Probleme pe paltforma smf

Started by Addicted:-, April 23, 2016, 08:06:47 AM

Previous topic - Next topic

Addicted:-

Va salut, am cateva probleme deci, sa incep.

Prima este: nu stiu cum sa adaug rank-uri " imagini " cum aveti voi local moderator, etc. Daca inlocuiesc spre exemplu la administrator staradmin.gif cu un url gen administrators o poza din aia si cand dau pe save imi apare ****. Daca se poate sa ma ajutati.

Si ultima problema este instalarea unui shutbox, am downloadat un shoutbox  " nu am voie cu link-uri externe " am dezarhivat toate bune, dar nu am stiut cum sa il instalez. Am incercat in FTP  :o. Dar, din cate am auzit, nu este bine. Cica de undeva din acp. Folosesc versiunea 2.0.11 v-as fi recunoscator. :laugh:

Addicted:-


-=[Vyorel]=-

Salut si bine ai venit printre noi!

Pentru inceput hai sa-ti zic un lucru: dupa ce ai facut un topic cerand ajutor, este normal sa astepti undeva la maxim 24 de ore pt a primi raspuns. Nu ti-o zic cu rautate, dar pe viitor sa stii ca sa nu faci dublu post. :)

Revenim la problemele tale.
Quote from: Addicted:- on April 23, 2016, 08:06:47 AM
Prima este: nu stiu cum sa adaug rank-uri " imagini " cum aveti voi local moderator, etc. Daca inlocuiesc spre exemplu la administrator staradmin.gif cu un url gen administrators o poza din aia si cand dau pe save imi apare ****. Daca se poate sa ma ajutati.
Acele rank-uri care le vezi tu si aici cu "Local Moderator" sunt imagini in format PNG cu acel text scris in ele. Tu poti sa bagi ce imagini vrei (spre exemplu cauta pe Google "rank images" si o sa gasesti diferite modele).
Fiecare rank trebuie sa aibe imaginea lui. O poti redenumi cum doresti, dar important este sa o adaugi in folderul images din tema pe care o folosesti (in cazul temei default, locatia este: Themes/default/images).
Dupa ce ai adaugat imaginile pentru rank-urile tale, intra in Admin/Members/Membergroups, dai click pe butonul Modify din dreptul fiecarui grup iar la Star image filename scrii numele fisierului cu imaginea pentru rank-ul tau (exemplu: admin.png).

Quote from: Addicted:- on April 23, 2016, 08:06:47 AM
Si ultima problema este instalarea unui shutbox, am downloadat un shoutbox  " nu am voie cu link-uri externe " am dezarhivat toate bune, dar nu am stiut cum sa il instalez. Am incercat in FTP  :o. Dar, din cate am auzit, nu este bine. Cica de undeva din acp. Folosesc versiunea 2.0.11 v-as fi recunoscator. :laugh:
Instalearea modurilor este foarte usoara la SMF. Nu ai nevoie de FTP si nici de dezarhivarea fisierelor.
Pur si simplu intri in Admin/Main/Package Manager/Download Packages iar jos la Upload a Package selectezi arhiva cu modul respectiv (in cazul tau, chatul) si dai Upload apoi Install! Daca nu iti apar erori, inseamna ca modul s-a instalat cu succes si in unele cazuri trebuie activat tot din panoul de administrare.
Ca chat, eu iti recomand SMFPacks.com Shoutbox. L-am folosit si inca il folosesc. :)
My mods for SMF - [6].

-=[Vyorel]=-

Ai rezolvat problemele? Mai ai nevoie de ajutor la SMF ?
My mods for SMF - [6].

Advertisement: