Ocak 2014 Güncellemesi

Started by Antes, January 17, 2014, 03:24:38 PM

Previous topic - Next topic

Antes

Ocak ayı güncellemesini çevirmekte biraz geç kaldım bunun için özür dilerim :P Sınavlardan sonra kendime bolca vakit ayırma isteği ve akabinden gelen uyuşukluk bugüne kadar ceviriyi erteledi :D

Kullanıcı Tabanlı
  • Hata düzeltmeleri,
  • Kullanmadığımız fakat hala kodların içinde yer alan bir çok şey temizlendi.
  • Telif hakkı yılı - Biliyoruz ki bazı kişiler yazılım güncellenmese bile footer kısmının her yıl güncellenmesinden yana, güncelleme yapsak bile diller yüzünden her zaman ortaya çıkmamaktaydı. Sonunda bu sorunsalı çözdük.
  • Raporları Kapatma/Göz ardı etmekten vazgeçme/Tekrar açma artık moderasyon kayıtlarında yer alacak.
  • Üye listesi artık isim yerine kullanıcı adını göstericek. Küçük dokunuşlar.
  • Bölümlerde ki açıklamalar artık "meta description" olarak kullanılacak.
  • Arkadaş veya göz ardı edilenler listenize insanları eklerken veya çıkartırken artık değişikliklerin kaydedildiğine dair güzel bir mesaj göreceksiniz.
  • Küçük resimler (thumbnails) yapılırken, SMF artık öncesine göre daha yüksek bir kalite standardı kullanıcak - dosya boyutları çok fazla genişlemesede, gelişim gözle görünür haldedir.
  • Grup istekleri artık kayıt altında, öncesinde, bir isteği kapatmak (kabul ederek veya reddederek) isteğin silinmesine neden oluyordu, artık tüm istek geçmişi, kimin kabul veya reddettiğini ve eğer reddedilmiş ise nedeni ile birlikte kayıt altına alınmaktadır.
  • Hızlı yanıttan cevap gönderildiğinde artık varsayılan olarak bölüm yerine konuya dönüş yapacak (Bu sadece yeni yüklemeler için geçerli olacaktır, yükseltmelerde bu ayara dokunulmayacaktır).
  • WAP2/iMode kullanan dostlar artık okunmamış konular/cevaplar kısmını bölümün altında bulmak yerine üst tarafında bulabileceklerdir.
  • Bir hesap silinirken, bir hesabın silinmesi veya kullanıcının tüm iletilerinin silinmesi seçeneği daha açık bir hale getirildi.
  • Hızlı yanıt bölümü artık yapılandırılabilinir değil, her zaman açık. Basit tutmak lazım :P
  • Varsayılan (Curve2) artık XHTML yerine HTML5 kullanıcak. Bu bizim temayı daha derinlemesine incelememizi gerektirecek fakat bu kötü bir şey değil.
  • 'Beğenilen Konu' (Hot Topics) fonksiyonu artık mevcut değil, yaptığımız deneyler sonucu onu daha görünür yapmaya çalıştık fakat sonunca toptan kaldırmak daha iyi sonuç verdi.
  • Varsayılan tarih formatı artık daha kısa örneğin ingilizce için 'January 10, 2014, 02:30:00 AM' yerine 'Jan 10, 2014, 02:30 AM'*
  • Avatarları Javascript/HTML ile tekrar boyutla seçenekleri artık gitti. Eğer dışsal avatarlara izin vermiyorsanız veya indirip - tekrar boyutlama yapıyorsanız sizin için hiç bir şey değişmedi. Fakat daha öncesinden HTML veya JavaScript kullanarak yeniden boyutlamayı seçtiyseniz, bu seçenek artık 'Kullanıcının tarayıcısında yeniden boyutla' ile değiştirildi (örneğin CSS). Basit bi düzenleme fakat değer.

Geliştirici Tabanlı
  • Entegrasyon fonksiyonları artık daha classları daha güçlü desteklemektedir.
  • Board index kodu elden geçirilmiştir, artık eklentilerin bilgi merkezine bir şeyler eklemesi daha kolay bir hale gelmiştir.

* Yeni tarih formatı hakkında; bu konu şu an için İngilizce tarihleri etkilemektedir, Türkçe dili üzerinde nasıl bir etki yapar veya biz bu konuda nasıl değişiklikler yaparız tam net değil. Kendi tarih formatımızı göz önüne aldığımızda bunun Türkçe dilini çok etkileyeceğini veya bu konuda değişilik yapacağımızı düşünmüyorum.

Snrj

Antes

Quote from: snrj on January 18, 2014, 05:57:55 PM
türkçe dil paketi varmı?

Şu an için ne yazık ki yok. Dil paketinde düzenlenmesi gereken bi çok alan var. Dil paketi ile ilgili bi konu açmayı planlıyorum kısa süre sonra.

Snrj

bekliyoruz :D
ingilizce bilmiyorum yoksa ben düzeltmeye başlıcamda :D

bolubeyi61

Kurup baktım da daha yapılacak çok şey var. Hatalar mevcut.

Antes

Quote from: bolubeyi61 on February 19, 2014, 04:02:49 PM

Hatalar? Listeleyebilirseniz çok iyi olur. Eğer gözümüzden kaçan veya göremediğimiz şeyler var ise yapılacaklar listesine ekleriz.

Teşekkürler :)

bolubeyi61

Quote from: Antes on February 19, 2014, 06:33:46 PM
Quote from: bolubeyi61 on February 19, 2014, 04:02:49 PM

Hatalar? Listeleyebilirseniz çok iyi olur. Eğer gözümüzden kaçan veya göremediğimiz şeyler var ise yapılacaklar listesine ekleriz.

Teşekkürler<$1alt="" title="" onresizestart="return false;" id="smiley__$2" style="padding: 0 3px 0 3px;" />
Tabi tespit edebildiğim hatalar şunlar:
Mevcut spina bifida sitemi (2.0.7) farklı bir domain alarak şuraya taşıdım.

1. Mevcut üye gruplarına ranklar sürüm yükseltme işlemi neticesinde membericons klasörüne atılmadan görüntülenmiyor. Rank değiştirmek istediğimde değiştirmek mümkün olmuyor. Yeni sürümde birkaç rank admin panelde default olarak görüntülenmekte. Ancak bunlara ilave yapmak isteğimde sanırım Themes/kullanılan_tema/images/membericons klasörüne yeni ranklar eklenmek durumunda. Ekleme yaptım ancak yeni eklediğim ranklardan sadece 1 tanesi seçim listesinde görüntülenmekte.

2. Son gönderilen iletiler sayfasını açmak istediğimde sistem veri tabanı hatası uyarısı veriyor ve sayfa içeriği görüntülenemiyor:
Unknown column 'b.id_board' in 'where clause'
Dosya: /home/spinabbs/domains/spinabifida.bbs.tr/public_html/Sources/Recent.php
Satır: 256

3. Forum anasayfasında daha fazla istatistik linkini göremedim. Sanırım manuel eklemek gerekecek.

Şimdilik gördüğüm hatalar bunlar. Belki sıfır kurulumda bu hatalar mevcut olmayabilir. Denemedim. Ancak upgrade yapılmış sitede bu hatalar mevcut. Yenilerini fark ettikçe bu başlık altından belirtirim. Denenmesini istediğiniz bir durum olursa kurduğum yeni sitede deneriz. Zaman içerisinde kararlı bir hale geleceğine inanıyorum. Fakat mevcut hali ile faal sitelerin upgrade yapmalarını tavsip etmiyorum. Her an bir sıkıntıya neden olup, telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilir.

Antes

https://github.com/SimpleMachines/SMF2.1/archive/release-2.1.zip

2. ve 3. olarak bildirdiklerinizi ben tekrarlayamıyorum, galiba SMF 2.1 master veya development branchlarından dosyaları aldınız, yukarıda verdiğim linkten dosyaları alıp güncelleme işlemi yaparmısınız?

bolubeyi61

Verdiğiniz linkteki dosyaları kullanarak tekrar güncelleme yaptım. Bir değişiklik olmadı.

bolubeyi61

+ bir hata daha tespit ettim. konuda ek olmamasına rağmen Ek dizini bulunamadı. Lütfen yöneticiyi bu sorun hakkında bilgilendirin. diyor ve konuyu açıyor.

Antes

Dizinlerinizi kontrol ettiniz mi?

Ekteki repair_settings dosyasını lütfen kullanınız.

bolubeyi61

teşekkürler. ekteki dosya problemi çözdü.

a11

2.1 sürümde video konusunda neler yapılacak acaba ?
Youtube, Vimeo gibi sitelerden link ekler eklemez otomatik çıkacak mı video yoksa yine eklenti ile mi çözülecek bu mesele ?

Antes

Quote from: Mavice on February 22, 2014, 08:22:27 PM
2.1 sürümde video konusunda neler yapılacak acaba ?
Youtube, Vimeo gibi sitelerden link ekler eklemez otomatik çıkacak mı video yoksa yine eklenti ile mi çözülecek bu mesele ?

Otomatik embed sistemi 2.1 ile gelmeyecek fakat SCEditor içinde YouTube BBCode tanımlı var ve bunu kullanıcaz.

gevv

Quote from: bolubeyi61 on February 19, 2014, 11:55:18 PM

2. Son gönderilen iletiler sayfasını açmak istediğimde sistem veri tabanı hatası uyarısı veriyor ve sayfa içeriği görüntülenemiyor:
Unknown column 'b.id_board' in 'where clause'
Dosya: /home/spinabbs/domains/spinabifida.bbs.tr/public_html/Sources/Recent.php
Satır: 256

bende aynı sorunla karşılaştım  Recent.php dosyasında  (satır 254) "AND b.redirect = {string:empty}',"  kısmında ki "b." bölümünü silip denedim son iletiler göründü :)  ama 3 ileti olmasına rağmen  navigasyon kısmında  10 sayfa göründü  ""previous page 1 23 4 ... 10 next page ""  şekinde  "1" dışında diğer sayfalar boş

sanırım kodlarda ufak bir bug var

bu arada

normal üye ""En son gönderilen iletileri göster"" dediğinde

QuoteVeritabanı Hatası
Lütfen kısa bir süre sonra tekrar deneyiniz. Eğer hata iletisini tekrar alırsanız, yönetici ile iletişime geçiniz.

uyarısı görünüyor  admine farklı üyeye farklı :)
ElkArte is a modern, powerful community building forum software. https://www.elkarte.net/

Antes

gevv

@antes hocam  github üzerinde ki güncellemere  (Update Subs-Boards.php vb..) bakıyorumda   blog özelliğide çekirdeğe ekleniyor galiba
ElkArte is a modern, powerful community building forum software. https://www.elkarte.net/

Antes

Quote from: gevv on February 27, 2014, 06:11:36 AM
@antes hocam  github üzerinde ki güncellemere  (Update Subs-Boards.php vb..) bakıyorumda   blog özelliğide çekirdeğe ekleniyor galiba

Sanırım orada bi kodlama hatası var(?) çünkü öyle bir plan yok.

gevv

doğrudur @antes hocam  ben kodlamadan anlamıyorum ama  kodlar arasında  "is_blog' => 'int', 'blog_alias"   görünce  blog geliyor dedim :)

kimyaci

Admin panelden Raporları tıkladığımız zaman Thema ayrıştırma hatası veriyor.

Advertisement: