Αξιολόγηση του SMF

Started by vkot, March 03, 2015, 04:45:55 AM

Previous topic - Next topic

vkot

Με αφορμή την μειωμένη δραστηριότητα τελευταία στον παρόντα ελληνικό πίνακα υποστήριξης του SMF, μπήκα σε σκέψεις.

Είναι νομίζω εμφανές ότι το SMF έχει μείνει λίγο πίσω σε ότι αφορά στις νέες τεχνολογίες στο web (στο HTML, CSS, JS, κλπ) και δεν είναι τόσο εντυπωσιακό εμφανισιακά, και λειτουργικό, όπως άλλα νέα και φρέσκα site. Τώρα γίνεται μια προσπάθεια ανανέωσης με την έκδοση 2.1, μετά από χρόνια, αλλά ακόμα δεν έχει φτάσει σε παραγωγικό στάδιο και φοβάμαι ότι θα πάρει πολύ καιρό.
Επίσης, το γεγονός ότι η προσοχή του ιντερνετικού κοινού έχει μεταφερθεί στα social media, πιστεύω ότι τον κάνει λίγο-πολύ να αραιώνει από τα φόρουμ γενικότερα.

Βλέπετε κι εσείς στα φόρουμ σας την κίνηση να μειώνεται; Πιστεύετε ότι το κοινό σας χάνει το ενδιαφέρον του για το φόρουμ ως διαδικτυακή κοινότητα; (χωρίς να σημαίνει αναγκαστικά και μείωση ενδιαφέροντος για το περιεχόμενο)
Πιστεύετε ότι ένα φόρουμ, και συγκεκριμένα το SMF, μπορεί να συνεχίσει να έχει το ίδιο ή λαμπρότερο μέλλον; Ιδίως όταν υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικά λογισμικά φόρουμ, ακόμα και διακλαδώσεις του SMF όπως είναι το http://wedge.org και http://nitrobb.com (που απ'οτι καταλαβαίνω δημιουργήθηκαν λόγω ενστάσεων και αποχωρήσεων κάποιων από την ομάδα των SMF developers, και πολύ αργής ανανέωσης εκδόσεων του SMF)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Kostas.X

Καλησπέρα,εγώ είμαι σε σκέψη να κατεβάσω το smf,προτείνεις δηλαδή να μην κάνουμε κάτι τέτοιο,να ψάχνουμε αλλού?

vkot

Kostas.X, αν πράγματι χρειάζεσαι ένα καλό κι ελεύθερο λογισμικό φόρουμ, το SMF είναι σίγουρα μία από τις επιλογές σου.
Ο προβληματισμός μου αφορά περισσότερο στο μέλλον των φόρουμ γενικότερα. Συγκεκριμένα για το SMF, θα μπορούσε να του γίνει ένα ρετουσάρισμα, ας δούμε τι θα μας φέρει η έκδοση 2.1. Αργεί, αλλά έρχεται. Τα forks του SMF δεν ξέρω αν μπορώ να τα εμπιστευτώ ακόμα, είναι σχετικά νέα.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

andy12gr

vkot εχεις δικιο σε αυτο που αναφερεις οτι ο περισσοτερος κοσμος ειναι στο fb και twitter .
Οντως τα forums πατωνουν αλλα δεν νομιζω οτι φταιει το λογισμικο αλλα το τι εχεις σαν θεμα στο φορουμ σου. Αν εχεις λογου χαρη 'παρανομα' θεματα οπως ταινιες, μουσικη και αλλα τοτε εχεις καλη κινηση.
Προσωπικα ειμαι φανατικος στο συγκεκριμενο λογισμικο γιατι πλεον το ξερω αρκετα καλα και με βολευει.

parad0xgr

Εγώ χρησιμοποιώ το SMF σε 2 forums δυστυχώς και τα 2 είναι private (σχετιζόμενα με IRC). Εκτιμώ οτι είναι το καλύτερο free αν και θέλει αλλαγές. Ίσως θα ήτανε καλύτερο να μαζέψουμε ιδέες και να τις προωθήσουμε;
~~ In The Fields Of Destiny ~~

vkot

Μήπως να δούμε πρώτα τι έχει να μας προσφέρει το SMF 2.1;
Αυτή τη στιγμή είναι σε beta έκδοση... http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=530233.0
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Beelzeboss

Quote from: GeorgiosD on May 06, 2015, 09:12:04 AM
Εγώ χρησιμοποιώ το SMF σε 2 forums δυστυχώς και τα 2 είναι private (σχετιζόμενα με IRC). Εκτιμώ οτι είναι το καλύτερο free αν και θέλει αλλαγές. Ίσως θα ήτανε καλύτερο να μαζέψουμε ιδέες και να τις προωθήσουμε;

Δεν νομιζω οτι στερουνται απο ιδεες. Στην υλοποιηση ειναι το θεμα. Και οταν κατι ειναι δωρεαν και ο προγραμματισμος αποτελει το χομπι και οχι την εργασια τους, λογικο ειναι να ερχεται σε δευτερη μοιρα.

Δυστυχως πιστευω οτι για να δουμε τη stable εκδοση της 2.1 θα πρεπει να περιμενουμε χρονια.

Kraken

Αν και παλιό το νήμα, θα απαντήσω λέγοντας ότι το SMF είναι στα τελευταία του. Οι περισσότεροι χρήστες θα φύγουν, όπως την έκαναν και άλλοι προγραμματιστές.
Δυστυχώς πρόκειται για δυνατό σύστημα, τουλάχιστον καλύτερο από το MyBB που ήταν σαν να το έγραψαν 12χρονα. Αλλά επειδή είναι πιο μοντέρνο το MyBB κερδίζει.
Επειδή θέλω να φτιάξω ένα νέο site, είμαι σε σκέψη για το SMF κυρίως λόγω της σύνδεσης που μπορεί να κάνει με custom php, αν και είμαι ανάμεσα στο SMF, wedge και ElkArte (και αυτό είναι fork του SMF).

Επειδή παραπάνω διάβασα ότι τα forum πατώνουν, το βρίσκω λογική εξέλιξη. Οι περισσότερες κοινότητες θα γίνονται στο Facebook (που είναι όλοι εκεί) ή στο Google+.

vkot

Ναι Kraken, έτσι φαίνεται :( Πολύ κρίμα... Έχω αφιερώσει αμέτρητες ώρες για να σκαλίζω το SMF, να το μεταφράζω, να τροποποιώ τον κώδικα, να απαντώ σε μηνύματα στο support forum, ... Και πιθανότατα θα φάω κι άλλες τόσες για να καταφέρω να μετακομίσω όλο το φόρουμ μου σε άλλη πλατφόρμα και να την μάθω κι αυτή.
Προσωπικά, μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το elkarte, που φαίνεται όμορφο και σύγχρονο. Δεν θα προτιμήσω το wedge γιατί δεν μου αρέσει το ύφος και η νοοτροπία του Nao (δημιουργού του wedge, πρώην μέλους των SMF developers)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

vrikwarrior

Καλημέρα σε όλη την όμορφη παρέα.

Δυστυχώς εδώ και μια 8ετία περίπου ο κόσμος ΔΕΝ γράφει σε forum αλλα ούτε κάνει και εγγραφές σε forum.

Τα Facebook,Twitter,TikTok και Instagram έχουν πάρει τα πρωτεία των 'ερωτο-απαντήσεων'.

Τα Forum μπήκανε σε δεύτερη μοίρα και ως κομπάρσοι στην έκρηξη ευρείας διάδοσης των social media.

Υπάρχουν όμως αρκετές εξαιρέσεις όπως στην μουσική (που έχει πολλά εξειδικευμένα είδη και υποείδη), στον μοντελισμό, στα videogames, στο σεξ (που είναι απαγορευμένο στα social media) αλλα και σε πανεπιστημιακούς κλάδους επικοινωνίας (Ιστορία-Ψυχολογία-Φιλοσοφία) που υπάρχουν ακόμα forums με κοινό.

Πολλά εξ΄αυτών απο πρόσφατη μελέτη που έκανα είναι με λειτουργικό του αγαπημένου μας SMF.

Δεν φταίει σε καμία περίπτωση η εμφάνιση ή οι λειτουργίες του SMF.

Ακόμα και η stable version 2.1 να βγεί μην νομίζετε ότι θα αλλάξει κάτι απο άποψη δημοφιλίας.

Οι 'μόδες' άλλαξαν, ο κόσμος έκανε τον κύκλο του και οι απαιτήσεις προσαρμόστηκαν αλλού.

Αυτοί όμως που θα θέλουν ένα forum ευκολόχρηστο με μια συγκεκριμένη κοινότητα το SMF είναι μια πολύ καλή λύση.Και το 'classic vintage' forum θέλω να πιστεύω ότι δεν θα 'πεθάνει' για αρκετά χρόνια ακόμα.


Panoulis64

Διάβασα με ενδιαφέρον, όλα όσα γράψατε και με τα περισσότερα θα συμφωνήσω.

Δυστυχώς, είναι γεγονός ότι όταν ασχολείσαι και κτίζεις ένα φόρουμ, θέλεις να το βλέπεις να προχωράει. Είναι κατά ένα τρόπο η επιβράβευση των προσπαθειών σου και όταν δεν συμβαίνει, έρχεται μία απογοήτευση.
Νομίζω λίγο πολύ, όλοι το περνάμε αυτό το στάδιο.

ΝΑΙ τα κοινωνικά δίκτυα, φέραν τα πάνω κάτω και όλοι πάνε εκεί. Λίγο πολύ, είμαστε και κάποιοι από εμάς εκεί.

Προσωπικά, θεωρώ ότι ένα καλό φόρουμ, με χρήσιμα δεδομένα, δεν χάνει σε επισκέψεις, αλλά απλά οι νέες εγγραφές,  γίνονται πλέον από άτομα, που ενδιαφέρονται για την θεματολογία του.

Πολλές φορές αναρωτήθηκα, με βάση όλα αυτά, αν θα έπρεπε να είναι κλειστά ή ορατά σε επισκέπτες και όταν πριν χρόνια το έκανα κλειστό το δικό μου, παρατήρησα πλήρη άπνοια!!!

Το συμπέρασμα μου, είναι ότι ναι, είναι χρήσιμο και διαχρονικό ένα φόρουμ, όταν υπάρχει δομημένο υλικό και είναι εύχρηστο και προσιτό.
Η έκδοση 2.1.1 πλέον, έλυσε νομίζω αρκετά θεματάκια, για τους μη απαιτητικούς που υπερφορτώνουν με διάφορες τροποποιήσεις (Mod) και αντιμετωπίζουν προβλήματα, από το αντικρουόμενο λογισμικό.

Δυστυχώς, εμένα με στεναχωρεί, που δεν βλέπω πολλούς Έλληνες, να ασχολούνται εδώ, εν σχέση με άλλα κράτη π.χ. τους γείτονες μας.

xVolcanic

Δυστυχώς τα περισσότερα φόρουμ που τρέχουν την συγκεκριμένη έκδοση δεν κρατάνε πολύ.... Δεν έχω καταλάβει ακόμα στο τι μπορεί να φταίει αλλά φόρουμ που τρέχουν άλλες εκδόσεις όπως Vbulletin,xenforo κλπ κρατάνε και έχουν μεγάλη απήχηση... Πραγματικά όλο αυτό φαίνεται πολύ μπερδεμένο.....

vkot

Quote from: xVolcanic on July 03, 2022, 04:04:42 AMΔυστυχώς τα περισσότερα φόρουμ που τρέχουν την συγκεκριμένη έκδοση δεν κρατάνε πολύ.... Δεν έχω καταλάβει ακόμα στο τι μπορεί να φταίει αλλά φόρουμ που τρέχουν άλλες εκδόσεις όπως Vbulletin,xenforo κλπ κρατάνε και έχουν μεγάλη απήχηση... Πραγματικά όλο αυτό φαίνεται πολύ μπερδεμένο.....

Τώρα που το λες, το σκέφτομαι... Μήπως είναι θέμα SEO; ή απλά το ότι το SMF δείχνει παλαιομοδίτικο;
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Advertisement: