News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

SMF Mod ideja [čirilica-latinica]

Started by ameo, March 09, 2019, 01:40:44 PM

Previous topic - Next topic

ameo

bi li netko mogao napisati mod koji bi postove u kojima je čirilica na forumuautomatski pretvorili u postove sa latiničnim slovima, tako da se ne moramomučiti čitati, ako ne znamo čirilicu baš dobro.
ima foruma gdje ljudi dođu i pišu jednim i drugim načinom.osobno smatram da bi to trebalo zabraniti pravilima, ali etošto je tu je.
antechinus:
QuoteIf you are dying for a solution it may be wise to seek medical attention.
Get some Awesome Smileys for your forum

|±(ಠ_ಠ
)±|

Masterd

To je potpuno neizvedivo. Jedna stvar je prevesti zadani string, ali sadržaj postova je posve proizvoljan, što je i poanta, i pohranjen u čistoj formi u bazi podataka. Neću reći da je nemoguće, ali takav projekt bi bio jedna od najkompleksnijih stvari uopće napravljenih.

GigaWatt

^^^ Tochno.

Prvo, treba da detektira jazik. Shto ako ne e Srpski, shto ako e Bugarski ???... mene mi se ima slucheno Bugari da mi post-iraat na forum. Bugarski ne se pishuva na latinica i nema logika da se "preveduvaat" post-ovite na latinica.

Vtoro, dali da vazi za postoechki, za idni, ili i za postochki i idni post-ovi. Zavisi od golemina na baza, no ako e golem forum (nad 500MB baza), ova ke potrae... aj sho ke potrae, nego najverojatno ke treba da si na dedicated server, ne na shared... a ako imash pari da si na dedicated server, sigurno ke imash pari da si platish ova nekoj custom da go izraboti ;).

Treto, ne znam kolku ke se soglasni chlenovite so ova. Praktichno im gi menuvash post-ovite vo bazata. Mozno e nekoj namerno da pishal na kirilica i da ne se soglasuva so toa da e prepraven postot na latinica.
"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"A 500 error loosely translates to the webserver saying, "WTF?"..."

jovancvetk

Ako mislis direktno u bazi da se sacuva konvertovani tekst onda to gotovo izvesno nema.
Ne znam ima li onih dodataka na frontednu pa da klikom pretvoris latinicu u cirilicu i obratno

Advertisement: