πεδια προβλημα παλι μεγαλο αυτο γινετε οταν το φορυμ εχει αλλινικα

Started by l2crystin, May 01, 2013, 05:40:32 PM

Previous topic - Next topic

l2crystin

εγκατέστησα το 2.0.4 και διτε μερικα τοπικ πως μαι τα δειχνρη



Uploaded with ImageShack.us

γιατι μαι το κανει αφτο και πως το φτιαχνο

στη εγκατασταση εβαλα τσεκαρα το udf πως λεγετε αν και δεν νομιζο νανε απο αφτο

agridoc

Νομίζω οτι δεν εγκατέστησες ένα SMF 2.04 αλλά αναβάθμισες  ένα υπάρχον σε 2.04. Είναι έτσι;

Από την εμφάνιση τα δεδομένα του θέματος μάλλον είναι σε UTF-8.

Πιθανώς να έχεις βάλει τα ελληνικά greek όχι τα greek-utf8.

Δώσε λεπτομέρειες του τι ακριβώς έχει γίνει, όπως και link για περισσότερα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

l2crystin

Quote from: agridoc on May 03, 2013, 12:50:56 AM
Νομίζω οτι δεν εγκατέστησες ένα SMF 2.04 αλλά αναβάθμισες  ένα υπάρχον σε 2.04. Είναι έτσι;

Από την εμφάνιση τα δεδομένα του θέματος μάλλον είναι σε UTF-8.

Πιθανώς να έχεις βάλει τα ελληνικά greek όχι τα greek-utf8.

Δώσε λεπτομέρειες του τι ακριβώς έχει γίνει, όπως και link για περισσότερα.
κιτα αφτη ειναι κρυφη borard την βλεπω μονο εγω κανεις αλλος και απο εδω http://download.simplemachines.org/ κατεβασα και εκανα install κανονικα απο αρχη και μετα περασα το backup μονο τα board και topic  απω αναβάθμισες  2.0.4 και οτι το forum ελλινικα post ειχε μαι τα δειχνει ετσι πες μου για μελοντικα γερη να ειμαστε αμα βγει new και το κανο install τι να προσεξω ετσι ωστε τα ελλινικα να μη φενοντε ετσι αναγκαστικα και εκανα νεα εγκατασταση γιατι εβγαζε προβληματα εφφχαριστω και αναγκαστικα και τα ξαναπερασα ολα τα χαλασμενα εφτιχως τα βρικα

agridoc

Από την στιγμή που χρησιμοποιείς παλαιότερη βάση δεδομένων, μιλάμε για αναβάθμιση ή έστω ανανέωση των αρχείων κώδικα (refresh). Αυτό γίνεται με ένα large upgrade. Οταν ή έκδοση είναι ή ίδια με την προϋπάρχουσα μπορούμε να μιλήσουμε για ανανέωση, θα καθαρίσει ο κώδικας από αλλαγές που έχουν γίνει από mods ή απευθείας.

Δεν ξέρω τι ανέβασες από το backup της βάσης. Η βάση δεδομένων περιέχει στοιχεία (data) που έχουν προστεθεί από όσους χρησιμοποιούν το SMF αλλά και στοιχεία ρύθμισης.

Οφείλω να ομολογήσω οτι, απ' όσα γράφεις, δεν έχω καταλάβει τι έκανες ακριβώς.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

l2crystin

κιτα εκανα νεα εγκατασταση το σμφ 2.0.4 απο αρχη install και περασα τα cataloge kai to borad απω backup

agridoc

Το οτι έκανες νέο install το έχω καταλάβει. Εγκαταστάθηκε σε UTF-8 ή όχι;

Το backup πως δημιουργήθηκε, από ποια έκδοση SMF, με τι κωδικοποίηση χαρακτήρων ελληνικά είχε και, αν μπορείς ν' απαντήσεις, τι collation είχαν οι πίνακες και τα πεδία κειμένου.

Επίσης πως έγινε το restore του backup;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

l2crystin

UTF-8 δεν ξερω 100% να απαντησω αν ειχε η εβλεπε αυτο, και το ρεστορε το εκανα μαι navikat mysql το collation δεν ξερω τι ειναι για να απαντησω αλλα ειχα version 2.0.3 μαι packgage 2.0.4 και αναγαστικα να κανο νεο install γιατι εβγαζε προβλημα με το Sources οταν καναν νεα τοπικ για να μην σε κουραζω και σε εφχαριστο που με εχεις λυση αρκετα προβληματα μελοντικα αν ειναι να βαλω καποιο νεο σμφ τι να προσεξω οστε τα ελληνικα να μη με τα βγαζει σαν κινεζικα

agridoc

Quote from: agridoc on May 03, 2013, 12:50:56 AMΠιθανώς να έχεις βάλει τα ελληνικά greek όχι τα greek-utf8.

Δοκίμασες με διαφορετικά ελληνικά;

Οπως έχω ξαναγράψει, από την στιγμή που χρησιμοποιείς παλαιότερη βάση δεδομένων δεν μιλάμε για νέα εγκατάσταση αλλά για αναβάθμιση ή ανανέωση του κώδικα των αρχείων αν η έκδοση είναι η ίδια. Γίνεται με το αρχείο large upgrade της επιθυμητής έκδοσης.

Εσύ έκανες μια νέα εγκατάσταση και έβαλες ελληνικά χωρίς να γνωρίζεις πως ήταν στημένο το φόρουμ που λειτουργούσε και στην συνέχεια ανεβάζεις το backup στην βάση.

Από την εικόνα που δίνεις φαίνεται οτι η αποθήκευση του data είναι σε UTF-8 και το πιθανότερο σφάλμα είναι η χρήση λάθος σετ ελληνικών. Αν δεν υπάρξει διαφορά πρέπει να δούμε την δομή της βάσης δεδομένων.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.


l2crystin

τερμα δεν το αναβαθμιζω ξανα ι να κανο κανονικα ινσταλ εφχαριστω φιλε

Advertisement: