Seo konusunda öneri?

Started by enseran, July 06, 2015, 02:24:19 AM

Previous topic - Next topic

enseran

arkadaşlar merhaba forum işlerine yeni giriyorum tam olarak da eklenti sistemini tanıyamadığım için sizlere sormak durumundayım. Seo kurulumu yapabileceğim basit sade mümkünse türkçe olan bir eklenti var mı acaba? :) bir de siteye sitemap nasıl oluşturabilirim. yardımlarınız için teşekkür ederim. :)

Seyit replikacep.com

Smfall.com bu sitede seo var ve cokta basarili sitemap i zaten seo nun kendisinde var

enseran

Antes

SEO4SMF asla ama asla kullanmayın. Hiç bi garantisi yok.

Eklenti ekip tarafından kontrol edilmemiş bir eklentidir ve bildiğim kadarıyla eklenti mod sitesine gönderilmiyor (?) bi sebebi var değil mi :)

Snrj

pek fazla bir bilgim yok ama zamanında bir kaç kelam karaladığım dökümana bakabilirsin http://smf.konusal.com/index.php?topic=222.0

Emre A.

Simplemachines tarafından yasaklanan bir modun tartışması da biraz saçma değil mi? Forum yazılımına zararı var olarak yazılmıştı (en son İngilizce destek bölümünde)

Onun yerine Pretty URLs önerdiler. O da SMF için pek faydalı bir SEO olmadı. SMF hâlâ SEO 'da biraz geri..

HepSiBiRYaLan

Seo için gerekli bilgiye sahip olursanız forumda ayrı bir kurulum yapmanıza gerek yoktur çünkü seo sadece siteye kurulanlardan oluşmaz.

Erdal1

SEO falan unutun bence, Google Yahoo Bing vs...vs...Parayi veren düdügü calar misali.

Bence kendi haline birakmak gerek, arayan isteyen zaten bulur siteyi.
Bizim Dünyamiz - ELEKTRONIK SIGARA HAKKINDA BÜTÜN BILGILI KONULAR

OverTa[k]e

Benim bildiğim iki tane kaliteli seo var. Biri resmi sitedeki pretty, diğeri ise smfpack'deki seo. Bunun dışındakilerin kaynağı nedir bilmiyorum. Ne derece güvenilir orasıda tartışılır. Ben 6-7 yıldır pretty kullandığım için pretty link yapısından memnunum.

Antes

Nibogo'nun SEO'sunu bende satın aldım, çok kaliteli değil kodlama tabanında. Aynı zamanda SMFPacks SEO'nun içinde ki materyaller hep alıntı, mesela Google Tagged (Yağız...'ın modu) eklentisini kodları vs alınıp yapılmış bi paralı eklenti.

Az çok uğraşırsanız (Google Tagged / Optimus Brave / PrettyURLs) SEO konusunda zaten istediklerinizi fazlasıyla yapmış olursunuz. O saatten sonrası ise kaliteli içerik ihtiyacı olur.

OverTa[k]e

Quote from: Antes on July 15, 2015, 07:46:32 AM
Nibogo'nun SEO'sunu bende satın aldım, çok kaliteli değil kodlama tabanında. Aynı zamanda SMFPacks SEO'nun içinde ki materyaller hep alıntı, mesela Google Tagged (Yağız...'ın modu) eklentisini kodları vs alınıp yapılmış bi paralı eklenti.

Az çok uğraşırsanız (Google Tagged / Optimus Brave / PrettyURLs) SEO konusunda zaten istediklerinizi fazlasıyla yapmış olursunuz. O saatten sonrası ise kaliteli içerik ihtiyacı olur.

Açıkcası bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ancak google tagged bildiğim kadarıyla biraz sorunlu ve fazla tüketim yapıyor. Bazen saçma sayısal vb. şeyleri tag'lıyor.

Antes

Doğrudur, yapımcısı arkadaşın pek vakti yok eklenti ile ilgilenmek için. Kaynak kullanımı ile ilgili sorunların bi kısmını geçen sene çözmüştü. Eğer hala performans sorunları yaşıyorsanız bildirin kendisine iletirim boş bi vaktinde göz atar.

Seyit replikacep.com

Ben hilminin seo sunu kullaniyorum cok cok menmunum sitemi google seviyor link yapisi  mukenmel

Ve acikcasi party dediginiz mod dp yi asiri bir sekilde sisiriyor bu modun neresi iyi sizce  smfall daki seo bence cok basarili  2.1 icinde  zaten adam guncelledi paylasti  seo iyi bence sizin tarafinizdan onaylanmasi cokta onemli degil bence  isteyen kullanir    kullananda degerini 1 yil icinde anlar zaten link yapisi cok onemli

Antes

Quote from: Replikacep on July 17, 2015, 08:16:52 AM
Ben hilminin seo sunu kullaniyorum cok cok menmunum sitemi google seviyor link yapisi  mukenmel

Ve acikcasi party dediginiz mod dp yi asiri bir sekilde sisiriyor bu modun neresi iyi sizce  smfall daki seo bence cok basarili  2.1 icinde  zaten adam guncelledi paylasti  seo iyi bence sizin tarafinizdan onaylanmasi cokta onemli degil bence  isteyen kullanir    kullananda degerini 1 yil icinde anlar zaten link yapisi cok onemli

Bizim tarafımızdan üretilmiş bi yazılımın eklentilerinin bizim tarafımızdan onaylanmasının önemini kavramanız için belli büyüklükte bir sitenizin hacklenmesi gerekiyor. Bu seviyeye geldiğinizde bu konuyu tekrar tartışalım.

Eklentiyi siteye gönderirse ne gibi hatalar ortaya çıkacak bilmiyorum ama sırf SEO olduğu için kabul edilmeyeceğini düşünüyorsanız çok yanlış düşünüyorsunuz.

Emre A.

Simplemachines'in Beta sürümündeki yeniliklerde SEO'ya önem veriyor musunuz Antes?

Antes

Quote from: eмre on July 17, 2015, 12:04:30 PM
Simplemachines'in Beta sürümündeki yeniliklerde SEO'ya önem veriyor musunuz Antes?

Hayır. SMF 3.0 için belki bi şeyler (kesinlik yok - söz olarak almayın).

Emre A.

İlginç. SEO ile birlikte daha iyi yerlere gelebilirdi. SMF 3.0 için çok fazla bir süreç.

Antes

Quote from: eмre on July 17, 2015, 05:41:54 PM
İlginç. SEO ile birlikte daha iyi yerlere gelebilirdi. SMF 3.0 için çok fazla bir süreç.

SMF 2.1 içinde zaten belli başlı düzenlemeler yapıldı SEO için (hmm ufak bi yanlış anlaşılma oldu galiba ben Beta1 > Beta2 sürecini kast etmiştim). Fakat o beklediğiniz SEF vs bu sürüm için olmayacak.

Emre A.

Ben bu BETA 2 sürümünde SEO'ya da önem verirsiniz diye düşündüm.

Antes

SEO alanında bi kaç ufak değişiklik yaptık Alpha sürecinde ve yeterli görülüp o konu kapatıldı. Bu noktadan sonra artık yeni özellikler eklenmeyecek.

Seyit replikacep.com

Quote from: Antes on July 17, 2015, 08:51:03 AM

Bizim tarafımızdan üretilmiş bi yazılımın eklentilerinin bizim tarafımızdan onaylanmasının önemini kavramanız için belli büyüklükte bir sitenizin hacklenmesi gerekiyor. Bu seviyeye geldiğinizde bu konuyu tekrar tartışalım.

Eklentiyi siteye gönderirse ne gibi hatalar ortaya çıkacak bilmiyorum ama sırf SEO olduğu için kabul edilmeyeceğini düşünüyorsanız çok yanlış düşünüyorsunuz.
Hack lenmesi onemli degil gunluk yedekleme yapiliyor
Cok onemli degil :)

Antes

Quote from: Replikacep on July 18, 2015, 01:03:05 PM
Quote from: Antes on July 17, 2015, 08:51:03 AM

Hack lenmesi onemli degil gunluk yedekleme yapiliyor
Cok onemli degil :)

Peki üyelerinizin bilgileri ne olacak ? Çalınmış şifreler/mail adresleri vs... ?

Seyit replikacep.com

Allah askina kardesim milletin isi gucu yokta kucuk sitelerimi hacklicek

Simdiye kadar boyle bisey olmadi olacaginida sanmıyorum

Yuzlerce site seo kullaniyor ben daha hic duymadim seo da acik oldugunu ve hack lendigini

Antes

Quote from: Replikacep on July 19, 2015, 07:15:14 AM
Allah askina kardesim milletin isi gucu yokta kucuk sitelerimi hacklicek

Simdiye kadar boyle bisey olmadi olacaginida sanmıyorum

Yuzlerce site seo kullaniyor ben daha hic duymadim seo da acik oldugunu ve hack lendigini

Yanlış, senin sitene üye biri aynı zamanda başka bi sitenin yöneticisidir, aynı şifreyi kullanıyordur. Onun sitesi de senin siten hacklendiği için hacklenir. Böylece bi kartopu etkisi oluşur (Bknz: UbuntuForums ve sonrası).

Benim bilgisayarımda Alt+Q çalışmıyordu, sebebi touchpad sürücüleriymiş. Neyin nereden oluşacağını bilemezsiniz.

Ben çok farklı eklentilerden çok garip şekillerde hacklenen bi ton insan duydum.

Seyit replikacep.com

O zaman yapacak tek bisey var hilminin seosunu alip 2.1 e  ekliceksiniz aciklarida varsa kapatacaksiniz smf de seo sart  ben istesemde seo yu kaldiramam kaldirirsam sitem biter 

Smf de niye seo yok  hilminin  modunu sabitleyin iste smf ye acik varsada kapatin  isteyen admin panelden kapatabiliyor zaten seo yu isteyende kullanir bukadar basit
Bunun olmasi sart aslinda bircok kisi cok olumlu gelisme olarak gorecektir seo onemli kardesim  sitemap buda onemli link yapisi zaren anlatmaya gerek yok

Antes

Quote from: Replikacep on July 19, 2015, 09:29:12 AM
O zaman yapacak tek bisey var hilminin seosunu alip 2.1 e  ekliceksiniz aciklarida varsa kapatacaksiniz smf de seo sart  ben istesemde seo yu kaldiramam kaldirirsam sitem biter 

Smf de niye seo yok  hilminin  modunu sabitleyin iste smf ye acik varsada kapatin  isteyen admin panelden kapatabiliyor zaten seo yu isteyende kullanir bukadar basit
Bunun olmasi sart aslinda bircok kisi cok olumlu gelisme olarak gorecektir seo onemli kardesim  sitemap buda onemli link yapisi zaren anlatmaya gerek yok

Siteye göndersin ekip incelesin.

Seyit replikacep.com

O arkadas piyasada yok :)
Modu guncelledu kayboldu  bayadir hic gözükmüyor piyasada 
Siz alin  iste kullanin  yada modu ben sana vereyim sen gonder ekibe incelesin

Antes

Quote from: Replikacep on July 19, 2015, 12:21:03 PM
O arkadas piyasada yok :)
Modu guncelledu kayboldu  bayadir hic gözükmüyor piyasada 
Siz alin  iste kullanin  yada modu ben sana vereyim sen gonder ekibe incelesin

Lisans ? Eğer açık kaynak kodlu değilse elimizi bile süremeyiz, sonrası büyük felaket olur.

Seyit replikacep.com

Acik kaynak kodlu sifreli biyer yokk bence kullanin onu zaten hilmi piyasada yok

Smfall.com bu siteden dowloand bolumunden indirebilirsiniz

Antes

Eklentide herhangi bir lisans yok. Bu da kapalı kaynak kodlu ve dağıtılamaz olduğunu gösterir. Lütfen eki kaldırın. İyi niyetlisiniz, herkes yararlansın istiyorsunuz fakat yasalar böyle işlemiyor ve biz bu konuda risk almak istemiyoruz.

Anlayışınız için teşekkürler.

Seyit replikacep.com

Ya ne guzel olurdu smf ile birlesim saglansaydi
Smf icin cok buyuk bir kazanc olacakti

OverTa[k]e

Quote from: Replikacep on July 19, 2015, 01:40:31 PM

Büyük kazanç derken, bence mantıklı şeyler üzerinde konuşmak gerekiyor. Smf zaten istese basic olarak bir seo geliştirir ve yayınlar. Zor birşey değil. Misal xenforo öyle. Seo, lisans içinde beraber geliyor. Kaldı ki smf'de neticede haricen ücretli seo'lar var zaten. Kullanmak isteyen satın alıp kullanabilir. Ya da alternatif olarak pretty kullanabilir. Link yapısındaki seo'ya bu kadar fazla takılmayın. Pretty bana göre adı geçen seo'lardan link yapısı olarak daha mantıklı. Bunuda tecrübe ile söylüyorum. Db şişirmesi çok önem arz eden birşey değil. Sitenin barındığı sunucunun iyi bir konfigürasyonu varsa hiçbir zaman sorun yaşamazsın. 8)

Seyit replikacep.com

Quote from: OverTa[k]e on July 19, 2015, 04:59:55 PM

Büyük kazanç derken, bence mantıklı şeyler üzerinde konuşmak gerekiyor. Smf zaten istese basic olarak bir seo geliştirir ve yayınlar. Zor birşey değil. Misal xenforo öyle. Seo, lisans içinde beraber geliyor. Kaldı ki smf'de neticede haricen ücretli seo'lar var zaten. Kullanmak isteyen satın alıp kullanabilir. Ya da alternatif olarak pretty kullanabilir. Link yapısındaki seo'ya bu kadar fazla takılmayın. Pretty bana göre adı geçen seo'lardan link yapısı olarak daha mantıklı. Bunuda tecrübe ile söylüyorum. Db şişirmesi çok önem arz eden birşey değil. Sitenin barındığı sunucunun iyi bir konfigürasyonu varsa hiçbir zaman sorun yaşamazsın. 8)

Kardesim smf ye sonradan ucretli olur alir kullanilir bizde biliyoruz bunu   seo  olmasi iyi olur dedim ve mantikli dedim   bos konusmuyorum ben ureticiye kalmis ister ekler ister eklemez ben kendi dusuncemi arz ettim sen isten anliyosunda dp  sissede sikinti yasamiyosun herkes senin gibi degil anladinmi

Seo bana gore smf de olmali seni bilmem
Sende party kullan  bu kimseyi alakadar etmez 
Ucretli seo zaten var isteyen kullanir demek yanlis  nedenmi surekli link yapisinin ve icerigin degismesi iyi bisey degil forum siteleri senin gibi dusunenler yuzunden googlede buyuk bir site olamiyorlar   google cook oynanan siteyi sevmez  biz bu yuzden icinde seo su olsun dedik

OverTa[k]e

Açıkcası ben dahil herkes ister smf ile birlikte seo gelmesini ama ortada böyle birşey yok. Belki'lerlede iş yapılmıyor malesef. Bu yüzden senin veya benim düşüncemin pek bir önemi kalmıyor seo konusunda. Google konusu ise karışık ve geniş. Kendimden örnek verecek olursam google'da ilk sayfa ve ilk sırada bir süre kaldım. Sonra tekrar ilk sayfa ve ilk üç içinde uzun süre kaldım. Vb veya wp siteler arkamdaydı.

Emre A.

Quote from: Antes on July 19, 2015, 07:26:35 AM
Yanlış, senin sitene üye biri aynı zamanda başka bi sitenin yöneticisidir, aynı şifreyi kullanıyordur. Onun sitesi de senin siten hacklendiği için hacklenir. Böylece bi kartopu etkisi oluşur (Bknz: UbuntuForums ve sonrası).

Benim bilgisayarımda Alt+Q çalışmıyordu, sebebi touchpad sürücüleriymiş. Neyin nereden oluşacağını bilemezsiniz.

Ben çok farklı eklentilerden çok garip şekillerde hacklenen bi ton insan duydum.

Tıpkı burada olduğu gibi değil mi? Daha önce Simplemachines.ORG sitesinde de böyle bir sorun yaşamıştınız.

Antes

Quote from: Replikacep on July 20, 2015, 04:23:46 AM
Quote from: OverTa[k]e on July 19, 2015, 04:59:55 PM

Kardesim smf ye sonradan ucretli olur alir kullanilir bizde biliyoruz bunu   seo  olmasi iyi olur dedim ve mantikli dedim   bos konusmuyorum ben ureticiye kalmis ister ekler ister eklemez ben kendi dusuncemi arz ettim sen isten anliyosunda dp  sissede sikinti yasamiyosun herkes senin gibi degil anladinmi

Seo bana gore smf de olmali seni bilmem
Sende party kullan  bu kimseyi alakadar etmez 
Ucretli seo zaten var isteyen kullanir demek yanlis  nedenmi surekli link yapisinin ve icerigin degismesi iyi bisey degil forum siteleri senin gibi dusunenler yuzunden googlede buyuk bir site olamiyorlar   google cook oynanan siteyi sevmez  biz bu yuzden icinde seo su olsun dedik

SMF ücretsiz olarak yoluna devam edecektir. SMF'nin ücretli olması için muhtemelen şu ekibin yarısından çoğunun öldürülmesi lazım.

Quote from: OverTa[k]e on July 20, 2015, 10:31:52 AM
Açıkcası ben dahil herkes ister smf ile birlikte seo gelmesini ama ortada böyle birşey yok. Belki'lerlede iş yapılmıyor malesef. Bu yüzden senin veya benim düşüncemin pek bir önemi kalmıyor seo konusunda. Google konusu ise karışık ve geniş. Kendimden örnek verecek olursam google'da ilk sayfa ve ilk sırada bir süre kaldım. Sonra tekrar ilk sayfa ve ilk üç içinde uzun süre kaldım. Vb veya wp siteler arkamdaydı.

SMF 3.0 için böyle bi plan var. Bu planı yapan bizzat Arantordur. Fakat kendisi kişisel nedenlerden dolayı ekipten ayrıldıktan sonra o özelliğin geleceği soru işareti olarak kalmıştır.

Quote from: eмre on July 20, 2015, 12:26:14 PM
Quote from: Antes on July 19, 2015, 07:26:35 AM

Tıpkı burada olduğu gibi değil mi? Daha önce Simplemachines.ORG sitesinde de böyle bir sorun yaşamıştınız.

O hack olayı, ubuntuforums 'dan başladı işte, bizi de etkiledi ne yazık ki, fakat açık SMF'den değildi. Çapraz şifre eşleşmesi sonucu oluştu. Bu yüzden Çift-faktör koruması SMF 2.1'e eklendi :)

fabak

ben de hilmi dedikleri kişinin seo sunu kullanıyorum. pek çok özelliği var. gayet memnunum.. ama buradaki yazılan tüm yazıları okudum. Smf gibi büyük bir site tasarımı ücretsizken, siteye ait bir seo eklentisinin ücretli olması sanırım smf yi geliştirenler tarafından hoş karşılanmıyor. bunda da haklılık payları var. inşallah ara bir formül bulunur ve ikisi birlikte kullanıcılara sunulur...

Antes

Quote from: fabak on July 20, 2015, 05:48:05 PM
ben de hilmi dedikleri kişinin seo sunu kullanıyorum. pek çok özelliği var. gayet memnunum.. ama buradaki yazılan tüm yazıları okudum. Smf gibi büyük bir site tasarımı ücretsizken, siteye ait bir seo eklentisinin ücretli olması sanırım smf yi geliştirenler tarafından hoş karşılanmıyor. bunda da haklılık payları var. inşallah ara bir formül bulunur ve ikisi birlikte kullanıcılara sunulur...

Tarafımızca yapılmış (SMF / Simple Machines) hiç bir eklenti ücretli değildir. Ücretli bir eklenti yapma fikri dahi takımımızda oluşmadı.

fabak

tamam işte biz de onu yazdık.. smf ücretsizken, neden seo gibi bir eklenti ücretli.. arabanın bedava dağıtıldığı bir yerde aksesuar neden paralı :)  Ama şöyle de diyebiliriz; böylesine iyi bir araba yapıp piyasaya sürenler, neden böyle bir özellik eklemiyorlar?

Advertisement: