News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Προγραμματισμένο backup με Cronjobs από Cpanel

Started by sebastian, October 16, 2005, 12:59:27 AM

Previous topic - Next topic

sebastian

Όποιος θέλει να παίρνει αυτόματα backup της MySql ή των αρχείων του στο server και να τα αποθηκεύει στο server ή να τα παραλαμβάνει στο email του (???)  μπορεί να διαβάσει τα παρακάτω link

http://www.skyminds.net/wireless/2005/06/13/backup-files-and-databases-easily-with-cron/

http://www.tamba2.org.uk/wordpress/cron/

Με το Cpanel που έχω δοκiμασα τις παρακάτω περιπτώσεις :
1. Δημιουργία backup Mysql στο server (αυτόματη αλλαγή ονόματος κάθε ημέρα με χρήση νέας ημερομηνίας)
2. Δημιουργία backup Mysql στο server, αποστολή στο email μου, διαγραφή από το server
3. Δημιουργία backup όλων των αρχείων στο server (φυσικά όχι αποστολή σε email)

Τα αρχεία μπορούν να αποθηκευθούν  στο /home/xxxxxx/public_html/φάκελος αντιγράφων για να έχουμε πρόσβαση από παντού. Θα είναι ορατά αλλά κανείς δεν ξέρει το όνομα του φακέλου ούτε το όνομα του αρχείου. Με την επιλογή Password Protect Directories από το Cpanel  θα είναι προσβάσιμα μόνο με κωδικό πρόσβασης.
Μπορούν να αποθηκευθούν και σε φάκελο στο ίδιο επίπεδο με το /public_html πχ /home/xxxxxx/φάκελος αντιγράφων έτσι δεν θα είναι ορατά από παντού.
Σε μένα και στίς δύο περιπτώσεις για να δημιουργηθούν τα αρχεία έπρεπε να δώσω δικαιώματα 777 στο φάκελο αντιγράφων πχ /home/xxxxxx/public_html/backup5423[/b]

Φυσικά ορίζουμε κάθε πότε θέλουμε να γίνεται η εργασία αυτή από το Cpanel καθώς και το email μας  για να λαμβάνουμε τα μηνύματα λάθους εφόσον υπάρξουν.
Για να δοκιμάσουμε αν δουλεύει ορίζουμε να γίνει η διαδικασία κάθε 1 λεπτό.  Άν δεν γίνει από το Standar mode τότε στο Advanced (Unix Style) mode βάζουμε * * * * * αντί του προκαθορισμένου 0 0 * * * (Άλλωστε το γράφει)

Υπάρχουν κάτι αρχεία .sh με ενσωματωμένες όλες τις εντολές αλλά στο δικό μου server δεν λειτούργησαν.

Μάλλον πιό χρήσιμες είναι οι περιπτώσεις 1,2
--------
Σε άλλα Control Panel που υποστηρίζουν βέβαια cronjobs δεν ξέρω αν είναι εφαρμόσιμα όλα αυτά.

Advertisement: