News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Türkçe Karakter Problemi hk.

Started by özgür şahin, April 17, 2020, 03:33:12 PM

Previous topic - Next topic

özgür şahin

Merhaba,

Yakın zamanda sunucu değiştirdim.
Forumun bir kısım karakteri Türkçe, bir kısım karakteri türkçe karakteri problemi oluşturdu.
Birçok şey denedim ama çözemedim.
Örnek görüntü de "ü" de var ve düzgün görünüyor. Ancak İ bozuk.

Örnek : https://prnt.sc/s1ew3x
Adres : https://www.kendinigelistir.com/forum/

Fikir/Destek rica ediyorum.

Seyit replikacep.com

Karaklterler birbirine girmis

I ve ş harfinin yerinie ? İsareti gelmis. Veri tabaninin yedegi varsa  duzeltmek mumkun

Ozelden istibata geçebilirsiniz. Ozel destek isterseniz

özgür şahin

Quote from: Replikacep on April 17, 2020, 04:47:16 PM
Karaklterler birbirine girmis

I ve ş harfinin yerinie ? İsareti gelmis. Veri tabaninin yedegi varsa  duzeltmek mumkun

Ozelden istibata geçebilirsiniz. Ozel destek isterseniz

Patron düzelttim.
Tek sorun şu : Eğer forumun varsayılan dilini utf8 yaparsam ana sayfa bembeyaz geliyor, forum açılmıyor.

Emre A.

özgür şahin

Quote from: BeNTeK on April 17, 2020, 05:19:36 PM
kendinigelistir.com açılmıyor.

Sitenin içinden geçtim ondan.

Hemen hemen her şeyi çözümledim. Ancak şöyle bir sorun kaldı.
Eğer foruma login olmamışsam https://www.kendinigelistir.com/forum/ adresi beyaz ekran geliyor.
Ancak http://www.kendinigelistir.com/forum/yeni-katilanlar/ gibi altındaki tüm forum sayfaları aktif çalışıyor.
Buradan login olursam ilk başta beyaz sayfa veren ana sayfa da çalışıyor.

özgür şahin

Quote from: özgür şahin on April 17, 2020, 06:04:28 PM
Quote from: BeNTeK on April 17, 2020, 05:19:36 PM
kendinigelistir.com açılmıyor.

Sitenin içinden geçtim ondan.

Hemen hemen her şeyi çözümledim. Ancak şöyle bir sorun kaldı.
Eğer foruma login olmamışsam https://www.kendinigelistir.com/forum/ adresi beyaz ekran geliyor.
Ancak http://www.kendinigelistir.com/forum/yeni-katilanlar/ gibi altındaki tüm forum sayfaları aktif çalışıyor.
Buradan login olursam ilk başta beyaz sayfa veren ana sayfa da çalışıyor.

Sitenin hata kayıtlarını kontrol ettiğimde aşağıdaki hataları verdiğini tespit ettim.
Aynı zamanda Kayıt Ol tarafı da çalışmıyor.
"Nereden taşıdım siteleri" demek geliyor içimden ama bir an önce de çözüm bulmam gerekiyor.

Basit ama sağlam bir desteğe ihtiyacım var :

AH01071: Got error 'PHP message: PHP Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 168PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 178PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 183PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 184PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 220PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 223PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 235PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 250PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Load.php on line 268PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1088PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1130PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1179PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1195PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1214PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1225PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1299PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1310PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1386PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1485PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1510PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1547PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1578PHP message: PHP Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/vhosts/kendinigelistir.com/public_html/forum/Sources/Subs.php on line 1589'

Emre A.

Bu tür sorunları artık SMF 'de sık sık görmek normal. PHP sürümü çok geride kaldı ve neredeyse hiç bir hosting şirketi
7.0 altını desteklemiyor. Sitede kullandığınız eklentilerin tamamını devre dışı bırakın. hataları onar yazılımını çalıştırmayı deneyin. Bu tür sorunu verecek aklıma gelen bir eklenti var umarım o değildir hangisinden bahsettiğimi biliyorsunuz işte "Pretty URLs"!

özgür şahin

Quote from: Emre Yıldırmaz on April 18, 2020, 03:58:51 AM
Bu tür sorunları artık SMF 'de sık sık görmek normal. PHP sürümü çok geride kaldı ve neredeyse hiç bir hosting şirketi
7.0 altını desteklemiyor. Sitede kullandığınız eklentilerin tamamını devre dışı bırakın. hataları onar yazılımını çalıştırmayı deneyin. Bu tür sorunu verecek aklıma gelen bir eklenti var umarım o değildir hangisinden bahsettiğimi biliyorsunuz işte "Pretty URLs"!

Tüm eklentiler devre dışı bıraktım.
PhpMyAdmin'den onlara ait tabloları sildim.
Ancak sonuç alamadım.

Veritabanındaki türkçe karakterle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. İlginç olan şey şu :
Sitenin default dili Türkçe olduğu zaman sitenin ana sayfası çalışmıyor. Alt sayfaların tamamı çalışıyor.
Herhangi birinden login olursanız ana sayfa da çalışıyor ve hiçbir Türkçe karakter problemimiz yok.

Ancak default dilini English yaparsam her şey normale dönüyor. Tek sorun "Türkçe karakter" problemi.

özgür şahin

Yeni bir dizine, sıfır forum kurdum. Yedeğini aldığım veritabanını burada açtım. Ancak problem devam ediyordu. Bu sorunun dosyalarda değil, veritabanında olduğunu gösteriyordu.

Yeni kurduğum forumun veritabanında oynamalar yapmaya devam ettim ve şöyle çözdüm :

PhpMyAdmin üzerinden tüm karakter setini latin1_swedish ile çevirdim. Settings.php dosyasının en altına da latin5 karakter kodunu ekledim. Sorun çözüldü.

Şimdi problem siteye kayıt ol tarafında kaldı.

Kayıt ol bölümü çalışıyor. Ancak bilgileri girip, Kayıt Ol tuşuna bastığınızda beyaz sayfada kalıyor. Neden olabilir?

nostrakabus

evet! Mükemmel... Yapılması gereken doğru çözümü , kendi mantığınla bulup çözmüşsün Tebrik ederim kardeşim seni..

Aslına bakarsak ben bu konuda başka bir kolay kumanda edebileceğiniz bir XML dosyası ile bu işi çözülebilinir diye düşünüyorum bu konuda biraz testler yapmaya başlayacağım. Şayet kafamdaki gibi bir Mod'u imal edersem derhal size atarım İnşallah.
"Her dost, dosta ,dost doğru dost olmuyor" [© yd-1991] [www.oyunlar-games.com]

Seyit replikacep.com

Size tavsiyem veri tabanini. Utf8 e cevirmeniz. Latin artik kullanilmiyor 2.1 de zaten yok latin. :)
Latin demek sıkinti demek

Emre A.

özgür şahin

Teşekkürler.
Smf'nin hakkı ödenmez.
Tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Ancak xenForo deneyiminden sonra yaya gittiğimizi anladım.
Sorunsuz geçiş ve bu süreçteki olur/olmaz 50 tip isteğime de yanıt verdiğin için sana da ayrıca teşekkür ederim.

Deneyim yaşamak isteyen paydaşlarımızı https://forum.kendinigelistir.com adresine bekleriz.

Seyit replikacep.com

Smf destek sitesinde takiliyorsunuz ama destek isteyen birisini smf den baska bir system e geciriyorsunuz.
İlginc.

Emre A.

Quote from: Replikacep on April 22, 2020, 03:22:24 PM
Smf destek sitesinde takiliyorsunuz ama destek isteyen birisini smf den baska bir system e geciriyorsunuz.
İlginc.
Developer geliştirici demek. Ben geliştiriciyim. Anladığım her dilden yazılımı geliştirebilirim. Ben sana gelip müşterin olarak smf den beni mybbye geçir desem yapmayacak mısın? İlginç...

Özgür veda mesajını yazdı çekildi. Demek ki yıllardır smf kullanıyor ve çok geride kaldığını söylüyor ( ki bu konuda gerçekten haklı ) ben de yardımxı olup projesini daha üst seviyeye yaşıyorum. Ben senin gibi sitelerde takılmıyorum, iş yapıyorum. Başkası bana gelip SMF kullanmak istiyorum bana seosu ile teslim et dese ona da smf kurar seosunu yapar çekilirim kenara. Senin de bu forumda ilk hallerini bilirim ben 🙂

İyi çalışmalar.

GökTuğ

Eski SMF'nin karakter problemi sıkıntılı maalesef. Örneğin Latin5 kullanıyorum -biliyorum eskide kaldı o - utf8 e geçirdiğimde komple gidiyor. Düzeltemeyecek bir şey yoktur yapılır ama sistem eski teknoloji yeni. Burda SMF'nin eski bir yapısı kalıyor. Mesala CTRL+F CTRL+H yaparsın en kötü ihtimal..

Kendi adıma kodlara ve sunucuya müdahale ettiğim için sıkıntı yok ama son kullanıcı forum sahibi için iş zor. PHP 5 mi yoksa 7 mi olayı gibi. Ne kullanacam, hata verirse ne olacak..

Drupal üst segment süper bir sistem ama -kullanıcı açısından - kullanışlılık olduğunda WP nin yanına yaklaşamaz.

SMF yi seviyoruz yine de.. Gelen üyemiz yok pek yok ama olsun ..:)

* Forum temanız göze güzel geliyor...

özgür şahin

Quote from: GökTuğ on April 23, 2020, 08:59:34 AM
Eski SMF'nin karakter problemi sıkıntılı maalesef. Örneğin Latin5 kullanıyorum -biliyorum eskide kaldı o - utf8 e geçirdiğimde komple gidiyor. Düzeltemeyecek bir şey yoktur yapılır ama sistem eski teknoloji yeni. Burda SMF'nin eski bir yapısı kalıyor. Mesala CTRL+F CTRL+H yaparsın en kötü ihtimal..

Kendi adıma kodlara ve sunucuya müdahale ettiğim için sıkıntı yok ama son kullanıcı forum sahibi için iş zor. PHP 5 mi yoksa 7 mi olayı gibi. Ne kullanacam, hata verirse ne olacak..

Drupal üst segment süper bir sistem ama -kullanıcı açısından - kullanışlılık olduğunda WP nin yanına yaklaşamaz.

SMF yi seviyoruz yine de.. Gelen üyemiz yok pek yok ama olsun ..:)

* Forum temanız göze güzel geliyor...

Bu arada vazgeçmiş değiliz. Hala bir 2 domainim SMF kullanıyor.
Onun için iyi ki var. Ancak bahsettiğiniz gibi Latin5 kullanmak ve karakterle oynamamak en doğru olanı.

Advertisement: