News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

windows-1253 σε UTF-8

Started by visualuser, May 23, 2013, 09:01:37 AM

Previous topic - Next topic

visualuser

ηρθε η ωρα να κανω την βρωμοδουλεια....

διαβαζω αυτο τον οδηγο,
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=472777.0
αλλα εγω εχω windows-1253, αλλαζει κατι?


οι διαχειριστες του σερβερ μου,
εστειλαν το παρακατω μηνυμα:

Quoteη βάση σας έχει εντελώς λάθος κωδικοποίηση. Ακόμα και εάν διορθώσετε τη κωδικοποίηση της βάσης που πρέπει να το κάνετε, θα πρέπει να αλλάξετε ΌΛΑ τα αρχεία (lang files / templates) που έχουν άμεση σχέση με την εγγραφή δεδομένων στη βάση και ορίσου τη κωδικοποίηση στο περιβάλλον του χρήστη/διαχειριστή σε UTF-8.

Σας προτείνω να επικοινωνήσετε με την SMF ώστε να σας προμηθεύσουν με τους αντίστοιχους κωδικούς καθώς και τα lang files που απαιτούνται saved ως UTF8 αρχεία.


Καμια καλη σκεψη για ολα αυτα?  O:)

visualuser

#1
αρχισα το convertion και εφαγα το πρωτο κολλημα:


Column 'subject' cannot be part of FULLTEXT index
Αρχείο: /var/www/vhosts/ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ/httpdocs/smf/Sources/ManageMaintenance.php
Γραμμή: 676




πως προχωραω τωρα?


edit:

το Αρχείο καταγραφής σφαλμάτων μου εβγαλε αυτο:

Σφάλμα βάσης δεδομένων: Column 'subject' cannot be part of FULLTEXT index


ALTER TABLE smf_related_subjects
CHANGE COLUMN subject subject tinyblob NOT NULL
Αρχείο: /var/www/vhosts/ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ/httpdocs/smf/Sources/ManageMaintenance.php
Γραμμή: 676



φαινεται οτι το mod "Related Topics" δημιουργει το ολο θεμα,
αλλα οταν παω να το απεγκαταστησω, βγαζει ενα σφαλμα και σταματαω,


Εκτέλεση τροποποίησης ./Sources/Admin.php Το τεστ απέτυχε

vkot

Eίχα αρκετά προβλήματα με την μετατροπή σε UTF-8 μέσω του SMF, δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Τελικά, έκανα "χειροκίνητη" μετατροπή. Σου θυμίζω αυτή τη συζήτηση: http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=356343
Δοκίμασε αυτό που έκανα εγώ (iconv)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

visualuser

η μετατροπη δεν δουλευει,
εδω μια εκδοχη που τα κανει μανταρα.....


visualuser

δουλεψα καπως το mysql dumper, αλλα με το iconv, τα εχω βρει μπαστουνια...
πως δουλευεται αυτο το πακετακι?

agridoc

Μόλλον δεν έχει γίνει αυτό

Quote from: agridoc on April 01, 2012, 04:25:33 AM
6. In Administration Center » Search » Search Method
   Delete any text index you might have created.
   Select "No index" as search method.

Κέντρο διαχείρισης » Αναζήτηση » Μέθοδος αναζήτησης
   Διαγράψτε οποιοδήποτε ευρετήριο κειμένου που μπορεί να είχατε δημιουργήσει.
   Επιλέξτε "Χωρίς ευρετήριο " ως μέθοδο αναζήτησης.

Είναι κοπιώδης διαδικασία, μπορεί εύκολα κανείς να παραλείψει κάτι.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

visualuser

αγαπητε agridoc,
δυστυχως το προβλημα ειναι πιο βαθυ.....

Πρεπει (φανταζομαι) να γινουν ολα export και να μετατραπουν σε UTF-8
για να δουλεψουν σωστα.

Η μετατροπη του SMF απο windows-1253 σε UTF-8 δεν δουλευει.
Ολο αυτο το πακετο με ξεπερναει γιατι δεν το εχω ξανακανει και ετσι θα το αναθεσω σε επαγγελματια.


Οταν με το καλο τελειωσει η ολη φαση,
θα γραψω λεπτομεριες στο κατα πως ολοκληρωθηκε η διαδικασια.
Πιστευω οτι θα ενδιαφερει πολυ κοσμο που εχει το ιδιο προβλημα.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον  :)

agridoc

Ο οδηγός που έχω γράψει στα αγγλικά έχει βασιστεί σε μελέτη και δοκιμές που κατέληξαν σε επιτυχημένες μετατροπές και πρόσθεσα κάποια στοιχεία από εύστοχες παρατηρήσεις άλλων. Δεν χρειάζεται να κάνεις export. Οι δοκιμές που έκανα έγιναν μεταγενέστερα από το θέμα που είχε δημοσιεύσει ο vkot.

Καλό είναι να δοκιμαστεί είτε σε τοπική εγκατάσταση, είτε σε αντίγραφο της βάσης και ανακατεύθυνση  εκεί.

Δεν μπορώ να αποκλείσω 100% προβλήματα αλλά τα βήματα που έχω γράψει πρέπει να γίνουν σωστά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

visualuser

ισως κατι να ξεχασα.... ωστοσο η μετατροπη προχωραει, γινονται ολα  UTF-8
πλην ομως καταληγουν οπως το screenshot που εβαλα, και φυσικα δεν τολμαω να προχωρησω στη κανονικη βαση που εχω γιατι ως γνωστον η κατασταση ειναι ανεπιστροφη.

Βεβαια παιρνω και backup, αλλα τι νοημα εχει να το κανω?

vkot

Σίγουρα έχεις αντιγράψει τα αρχεία γλώσσας του SMF *.greek-utf8.* και έχεις επιλέξει τη γλώσσα αυτή μέσα από την Διαχείριση; Έλεγξες αν η κωδικοποίηση των html σελίδων που εμφανίζονται στον browser σου είναι utf-8; (Δες το source)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

visualuser

Quote from: vkot on May 27, 2013, 01:55:43 PM
Σίγουρα έχεις αντιγράψει τα αρχεία γλώσσας του SMF *.greek-utf8.* και έχεις επιλέξει τη γλώσσα αυτή μέσα από την Διαχείριση; Έλεγξες αν η κωδικοποίηση των html σελίδων που εμφανίζονται στον browser σου είναι utf-8; (Δες το source)


ποιο source αρχειο λες?

παρακατω βαζω ενα screenshot χωρις να κανω μετατροπη....
και ενα δευτερο της βασης.

agridoc

Το screenshot σου παρουσιάζει και τα μενού λάθος, πράγμα περίεργο. Δες τα αρχεία γλώσσας όπως επισήμανε ο vkot.

Επίσης δες την βάση δεδομένων με PhpMyAdmin. Δες το collation των πινάκων και των πινάκων (με το Δομή). Στο screenshot μοιάζει σαν latin-1.

Αν έκανες την μετατροπή έχοντας εγκατεστημένα mods μπορεί να υπάρξουν απρόβλεπτα αποτελέσματα. Γι αυτό συστήνω να γίνει ένα large upgrade ΠΡΙΝ την μετατροπή.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

visualuser

το collation ειναι utf8_general_ci    

large upgrade δεν εκανα.... ελεγα να το κανω στο τελος.

agridoc

Quote from: agridoc on April 01, 2012, 04:25:33 AMYou are going to convert to UTF-8. It's a procedure that might not finish properly. Some mods may conflict so it's better to do it without them. To use clean files, a Large Upgrade will be done first.

Ειδικά μεγάλα mods, όπως portals ή AEVA, είναι πολύ πιθανόν να παρέμβουν στην διαδικασία μετατροπής. Ο πιο σίγουρος δρόμος είναι χωρίς mods.

To  utf8_general_ci είναι το σωστό collation για UTF-8, είναι και στα πεδία κειμένου;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

visualuser

απο οτι θυμαμαι ειναι παντου, εκτος απο το Table του related topics το οποιο ειναι σε swedish....

Τωρα εχω ενα ερωτημα,


η σωστη διαδικασια ειναι να στησω ενα SMF απο την αρχη με σωστη κωδικοποιηση  και τα στοιχεια να  μετατραπουν σωστα ετσι ωστε να μπουν μεσα,
η στο υπαρχουν SMF να γινει η μετατροπη και μετα upgrade?

Νομιζω το δευτερο, γιατι φανταζομαι οτι στις νεες βερσιον τα πεδια πρεπει να ειναι διαφορετικα.
Καλα το σκεφτομαι?

agridoc

Ακολούθησε τα βήματα στον οδηγό http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=472777.0 ένα προς ένα χωρίς να παραλείψεις ή ν' αλλάξεις κάτι. Απ' όσα γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι πιο περιεκτικό και αναλυτικό.

Αν θέλεις δοκίμασε το σε μια νέα εγκατάσταση στον server σου ή στο PC σου με XAMPP ή συναφή.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

visualuser

μονο που η παρακατω συνθηκη

QuoteYou have a SMF ISO installation, originally in English ISO-8859-1.

σε μενα δεν ισχυει.
Ισως για αυτο γινονται ολα μανταρα  :o

agridoc

Ισχύει. Οι επιπλέον γλώσσες μπαίνουν μετά. Το setup του SMF  είναι για English ISO-8859-1 η βάση δεδομένων σε latin-1. Με τα ελληνικά greek χρησιμοποιείται κωδικοποίηση χαρακτήρων windows-1253. Τα αγγλικά έχουν αμελητέες διαφορές με το UTF-8.

Με την σωστή μετατροπή σε UTF-8

- Το collation στους πίνακες [smfprefix_]* της βάσης και τα πεδία κειμένου τους θα γίνει utf8_general_ci
- Το περιεχόμενο στα πεδία κειμένου θα μετατραπεί από windows-1253 (ή οτι θέσουμε, π.χ. κυριλλικά windows-1251) σε UTF-8.

Εχει δοκιμαστεί με επιτυχία και σε μετατροπή SMF που, χωρίς η εγκατάσταση να είναι UTF-8, χρησιμοποιούσε τα greek-utf8. Εκεί υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες. Ξεκίνησα να γράφω τον οδηγό μετά την επιτυχία μετατροπής ενός τέτοιου SMF.
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=440417.msg3095298#msg3095298
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=440417.msg3102146#msg3102146
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

visualuser

Καλησπερα,
μετα απο καμποσες ωρες προσπαθεια, εγινε η μετατροπη του Φορουμ μου.

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν με το θεμα,
αισθανομαι λυπη και συμπονια, για αυτους που προσπαθησαν να καταστρεψουν το φορουμ μου επειδη εχουν ψυχολογικα θεματα. (μπορουν ομως πλεον αφου λειτουργει το φορουμ, να παραμεινουν ως μελη, και μιας και το φορουμ ασχολειται με ψυχολογια, να το συζητησουμε το θεμα...)
ωωωω ναι.... το να μετατρεψεις το φορουμ οπως ειναι σε UTF-8 σημαινει οτι θες να επιφερεις μια ανεπιστροφη και ολικη καταστροφη....


Εκεινο που θα κανω, ειναι να γραψω βημα βημα οτι κωδικα χρησιμοποιηθηκε για να το εχουν σε χρηση αλλοι χρηστες που πιθανον να εχουν ιδιο προβλημα.
Εγω βεβαια το πληρωσα, αλλα ετσι παει, το πληρωνει ενας μια φορα και χρησιμευει στους υπολοιπους....


ΥΓ ο.... δηθεν sql developer τσαμπα μπαινει με proxy, ο λαγος τσακωνεται με την μια,
οι χρηστες μου, ουτε που εχουν ακουσει στη ζωη τους τι ειναι ο proxy....


Καλη συνεχεια

Advertisement: