileZilla)
- Backup των αρχείων όπου πρόκειται να γίνουν αλλαγές στο PC και στην συνέχεια
- Επεξεργασία άλλων αντιγράφων των αρχείων στο PC με έναν editor (π.χ. Notepad++), κάνοντας τις επιθυμητές διορθώσεις
- Ανέβασμα των διορθωμένων αρχείων στον server με αντικατάσταση των υπαρχόντων.
- Ελεγχος της λειτουργίας μετά τις αλλαγές.

Αν κάτι δεν πάει καλά επαναφέρουμε στον server τα αρχικά αρχεία από το backup.

Εναλλακτικά οι εργασίες μπορεί να γίνουν και με εργαλεία από το CP του host σου, θεωρώ πιο ασφαλές να εργασθείς με αντίγραφα ασφαλείας στο PC σου.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: