News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Προβλημα με Modifications

Started by Tom4ever, February 26, 2013, 03:41:33 PM

Previous topic - Next topic

Tom4ever

Προσπαθω να κανω ληψη 2 mods που ερφαμοζουν για το 2.0.2 που εχω και τα εχω βαλει τα ιδια .zip σε αλλο domain εχουν εγκατασταθει αλλα σ'ενα domain που εχω βγαζει "SYNTAX Error line:41" στο SMFBlog και "SYNTAX Error line:70" στο SA CHAT . και δεν τα εγκαστηθει, πως γινεται; αφου ειναι ιδια zip

agridoc

Τα δύο SMF είναι στον ίδιο host;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

ναι,αν ηταν θα το ανεφερα

Tom4ever

Quote from: Tom4ever on February 27, 2013, 08:45:22 AM
ναι,αν ηταν θα το ανεφερα

SQL logic error or missing database
near "from": syntax error
Αρχείο: /home/a2059763/public_html/Packages/temp/db.php
Γραμμή: 70

Tom4ever


agridoc

Δοκίμασε με FTP να δημιουργήσεις έναν κατάλογο /Packages/temp/ με δικαιώματα 777 ή 755 και ξαναδοκίμασε.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

Quote from: agridoc on March 04, 2013, 12:22:36 PM
Δοκίμασε με FTP να δημιουργήσεις έναν κατάλογο /Packages/temp/ με δικαιώματα 777 ή 755 και ξαναδοκίμασε.

Tον εχω ηδη αυτο τον φακελο με δικαιωματα 755 το εκανα 777 μπας και δουλεψει αλλα τιποτα,τιποτα αλλο να πρωτινεις;

Tom4ever

Κοιτα, αν δεν ξερεις τι γινεται σε αυτην την κατασταση μπορεις τουλαχιστον να μου πεις για να μην περιμενω αδικα;

Ευχαριστω

agridoc

Δεν μπορώ να ξέρω, ίσως μπορέσω να το βρω.  ;)

Εχουμε δύο SMF στον ίδιο host και φαντάζομαι στον ίδιο server σε διαφορετικούς καταλόγους. Οι εκδόσεις υποθέτω οτι είναι ίδιες.

Μία περίπτωση είναι λάθος στην εγγραφή του zip. Διαγραφή και δοκιμή πάλι.

Αν τα 2 domains είναι στον ίδιο host αλλά σε διαφορετικό server, ίσως έχουμε διαφορετικό ορισμό της PHP.

Οπως και να έχει το πράγμα δες από την διαχείριση στα 2 SMF έκδοση PHP και MySQL.
Κέντρο διαχείρισης » Υποστήριξη και πληροφορίες
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

Σ'αυτο που δεν δουλευει..
Πληροφορίες έκδοσης:
Έκδοση φόρουμ: SMF 2.0.2 (λεπτομέρειες)
Τρέχουσα έκδοση SMF: SMF 2.0.4
Έκδοση GD: 2.0 or higher
SQLite έκδοση: 2.8.17
PHP: 5.2.17
Έκδοση διακομιστή: Apache

agridoc

Σ' αυτό που δουλεύει;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

Quote from: agridoc on March 09, 2013, 01:54:57 PM
Σ' αυτό που δουλεύει;

...Το εσβησα καταλαθως.. :( Και παλι και να ειναι πιο παλια η εκδοση διωρθονεται;

agridoc

Αυτό που βλέπω είναι οτι για την βάση δεδομένων χρησιμοποιείται η SQLite, όχι η MySQL. Η MySQL είναι η πιο συμβατή με το SMF.

Είναι πολύ πιθανόν τα mods που πας να εγκαταστήσεις να έχουν εντολές μη συμβατές με SQLite και από εκεί να έχεις Syntax errors. Εχει γίνει αρκετή δουλειά για να είναι συμβατό το SMF με SQLite και PostgreSQL, όμως αρκετά mods δεν είναι, τουλάχιστον ακόμα.

Με την SQLite δεν έχω ασχοληθεί. Δες στον πίνακα PostgreSQL and SQLite Support.

Πάντως απ' ότι διάβασα η SQLite δεν κάνει για φόρουμ με κίνηση. Υπ' 'οψιν οτι αν θελήσεις ν' αλλάξεις server μάλλον θα πρέπει να μετατρέψεις την βάση δεδομένων σε MySQL.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

Μα εγω χρησιμοποιω MQSL database...

Tom4ever

δεν ξερω γιατι αλλα ειχε διαγραφθει η βαση δεδομενων MySQL και αλλαζω τα δεδομενα σε MySQL και με το host το ονομα,το database και τον κωδικο αλλα μου βγαζει αδυναμια συνδεσης.

agridoc

Δεν γνωρίζω τις δυνατότητες του host σου, αυτό το οποίο ανέφερες πάντως είναι
QuoteSQLite έκδοση: 2.8.17

Επίσης δεν γνωρίζω πως εγκαταστάθηκε το SMF σου. Είναι από τα εδώ, στο site του SMF, αρχεία ή είναι εγκατάσταση μέσα από κάποιο script του host;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

Με MySQL το κατεβασα δεν ξερω τωρα γιατι εχω SQLite. Το εγκατεστησα με MySQL με το install.php του σμφ .rar Επισης το αλλαξα παλι σε MySQL και κοιτα τι βγαζει... Table 'a2059763_smf1.smf_settings' doesn't exist

agridoc

Tom4ever ηρέμησε, θα βρούμε μια άκρη.

- Τα αρχεία εγκατάστασης του SMF διατίθενται σε μορφή zip, tar.gz ή tar.bz2 όχι rar, μάλλον δεν το έγραψες σωστά. Κατάλαβα πάντως οτι το αρχείο το κατέβασες από εδώ, διόρθωσε με αν δεν κατάλαβα καλά. Δεν εγκαταστάθηκε με script του CP του server σου ή με webinstall.php.

- Με την MySQL δεν ανεβάζεις αρχεία, δημιουργείς και διαχειρίζεσαι βάσεις δεδομένων. Μήπως εννοείς οτι την βάση δεδομένων του SMF την δημιούργησες σε MySQL?

- Γράφεις οτι άλλαξες την βάση δεδομένων σε MySQL. Δεν ξέρω αν είναι κάτι που γίνεται τόσο απλά από το CP. Δυστυχώς δεν έχω γνώση, ούτε έχω πρόσβαση σε server με SQLite. Ρίξε μια ματιά εδώ  SQLite to MySQL migration.

Αν το SMF φόρουμ σου δεν έχει ιδιαίτερο περιεχόμενο θα πρότεινα μια καθαρή εγκατάσταση από την αρχή.

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Tom4ever

1o - ναι εννουσα .zip
2ο - Ναι εννουσα οτι το δημιουργησα σε MySQL
3ο - Οκ αν δεν βγαλω ακρη θα το κανω,αλλα πρεπει να ξανακανω ολα τα posts...

Tom4ever

Oκ το πηρα αποφαση θα κανω το install απο την αρχη αλλα πριν το παρω αποφαση πες μου αν βρηκες τιποτα σχετικα μ'αυτο.

Advertisement: