Eroare 503 - cum rezolv?

Started by tokyodream, September 08, 2018, 02:52:24 AM

Previous topic - Next topic

tokyodream

Buna ziua,

detin forumul http://daimyo.ro/ [nofollow] , cu versiunea SMF 2.0.7, iar de cateva zile, nu ma pot loga la el, nu pot posta nimic, iar daca dau click pe topicuri, imi apare acelasi mesaj:


503
Service Unavailable
The server is temporarily busy, try again later!



am vorbit cu firma care imi face gazduirea si mi-au spus ceva de genul:

"au fost facute verificari de la schimbarea permisiunilor pentru fisiere/directorii pana la inlaturarea restrictiilor din fisierul .htacces aceste verificari nu au dus la depistarea cauzei in schimb aveti procese ce ruleaza si raman blocate, va recomand sa luati legatura cu un web developer pentru rezolvarea acestei situatii."

ce pot face pentru a rezolva problema?

multuimesc frumos!

week-end placut!

-=[Vyorel]=-

Salut si bun venit!

In primul rand, te sfatuiesc sa faci un backup complet al forumului (baza de date + fisiere), iar apoi sa faci un upgrade la ultima versiune de SMF.
Cei de la gazduire ar trebui sa iti spuna de la ce anume sunt asa multe procese blocate dar...

SMF 2.0.7 nu este compatibil cu ultimele versiuni de PHP si MySQL, pe care banuiesc ca sunt deja instalate in serverul de gazduire, si din acest motiv se creeaza multe procese pe server.
Incearca varianta cu upgrade-ul (descarca de aici pachetul Large upgrade) si apoi sa incerci din nou sa vezi daca forumul ruleaza cum trebuie.
Un tutorial in limba engleza gasesti aici.
In caz ca ai nevoie de ajutor la upgrade, iti sunt la dispozitie.
My mods for SMF - [6].

tokyodream

Buna seara,

am vorbit cu baietii care-mi gazduiesc site-ul, care au schimbat versiunea php:

============

Buna,
am schimbat versiunea de php din 5.5 in 5.3 (o versiune mai veche) si acum http://daimyo.ro/index.php?action=login [nofollow] se incarca fara erori.
Incercati acum sa va logati ca admin.
Versiunea PHP se poate schimba din meniul cPanel la Select PHP Version (Current PHP version: 5.3 va arata versiunea folosita) in casuta de mai jos din dreptul la PHP Version selectati versiunea dorita (5.4 5.5 5.6 7.0 7.1 7.2) apoi click pe Set as current

============

acuma merge ok, fara probleme.

saru mana pt ajutor !


-=[Vyorel]=-

Deci, am avut dreptate ca este de la versiunea de PHP sau MySQL.

Te sfatuiesc totusi sa faci update la forum.

My mods for SMF - [6].

Advertisement: