Css'yi hafızaya alıyor

Started by yemliha24, January 13, 2017, 10:57:57 AM

Previous topic - Next topic

yemliha24

Merhaba.

Ben php css bilmediğim için chrome sağ tık yapıp incele diyerek deneme yanılma yolayla istediğim gibi düzenleyebiliyorum.

Ancak sitede index.css de yaptığım değişiklikleri tarayıcıya kayıtlı kalıyor. Yani yenli diyince değişmiyor.

Ön bellekleme ile alakalı bir şey mi bu nasıl çözülür ?

Emre A.

Kullandığın tarayıcıda "CTRL+F5" dene.

cee山

Başka bir tarayıcı ile denermisin belki tarayıcı ile ilgilidir.

tarantula901

Ftpde bulunan .httacces dosyasında önbellekleme yapacak bir kod olup olmadığını kontrol edin buradan birşey yok ise.

Cpanelde bulunan sıkıştırma özelliği aktif çalışıyor olabilir.

yemliha24

Sorunu çözdüm sorunun çözümü geçici olarak şöyle.

Chrome her yüklemede zaten kafasına aldığı css yi gösteriyor.

Ancak index.template.php dosyasında fin20 yada farklı şeyler yazıyor css dosyasının sonunda birsoru işareti bu görünüyor bu ismi yaptığım her değişiklikten sonra değiştirip ön izliyordum sonra onuda çözdüm googlede incele diyince networkte cacheyi devre dışı bıraktım.

webrador

Tarayıcı cache'i ile alakalı bu sorun style.css?v=<?php echo echo rand(1,999999999);?> bu şekilde rastgele sayı üretirsek cache almaz.

Elmacik

Quote from: webrador on May 24, 2017, 08:30:26 PM
Tarayıcı cache'i ile alakalı bu sorun style.css?v=<?php echo echo rand(1,999999999);?> bu şekilde rastgele sayı üretirsek cache almaz.

Bu hiç iyi bir yöntem değil. Çünkü cache sitenizin hızlı olması için yapılır; kötü bir şey değildir, bilakis iyi bir şeydir. Siz bu kodu yazarsanız CSS dosyanız hiçbir zaman önbelleğe alınmayacağı için her tıklamada, her bir sayfaya girişte ve herkes için o CSS dosyası tekrar tekrar indirilecek demektir. Bu site sahibi açısından hızın düşmesi ve gereksiz bir bandwidth (trafik) artışı ve sunucu üzerinde gereksiz bir artı yük oluşturma gibi büyük dezavantajları var. Ziyaretçiniz açısından da yavaşlama ve internet bağlantısını gereksiz kullanma söz konusu olacak.

CSS dosyasının zaman zaman cache'ten silinmesi için zaten gerekli session (oturum) kodlamaları SMF içerisinde mevcuttur ve gerektiğinde değiştirilebilmesi için de sonuna SMF versiyon uzantısı getirilir zaten. Örneğin index.css?2.0.14 gibi.

Bahsettiğiniz sorun ise büyük olasılıkla sağ tık menüsünden yaptığınız düzenleme ile dosyada yaptığınız düzenlemenin çakışmasından olabilir. Yani canlı düzenleme yaptıktan sonra son halini CSS dosyasına eklemeden önce canlı düzenlemeyi tamamen sıfırlayıp orijinal hale döndüğünden emin olun. Ondan sonra index.css dosyasında gerekli değişikliği yapın. CTRL+F5 veya CTRL+R tuş kombinasyonuyla tarayıcının sitenin CSS, JS vb dosyalarını önbellekten değil direkt canlı almasını sağlayabilirsiniz. Tarayıcının ayarlarından şüpheleniyorsanız tarayıcı ayarlarını sıfırlayıp öyle de deneyebilirsiniz.
Home of Elmacik

Advertisement: