News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Intrebari - ajutor forum nou

Started by tokyodream, February 12, 2014, 12:23:07 PM

Previous topic - Next topic

tokyodream

Buna seara,

m-a ajutat un prieten si mi-a instalat un forum auto, pe un domeniu mai vechi de-al meu.


ideea este ca :

- nu pot schimba numele la "General Category" - in altceva

- nu pot adauga categorie noua - la ambele puncte spune ca nu am acces la server

- vreau sa schimb numele la"My Community" in denumirea noua a forumului

- vreau sa adaug un banner/fotografie, ca si logo de forum

cum fac ?

multumesc frumos!

PS - un manual in romana, despre SMF se poate gasi pe undeva ???


Relyana

Bine ai venit pe simplemachines.org, tokyodream!

Quote from: tokyodream on February 12, 2014, 12:23:07 PM
- nu pot schimba numele la "General Category" - in altceva

Acceseaza Centrul de Administrare Administrare > Forum > Sectiuni.. > Modificarea Sectiunilor si fa click pe Modifica (in dreapta denumirii categoriei implicite General Category)

Quote from: tokyodream on February 12, 2014, 12:23:07 PM
- nu pot adauga categorie noua

Administrare > Forum > Sectiuni.. > Creati o Noua Categorie

Quote from: tokyodream on February 12, 2014, 12:23:07 PM
la ambele puncte spune ca nu am acces la server

Ai incercat sa instalezi pachete de modificari sau teme personalizate?

Atat configuratia serverului, cat si nivelul permisiunilor setate pe directoare si fisiere iti pot limita campul de actiune in Centrul de Administrare. Iti sugerez sa verifici cine este proprietarul fisierelor php (owner/group), precum si daca fisierele de setari sunt editabile.

Poti verifica permisiunile fie direct pe server in contul de gazduire, eventual prin intermediul programului FTP pe care il folosesti, fie direct in Centrul de Administrare (Administrare > Principal > Manager de Pachete > Permisiuni Fisier)

Quote from: tokyodream on February 12, 2014, 12:23:07 PM
- vreau sa schimb numele la"My Community" in denumirea noua a forumului

Administrare > Configurare > Setari Server > Titlu Forum si mentioneaza noua denumire in loc de My Community

Quote from: tokyodream on February 12, 2014, 12:23:07 PM
- vreau sa adaug un banner/fotografie, ca si logo de forum

Administrare > Configurare > Tema Actuala >Setari Tema > Optiuni si Preferinte > Adresa URL a imaginii logo:
(lasă gol pentru a afişa numele forumului sau logo-ul implicit.)
> mentioneaza adresa url a imaginii personalizate pe care doresti sa o folosesti ca logo, bineinteles dupa ce incarci respectiva imagine pe server.

Quote from: tokyodream on February 12, 2014, 12:23:07 PM
PS - un manual in romana, despre SMF se poate gasi pe undeva ???

In sectiunea de Ajutor a fiecarui forum se face referire la documentatia ce poate servi drept manual. Din pacate aceasta documentatie nu este inca disponibila in limba romana, insa poti solicita oricand clarificari aici, in sectiunea de suport in limba romana.

Incurajez orice utilizator simplemachines.org sa se implice in traducerea informatiilor oferite in Online Manual

In alta ordine de idei, iti recomand sa-ti creezi un forum de test pe care sa poti instala diverse pachete de modificari, teme personalizate, pachete de traduceri si sa poti experimenta diverse modificari fara riscul de a afecta functionalitatea forumului deja lansat. De altfel chiar si in cazul in care testezi in prealabil modificarile tot e recomandat sa salvezi copii de siguranta ale bazei de date si ale fisierelor (obligatoriu a celor de setari).

tokyodream

Multumesc frumos!

1 - am instalat acum:

    Menu Box
    Remove Quick Search if no Permission 1.0
    URL Popup 1.0.2


2 - am schimbat numele forumului

3 - la  Permisiuni Fişier, toate sunt "Editabile" si in dreapta, sunt bifate la "Fara schimbare". trebuie trecute in alta parte?

gen "Executie" ?

Am sa iau legatura cu prietenul meu, poate ii da de capat.

saru mana pentru ajutor.
daca mai sunt probleme, am sa revin.

o seara placuta!

tokyodream


4 - prietenul meu s-a uitat pe google si se pare ce  e o probleme cu o setare "mod_security"  pe care doar administratorul serverului poate sa o repare.

am trimis email la ei si mi-au raspuns:

"eroarea 403 Access denied apare atunci cand se incalca o regula a mod_security de pe server, pentru a dezactiva acest modul temporar, adaugati in fisierul .htaccess din folderul in care se afla site-ul urmatoarele 2 linii , cand ati finalizat le puteti inlatura si implicit se reactiveaza si modulul de securitate :

SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off"

sper sa fie utila si altora.

multumesc !

tokyodream

Cum pot sa-mi adaug la forum, sus sau jos, codul html al unei pagini facebook sau orice alt cod al unui Widget.

Am vazut la unii cum pot face pe coloana, in dreata, sa apara:

- New Forum Posts

-  Forum Threads

-  Tag Cloud

etc.

multumesc !


-=[Vyorel]=-

Salut!

Quote from: tokyodream on February 15, 2014, 09:54:32 AM
Cum pot sa-mi adaug la forum, sus sau jos, codul html al unei pagini facebook sau orice alt cod al unui Widget.
Pentru asta, poti folosi modul Ad Management Mod. Cu el poti sa pui orice cod PHP sau HTML pentru bannere sau in cazul tau, pentru pagina de facebook.

Quote from: tokyodream on February 15, 2014, 09:54:32 AM
Am vazut la unii cum pot face pe coloana, in dreata, sa apara:

- New Forum Posts

-  Forum Threads

-  Tag Cloud

etc.
Alea le poti baga cu un portal. Gasesti aici o lista de astfel de portaluri. Ti-l alegi tu pe care vrei.
My mods for SMF - [6].

tokyodream

Multumesc frumos, am rezolvat.

avand acum 7 useri, baietii vor sa foloseasca Tapatalk, dar nu se poate.

e ceva de la mine, trebuie setat ceva pentru forumul meu?

arigato!

tokyodream

Prietenul meu a instalat tapatalk, mai trebuie sa fac eu ceva in setari?

Adminsitrare>configurare>tapatalk settings

multumesc frumos!

tokyodream

trebuia sa inregistrez forumul pe site-ul oficial tapatalk.com [nofollow] , acum merge ok.

exista aici, pe SMF, un program/soft de genul Phoogle Map MOD, cum am vazut la altii, pentru a sti locatia userilor - de acasa / serviciu ?

sau pot instala simplu, originalul Phoogle Map MOD?

multumesc frumos!

Advertisement: