News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

2.0.14 verzija

Started by Dzonny, May 14, 2017, 07:13:26 PM

Previous topic - Next topic

Dzonny

Pozdrav svima,

Upravo je izašla poslednja stabilna SMF verzija: 2.0.14, koja sadrži:
- php 7 podršku
- image proxy podršku (kao u 2.1 verziji)
- HTTPS za avatare
- Podrška za email adrese sa dugačkim TLD-ovima
- pogledajte sve izmene ovde.

Svi korisnici koji imaju 2.0.13 verziju svoje forume mogu apdejtovati kroz admin panel, a svi koji koriste ranije verzije SMF-a to mogu učiniti korišćenjem Large Upgrade paketa (najpre pročitajte dokumentaciju o istom).

Originalna objava i više informacija:
https://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=553855.0

stoska

Uradio update, radi sve super

pikeman

Koja je funkcija image proxy-ja?

Dzonny

Quote from: pikeman on May 28, 2017, 04:20:47 AM
Koja je funkcija image proxy-ja?
Kada koristiš SSL konekciju, odnosno HTTPS da ti slike iz postova postavljene u img tag idu kroz proksi i prikazuju se kao HTTPS umesto http protokol, pa samim tim se neće dobijati greške o nesigurnoj konekciji.

pikeman

Odlična mogućnost , napominju da treba dovoljno prostora za keširanje, videćemo kako će funkcionisati.

Klopa HzSa


SerijeSync

Ova forum skripta ima kod koji je stariji od 10 godina, SMF je trenutno gora forum skripta od Phpbb, jedini uspjeh SMF Developer tima je da su postali gori od pomenute skripte.

Ne podržava PhP 7.1 a izašla i 7.2 verzija. ne znam da li podržava MariaDatabase.

Dzonny

Pozdrav.

Po kojim kriterijumima si došao do takvog zaključka?
Oba foruma su besplatna, slobodan si da koristiš koji god hoćeš :) Tako da - ako ti se SMF ne svidja slobodno predji na phpbb. Tvrdim da i jedan i drugi softver imaju svoje pluseve i minuse, sve je stvar toga kome je šta bitnije, tako da će svako prema sebi odabrati koji sistem koristiti :)

Što se tiče 7.2 verzije - retko koji CMS sistem je prilagođen istoj, a kako je procenat servera koji koriste isti zanemarljivih 0,1% ne verujem da je to bilo kome bitno. (izvor)
Uz to, 7.2 je još u beta fazi. Plus, phpbb nema ništa bolju php podršku od SMF-a ;) Bar po mojim saznanjima.

Na kraju krajeva, SMF 2.1 će pratiti poslednje standarde u pogledu podrške svih navedenih tehnologija, i u završnoj fazi je testiranja.

SerijeSync

Buraz source code je star 10 godina jel shvataš, SMF nema šta da razvija ni da unapređuje jer ne može pratit sa kodom koji je star 10 godina ni PHP ni Simphony PHP Framework itd, ja sam davno odbacio i SMF i Phpbb i prešao na Xenforo, od tih besplatnih jedino mi se Mybb svidio, mislim ne shvataj me pogrešno nisam ovde da kenjam po ljudima koji koriste SMF samo jednostavno sistem je zastario i ne razvija se više.

Dzonny

SMF 2.0 branša je objavljena 2007 godine, tako da imaš pravo da je source star 10 godina. Zapravo, deo source koda, jer je od tada bilo xy update-a kojima su nedostaci popravljeni. Svaki živ softver funkcioniše tako, uključujući i Xenforo koji sada koristiš, a koji pritom nije relevantan za poređenje jer nije free, a samim tim njihov tim je plaćen za posao koji radi dok mi svi volonterski radimo ;)

Bilo kako bilo, i koliko god SMF imao star kod, sigurniji je i stabilniji od svih navedenih sistema, o čemu govore činjenice. Takođe, konstatacija da se "ne razvija više" ti nije na mestu, 2.1 verzija se itekako razvija, i to vrlo transparentno, svaku promenu možeš videti na github-u :)

SerijeSync

SMF još koristi Oracle što je smješno, a porediti Xenforo (moćan Zend Framework) i SMF je još smješnije ali to nije tema, dakle ne možeš me ubjedit nikako da SMF ide naprijed sa kodom koji je star 10 godina.

Ali eto ljudi naviknu na nešto i ne žele da se riješe toga ma koliko je ograničen, po meni SMF i PHpbb su ograničeni ko balkon.

Mybb trenutno ide dalje od svih besplatnih skripti https://blog.mybb.com/2017/04/17/mybb-forum-owner-interview-2-spork985/ [nofollow] ipak nije na odmet malo se raspitati i pratiti kako se implementiraju moderni Framework za razliku od SMF developera.

SMF je zapeo sa razvojom isključivo zbog zastarjelog framework koji jednostavno ima svoja ograničenja i limite za razliku od modernih framework rješenja.

Dzonny

Okej, informiši se pre nego napišeš nešto, ne samo ovde nego generalno ;)

Oracle je vlasnik mysql-a i to je jedina povezanost Oracle baza sa SMF-om, SMF ne koristi Oracle za skladištenje podataka, niti ima bilo kakve veze sa istom.
Drugo, ja sam i sam u svom prethodnom postu napisao da Xenforo ne može da se poredi sa besplatnim softverima, jer kao takav spada u drugu kategoriju (gde usput, opet gubi bitku od IPB-a i vBulletina, ali ajde, to je teća tema :P ), tako da nema potrebe da navodiš nešto što sam već rekao i sam :)

Što se tiče opaske da se "ljudi naviknu" - ako je to usmereno direktno meni, ja se nisam navikao na nešto i koristim više forum skripti, a radim sa gotovo svim postojećim (koje su uopšte relevantne), pa iz (višegodišnjeg) iskustva pišem ovo što pišem.

Dalje, kao što sam rekao, da - delovi SMF-a imaju kod star 10 godina, jer je tada izašla prva verzija iz 2.0 branše, i to je sasvim normalno. Ne znam koliko si obavešten, ali neke stvari i php funkcije se ne menjaju godinama, i prosto nema potrebu izmišljati toplu vodu tamo gde je već ima. Ponavljam, SMF i pored "koda koji je star deset godina" ima sigurniji sistem nego gomila softvera koji izbace po tri nove verzije mesečno ;) Ovo su naravno činjenice, ne moje mišljenje, više o tome se možeš informisati ako se zanima na netu.

Jedino što si ti ovde izneo su tvoje lične opservacije, i okej je da imaš svoje mišljenje, samo nije okej da to plasiraš kao činjenično stanje - jer bi ti neko ko se ne razume u materiju mogao poverovati  8)

SerijeSync

Quote(gde usput, opet gubi bitku od IPB-a i vBulletina

Moj prijatelju kako si ti neinformisan, i ne pratiš ništa oko forum skripti Vbulletin je teško smeće od verzije 4.0 masovno s Vbulletina se prelazi na Xenforo, IPS otkad su ga kupili vlasnici HostGatora ide samo silaznom putanjom i doživjet će goru sudbinu od Vbulletin.Uostalom da malo zagrebeš površinu našao bi sve te informacije, inače Xenforo su razvili i kodirali bivši Head Developers od Vbulletin, kada im se nije dozvolilo da moderniziraju Vbulletin kod, otišli ljudi i napravili nešto prekrasno za one koji vole forum skripte.

Najveći forumi kao Digital Point, The Admin Zone odmah prešli na Xenforo itd itd

https://en.wikipedia.org/wiki/XenForo [nofollow]

Al eto budi pozdravljen, i nemoj biti površan to je majka sveg neznanja.

SerijeSync

Evo komentar jednog od ljudi koji je bio uključen u razvoj Phpbb skripte.

QuotephpBB uses template hooks to inject code into templates. That system has been abandoned by other forums half a decade ago for a good reason:

1. Injecting code means style has no control over that code. That is unless author adds custom templates for each extension, which is waste of time.

2. It also means style author cannot customize code. Not without breaking extensions. All hooks must be there, they must be inside specific DOM structure. With hundreds of hooks in rather small number of templates, it makes templates uncustomizable.

What other forums have done many many years ago to counter that:

1. Using variables instead of injecting code. Need to add new navigation item? Add it to navigation array, then style can display it as style author wants. No hard coded html.

2. Using template modifications instead of hundreds of hooks. This has been added to vBulletin 3 as third party add-on about a decade ago. It is more flexible than hooks. It still relies on hard coded HTML, but it is more flexible because of possibility to have multiple modifications for different layouts and because modification can be regular expression.

Overall phpBB 3.1 and 3.2 extension system blows for style authors. It is still better than phpBB 3.0 system that required manually editing code, but is it years behind what commercial (don't know what other free forums use so don't know if their code is also ancient) forums offer.

   
QuoteIMO, if you want to leave phpBB, I suggest you to look after SMF (Simple Machine Forum) !!

QuoteDon't post bad advices. SMF's code is worse than phpBB 3.0 that was written 10 years ago.

Dzonny

Opet si ostavio svoje opservacije :) Komentar da je nešto "teško smeće" je vrlo subjektivan, složićeš se? Ja se možda neću složiti sa tobom, kao i još velika gomila ljudi.
Elem, to što je jedan od developera vBulletina prešao u konkurentski tim ne znači ništa, takvih slučajeva imaš xy, to uopšte ne znači da je XenForo bolji niti je to pokazatelj bilo čega :)
Znači i wordpress (kao jedan od najkomercijalnih i najkorišćenijih CMS sistema trenutno) ima developere koji su prešli u druge CMS sisteme - što ne znači da je WP manje kvalitetan, a ti drugi sistemi samim tim bolji.

Citati koje si stavio (a iz kojih si verovatno i izvukao većinu poluinformacija koje si ovde plasirao) tiču se phpbb-a i ne vidim kakve veze imaju sa temom o kojoj se ovde priča. Administrator foruma sa kog si citat kopirao (artodia, za one koje ne znaju - forum koji prodaje i pruža podršku za XenForo i phpbb teme) opet ima svoje mišljenje, i to, verovao ili ne - nije sveti gral mišljenja niti on nužno mora biti u pravu. Na kraju krajeva o ukusima ne treba raspravljati, a što se backend-a tiče prihvatiću samo ako navedeš konkretan primer (na kodu) gde dokazuješ da SMF koristi katastrofalni kod koji je loš, jer je star 10 godina, ili kako god da misliš. Tvrdim da takav primer nećeš naći, sve i da umeš da "čitaš" kod, ali eto..

Dakle, ja sve vreme govorim o činjenicama, i samo činjenicama, ne o ličnim preferencijama.

SerijeSync

Pa činjenice su ti sve tu samo ih ne vidiš ili nećeš da vidiš, koristio sam ja SMF preko 7 godina to je bila teška robija, svaka izmjena ili custom work bila bi katastrofa nakon nove verzije foruma ili instalacije add on, sve bi bilo sjebano  :P, izmjena originalnog koda kod SMF i postavljanje nekog custom work bi uvjek i to jebilo pravilo sjebalo nešto drugo, pa ona sve nanovo  ;D.

SMF ima vrlo vrlo neprilagođen framework i to je istina.

SerijeSync

Al nevažno jel tako, moje mišljenje je samo moje i ne mora biti prihvaćeno od bilo koga.Tebi je SMF ok meni nije zato sam i prešao na profesionalnu forum skriptu i evo već čitavih 5 godina nijednog problema nisam imao.

efk

Kakva si ti ubacotina. Ako ti se ne svidja nesto, sta onda trazis ovde na forumu. Ovo mi deluje kao reklamiranje drugih proizvoda i raspravljanje kojem nije mesto na forumu.

Dzonny

Quote from: SerijeSync on August 21, 2017, 03:51:43 PM
Pa činjenice su ti sve tu samo ih ne vidiš ili nećeš da vidiš
Koje činjenice? Nisam video da si napisao bilo koju činjenicu ;)

Quote from: SerijeSync on August 21, 2017, 03:51:43 PM
svaka izmjena ili custom work bila bi katastrofa nakon nove verzije foruma ili instalacije add on, sve bi bilo sjebano  :P, izmjena originalnog koda kod SMF i postavljanje nekog custom work bi uvjek i to jebilo pravilo sjebalo nešto drugo, pa ona sve nanovo  ;D.
Kada nešto ne umeš da uradiš najlakše je okriviti nekoga drugog, odnosno prebaciti loptu na drugu stranu. Evo ja imam forume koji su vrlo izmenjeni u smislu originalnog koda, imam i neke sa po 100 modova (koje održavam) i nisam imao nikakve probleme ;) Kad već navodiš primere.

Quote from: SerijeSync on August 21, 2017, 03:51:43 PM
SMF ima vrlo vrlo neprilagođen framework i to je istina.
Neprilagođen tebi? Usput, SMF nije framework ;)

Quote from: efk on August 21, 2017, 06:49:09 PM
Kakva si ti ubacotina. Ako ti se ne svidja nesto, sta onda trazis ovde na forumu. Ovo mi deluje kao reklamiranje drugih proizvoda i raspravljanje kojem nije mesto na forumu.
Istina, ovo je kao borba sa vetrenjačama, ali nisam hteo da uklanjam poruke jer mi je jasno da niti jedan argument neće biti iskorišćen u "raspravi".

rambomambo

Pozdrav, i ja razmisljam da uradim merge sa smf na xenforo ili da pokrenem novi sajt na xenforo a ostavim ovaj smf, mislim da dzonny malo grijesi i nije dobro informisan.

smf i xenforo su kao trotinet i ferari i ne mogu se poredit nikako, upravo jutros sam kupio licencu za xenforo i instalirao na lokalnom hostu skriptu, evo vec 2 debela sata se igram sa opcijama u admin panelu i svake minute sam sve vise i vise odusevljen sta sve xenforo moze, za ne povjerovat.

Kada se pogleda izbliza xenforo i smf, shvatis da je smf jedna zaostala i primitivna skripta puna bagova i loseg kodiranja, nazalost ali to je istina, izgleda nakon 3 godine koristenja smf da je vrijeme da se smf penzionise a evo i moji clanovi su odusevljeni idejom da se uradi merge sa smf na xenforo.

Lijep vam pozdrav smf kolektive!
Aurum et argentum comparenda sunt

Advertisement: