Başka forum yazılımlarından SMF'e nasıl geçilir?

Started by Elmacik, October 25, 2005, 05:37:37 PM

Previous topic - Next topic

Elmacik

Not: vb 3.6.x serisi için bu konuda ekteki sql dosyasını kullanın. convert.php isimli dosya ile aynı klasöre koyup convert.php dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

Elinizde bir database var ve bunu SMF'ye çevirmek istiyorsunuz. Peki nasıl olacak? Normal şartlarda, dönüşümünü yapacağınız forumun da çalışır durumda olması gerekir.
Ancak böyle bir imkan yoksa, dönüşümü yapılacak olan veritabanını SMF'nin veritabanına yükleyerek de yapabilirsiniz.
Ben genelde önce kendi bilgisayarımda DB dönüşümü yapıyor, sonra foruma yüklüyorum yeni DB'yi.

vBulletin 3.0.x 'ten SMF 1.1 serisine dönüşüm
Gelelim vBulletin 3x, SMF'ye nasıl dönüşür. Bu versiyonlar vBulletin 3.0 serisini kapsar.
Yani vBulletin 3.0.1, 3.0.2, 3.0.3, 3.0.4, 3.0.5, 3.0.6, 3.0.7.....vd.
Öncelikle sunucunuz üzerinde vb için bir klasör oluşturun, örnek olarak ben vbulletin diye bir klasör oluşturuyorum. Sonra bunun da içinde includes diye bir klasör oluşturun. Sonra bunun da içinde config.php diye bir dosya oluşturun ve içine şunları yazın

<?php

$servername 
'localhost';
$dbusername 'kullanici';
$dbpassword 'sifre';
$dbname 'veritabani_adi';
$tableprefix 'tablo_ön_ekiniz';

?>

burada gerekli yerlere gerekli bilgileri girin. Bu arada tablo ön eki demek, vb forumunun kurulu olduğu veritababnında tablo isimlerinin hepsinin önünde bulunan ektir. Ör: vb_members tablosunda önek  vb_   dir. Bunu phpMyAdmin veya benzeri bir araçla öğrenebilirsiniz.
Şimdi de SMF 1.1 RCx temiz kurulum yapın. Dönüşüm aracı 1.1 RCx içindir başka versiyonda çalışmaz.
(Eğer SMF 1.0.x kurmak istiyorsanız o zaman başka bir dönüşüm aracı indirmelisiniz.)
Şimdi elinizdeki vb veritabanını SMF veritabanına yükleyin. (config.php içine yazacağımız veritabanıdır bu)
Bu geri yükleme işlemini phpMyAdmin'den, veya Türkçe mod ve araçlar bölümümüzdeki veritabani_geri_yukle.php dosyasıyla, veya internette dolaşan bigdump.php dosyasıyla yapabilirsiniz.
Sonra da dönüşüm araçlarını indirin ve sitenizde herhangi bir yere koyun. İndirmeniz gereken bir adet dosya var; (SMF 1.1 serisi için konuşuyoruz, SMF 1.0.x için yukarıda söyledik ne indireceğinizi.)
1- smf_1-1-rc3_vbulletin3_converter.zip

Şimdi bu zip'ten çıkan iki dosyayı sitenizde herhangi bir klasöre koyun. Tarayıcınızdan convert.php dosyasını çalıştırın.
(Ör: site.com/convert.php)
Çalıştırdığınızda SMF ve de vBulletinin kurulu olduğu dizinleri soracak. Ör:
/public_html/forum   (örnek olarak SMF 1.1 RCx'in -veya SMF 1.0.x- kurulu olduğu klasör)
/public_html/vbulletin  (yukarıda örnek olarak bu klasörü oluşturmuştuk hatırlarsanız)

sonra da veritabanı şifrenizi girin ve önünüze gelen her butona basın :)
Dönüşüm işlemi bittiğinde iki şey yapmanızı tavsiye ederim,
1- vBulletin'in dönüştürülen veritabanını (örnek olarak vb_ ile başlayan tabloları) yeni veritabanından silmeniz.
2- Dönüşüm aracını sitenizden silmeniz.

Bunlar performansınızı ve güvenliğiniz açısından önemlidir.

vBulletin 3.5.x 'ten SMF 1.1 serisine dönüşüm
vBulletin'in bu versiyonları, 3.5 serisini kapsar, yani; vBulletin 3.5.1, 3.5.2, 3.5.3, 3.5.4... vd
Önce emin olmamaız gereken, sitemizde temiz bir SMF 1.1 RC2 kurulu olması gerektiği.
Bunu bu sitenin download bölümünden indirebilirsiniz. Dönüşüm aracı sadece SMF 1.1 serisi içindir.
SMF 1.0.x için dönüşüm yapılmaz.
Şimdi vBulletin veritabanını ya SMF ile aynı veritabanına yüklüyoruz, (bkz.) ya da vBulletin veritabanı ile SMF veritabanının aynı şifre ile aynı kullanıcı adına sahip olduğundan emin oluyoruz.
Sonra da dönüşüm araçlarını indiriyoruz:
1- smf_1-1-rc3_vbulletin35_converter.zip

İndirdip açtığımız dosyaları sitemizde herhangi bir klasöre yüküyoruz ve convert.php dosyasını tarayıcımızdan çalıştırıyoruz. (Ör: site.com/convert.phh)
Çalıştırdığınızda SMF ve de vBulletin'in kurulu olduğu dizinleri soracak. Ör:
/public_html/forum   (örnek olarak SMF 1.1 RC2'in kurulu olduğu klasör)
/public_html/vbulletin  (örnek olarak vBulletin 3.5.x 'in kurulu olduğu klasör)

Sonra tuşa tıklıyoruz ve dönüşüm bitene kadar bekliyoruz.
Tamamlandıktan sonra vBulletin'e ait veritabanı girdilerini ve sitenizdeki dönüşüm araçlarını silmenizi tavsiye ederim. Bu, performansınız ve güvenliğiniz açısından önemlidir.

phpBB2 için:

Ayrıntılı bir şekilde bu mesajda anlatılmıştır

Diğer Forum Yazılımları

SMF'e geçebileceğiniz diğer forumlar aşağıda listelenmiştir, bu forumlardan geçiş yapabilmek için bu mesajın başındaki vBulletin bölümünde yazılanları uygulamanız yeterlidir. Dosyaları indirmek için linkten açılacak sayfadaki "Converters for SMF 1.1" başlığı altındaki dosyalar 1.1 serisi için, "Converters for SMF 1.0" başlığı altındaki dosyalar ise 1.0.x serisi için uyumlu olan dönüştürücülerdir.

SMF 1.1 Serisi Dönüştürücüleri- (1.1RC1, RC2, RC3 vs...)

Burning Board 2 Converter
Burning Board Lite Converter
Deluxe Portal 2 Converter
e107 Converter
eBlah Converter
FUD Converter
ikonBoard Converter
Invision 1.3 Converter
Invision 2 Converter
LDU Converter
Mercury Board Converter
MiniBB Converter
MyBB Converter
MyPHP Converter
myTopix Converter
OpenBB Converter
Oxygen Converter
Phorum Converter
phpBB2 Converter
phpNuke Converter
punBB Converter
SimpleBoard Converter
Snitz Converter
UBB.threads Converter
useBB Converter
vBB Converter
vBulletin 2 Converter
vBulletin 3 Converter
vBulletin 3.5 Converter
XMB Converter
XOOPS Converter
YaBB 2 Converter
YaBB Converter
YaBBSE Converter
Zorum 3 Converter

SMF 1.0 - 1.0.7 ile uyumlu dönüştürücüler:

Invision 1.3 Converter
Invision 2 Converter
phpBB2 Converter
vBulletin 2
vBulletin 3
XMB Converter
YaBB Converter
YaBBSE 1.5.x

İyi SMF'ler. :)

alperuzi: güncellendi, diğer konvertörler eklendi
Home of Elmacik

mambo

cok guzel bilgi elmacik tebrikler
ayni $ekilde phpbb forumu smf ye aktarma bilgisi varmi??

EDIT  sorry aradigimi buldum convertors forumunda thanks anyway !!

atalay22

kardeş burdaki yazdıklarının hepsini tamamı tamamına uyguladım ancak hep hata ile karşılaştım. Ben olayı baştan anlatayım. Şu anda elimde yedeklemiş olduğum bir vbulletin 3.0.7 db si var bunu hostuma attım kullanıcı adı parolası felan yarattım db calisiyor su anda. Ancak simdi lisanssız oldugu icin smf ye dönüştürmek istiyorum. Simdi siteye smf 1.0.5 kurdum ve verdigin convet dosyası ile convert etmeye çalışınca

The installation of SMF in the path you specified is not a version this converter can deal with. If it is older than SMF 1.0, you need to upgrade first. If it is newer, you need to use a different converter.

hatası ile karşılaştım ya tabloları felan bozmadan bu işi daha güzel anlatman mümkün olurmu kardeşim lütfen 2 gündür kapalı sitem cok huzursuzum

Elmacik

Yukarıda bir şeyi söylemiş fakat üzerini yeteri kdar çizmemişim.
Dönüşüm yapmak için aynı veritabanlarını kullanmanız gerekir.
Yani, diyelim ki SMF kurdunuz. Sorunsuz çalışıyor. Elinizdeki vBulletin yedeğini, SMF'yi kurduğunuz veritabanının içine yükleyin.

Gelelim senin problemine, 1.0.5 kurdum diyorsun, Türkçe dil dosyalarını attın mı atmadın mı, tema veya mod kurdun mu kurmadın mı? Temasız, İngilizceden başka herhangi dil dosyasıyüklenmemiş ve mod kurulmamış bir SMF, dönüşüm için en ideal olandır. İstersen dönüşüm aracının linkini özel mesajla yolla olmuyorsa.
Home of Elmacik

atalay22

elimizdeki vb yedegini nasıl smf nin icine yükleyecegiz tarif edermisin? Kardeş msn den görüşebilirmiyiz? ya lisanssız vbulletin var lisanslı olduğunu birkaç gün önce ögrendim onun icin emege saygı göstermek ve kapanmaması için çapalıyorum lütfen msn den görüşelim yardımcı ol bana kardeşim mümkünse?

Elmacik

Örneğin SMF'yi forum isimli bir veritabanına yüklemiş olalım. Sonra, phpMyAdmin veya benzeri bir programla forum isimli veritabanını açalım. Sonra tepede bulunan "SQL" ifadesine tıklayalım ve bilgisayarımızdaki vBulletin yedeğini buradan seçip "Git" tuşuna baştığımızda, yüklenmesini bekliyoruz. Hepsi bu.
Daha az trafik harcama ve veritabanınızı %84 oranında sıkıştırmak için (ki böylece daha kolay download/upload yapılır) gzip isimli programı kullanın. Veya phpMyAdmin'de yedek alırken doğrudan gzipli bir şekilde indirin. (Ör: 100 MB olan veritabanınız gziplenirse 16 MB civarına kadar sıkıştırılır)

Eğer veritabanınız 2 mb'den büyükse (ki genelde hostların yedek yükleme sınırı 2 veya 16 mb'dir) o zaman phpMyAdmin kullanmanızı önermem. Onun yerine, SMF geliştiricileri tarafından yazılan küçük aracı tavsiye ederim. Buradan restore_backup.php dosyasını indirip gerekli işlemi yapabilirsin.

Yahut da bigdump.php dosyasını kullanarak. (Google'da bu dosyayı arayarak bulabilir ve sonra içini kendi veritabanına göre düzenleyerek kullanabilirsin.)
Home of Elmacik

atalay22

msn den destek veriyormusun kardeş? Yardımcı olabilecekmisin bu konuda bana

Elmacik

Arkadaşlar, ben destek grubunda değilim; olsam bile, destek grubu online destek vermez. Ben buna rağmen bu forumda bir çok arkadaşımıza MSN üzerinden yardımcı olmaya çalıştım. Ancak hem okulumdan ötürü vaktim azaldı, hem de şu anda memleketimde değilim ve bundan dolayı ayrıca vakit problemim var. Şu anda MSN üzerinden yapamam.
Sen vBulletin yedeğini sitene sql veya gz dosyası olarak yükle (bildiğimiz, dosya upload etme olayı), sonra özel mesaj yoluyla panel şifresini geçici olarak bana yolla ben gerisini hallederim. Yalnız şu anda çıkmam gerekiyor. O yüzden hemen yapamayabilirim.
Home of Elmacik

atalay22

kardeş özel mesaj ile yolladim bir bak iki dakka bi msn ac görüselim uzun sürecegini sanmıyorum lütfen kardes?

bigSty

vBulletin 3 to SMF Converter

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/esmanur/public_html/forum/vbulletin3_to_smf.php:1837) in /home/esmanur/public_html/forum/Settings.php on line 56

The database password you entered was incorrect. Please make sure you are using the right password (for the SMF user!) and try it again.

Bunda bu cıkıyor

Siteye girdigimde
SMF INSTALLER cıkıyor ve orda gerekli seylei yaziyorum karsıma
Unable to connect to FTP server with this combination of details.

ForumKolikTR™ - Paylasımın Sınırlarını Zorlayın

Elmacik

Ayrı ayrı veritabanlarıyla yapmaya çalışıyorsun sanırım. vBulletin ve SMF aynı veritabanında olmalı. Dolayısıyla ikisi için tek bir veritabanı adı, tek bir kullanıcı ve şifresi gireceksin.
Home of Elmacik

CyßæR_CoDæR

Smf veritabanını  Vbulletine yönlendirmek için converter lazı bana kardeş koyarsan çok makbule geçer...

Elmacik

Home of Elmacik

muratsarikoca

arkadaşlar bu hatayı verdi lütfen yardım edin

Sorry, the database connection information used in the specified installation of SMF cannot access the installation of vBulletin 3. This may either mean that the installation doesn't exist, or that the MySQL account used does not have permissions to access it.

Elmacik

SMF veritabanı kullanıcı adı ve şifresiyle vBulletin veritabanı kullanıcı adı ve şifresi aynı olmalıdır.
Bunun sağlayamıyorsan, vBulletin yedeğini SMF veritabanına yükleyip yapmalısın dönüşüm işlemini. Türkçe mod ve araçlar bölümünde veritabanı geri yüklemek için bir araç var.

Bu arada bu başlıkta hep soruldu hep cevapladım. Demek kimse okumuyor hep okumadan soruyor. Bu hatayı yukarıda dediklerimi harfiyen yapmadığın için alıyorsun.
Home of Elmacik

simi

işte bu tam aradığım şeydi eline sağlık sorunsuz bir şekilde hallettim

chernoX

s.a. yeni çıkan 1.0.6 ile dönüştürücü uymuyo yardım ederseniz sevinirim.

forsakenlad

Sende 1.0.5'e dönüştür sonra dönüşmüş forum'unu upgrade et. Biraz yaratıcılık ;)
Eren "forsakenlad" Yaşarkurt
SMF Friend & Former Team Member

cemosh

Merhaba sn Elmacik bey...
Ben vb 3.0.7 kullanıyordum db. imi SQL olarak yedekledim daha sonra GZip ledim ve BigDump ile gonderdim falan yani dediğiniz her seyi yaptım.Bir sorun yok site canawar gibi çalışıyor ama bi sorunum var alttaki resimden bakabilirsiniz. işaretlediğim yerleri nasıl düzeltebilirim???
Eğer bu düzelmezse forum hiç bir işe yaramaz?

Elmacik

vB yedeğini alırken veritabanında ve tablolarda hangi karakter kodlamasının kullanıldığına bakacaksın ve SMF forumda da aynı karakter kodlamasının olmasına dikkat edeceksin.
Bunu phpMyAdmin ile ayarlayabilirsin.
Home of Elmacik

Advertisement: