News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Προεπιλεγμένη γλώσσα...

Started by Yngwiedis, January 01, 2006, 01:25:14 AM

Previous topic - Next topic

Yngwiedis

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Ευτυχισμένο το 2006.

Επειδή το forum μου έχει και έλληνες και ξένους users, θέλω να βάλω σαν προεπιλεγμένη γλώσσα τα αγγλικά.
Πάω λοιπόν και βάζω αγγλικά στις ρυθμίσεις του διακομιστή ( server settings ).
Μετά πάω στις ρυθμίσεις του προφίλ μου και βάζω οτι εγώ θέλω να χρησιμοποιώ ελληνικά.
Μόλις το κάνω αυτό όμως αλλάζει και η προεπιλεγμένη γλώσσα του forum !!!
Είναι λογικό αυτό ( ίσως επειδή είμαι Admin ) η κάτι φταίει ;

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια  :)
AmityHost.com - The Affordable Host

Yngwiedis

Λοιπόν.... Άκυρο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απλώς επιβεβαιώστε μου το εξής.
Αν αλλάξετε γλώσσα στο προφίλ σας και μετά πάτε κατευθείαν στην Διαχείρηση > Ρυθμίσεις του διακομιστή, η γλώσσα που δείχνει εκεί είναι αυτή που μόλις είχατε αλλάξει στο προφίλ σας ; ( Χωρίς όμως στην ουσία να είναι επιλεγμένη αυτή ).
Εμένα αυτό συμβαίνει. Αν όμως ρίξω μια ματιά στην αρχική σελίδα και μετά πάω στην διαχείρηση, τότε δείχνει την γλώσσα που έχω επιλεγμένη κανονικά.
Τελείως κουφό...
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

Καλη χρονια..!!!
Ανεξαρτητως τι γλωσσα εχεις επιλεξει σαν κυρια απο το πανελ αν αλλαξεις στο προφιλ σου ειναι λογικο να αλλαξει και στο πανελ, δεν θα μπορουσε να αλλαξει σε ολο το υπολοιπο φορουμ και οχι στο πανελ... ;)

Yngwiedis

Μα τι σχέση έχει το τι γλώσσα θα επιλέξω εγώ οτι θέλω να χρησιμοποιώ από το προφίλ μου, με την γλώσσα όλου του forum ;
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

Η γλώσσα προεπιλογής του φόρουμ (forum default) είναι αυτή που θα εμφανίζεται στους επισκέπτες και σαν προεπιλογή για γλώσσα προτίμησης σε όποιον εγγράφεται.

Η γλώσσα προτίμησης του μέλους (member's preferred language) είναι αυτή που θα εμφανίζεται στο μέλος όταν είναι συνδεδεμένο. ΟΛΕΣ οι επιλογές και το administration panel θα εμφανίζονται στην γλώσσα αυτή στο μέλος. Τα περισσότερα μέλη χρησιμοποιούν σαν γλώσσα προτίμησης την γλώσσα προεπιλογής του φόρουμ, δηλαδή δεν αλλάζουν την προεπιλογή στην γλώσσα προτίμησης.

Αυτό ακριβώς σου λέει συνοπτικά ο mforum.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Yngwiedis

Όλα αυτά τα ξέρω. Μάλλον όμως δεν έχετε καταλάβει τι έχω γράψει.
Πραγματικό πρόβλημα δεν υπάρχει.
Θα προσπαθήσω να σας δώσω ένα παράδειγμα.


1ον : Ας υποθέσουμε οτι η default γλώσσα του forum είναι τα αγγλικά και οτι στο προφίλ μου έχω πάλι αγγλικά.
Πάω λοιπόν και αλλάζω ΜΟΝΟ στο προφίλ μου την γλώσσα σε ελληνικά.
Αν ΑΜΕΣΩΣ μετά πάω Διαχείριση > Ρυθμίσεις του διακομιστή βλέπω ως επιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά, ΧΩΡΙΣ να το έχω αλλάξει και ΧΩΡΙΣ να ισχύει. Δεν κάνω καμμία αλλαγή. Πάω στην αρχική σελίδα και ξαναγυρνάω στις ρυθμίσεις του διακομιστή και τώρα μου εμφανίζει σαν προεπιλεγμένη γλώσσα τα αγγλικά, όπως θα έπρεπε άλλωστε.

2ον : Ας υποθέσουμε οτι η default γλώσσα του forum είναι τα αγγλικά και οτι στο προφίλ μου έχω πάλι αγγλικά.
Πάω λοιπόν και αλλάζω ΜΟΝΟ στο προφίλ μου την γλώσσα σε ελληνικά.
Μετά πάω στην αρχική σελίδα του forum και μετά πάω Διαχείριση > Ρυθμίσεις του διακομιστή και βλέπω σαν επιλεγμένη γλώσσα τα αγγλικά όπως κανονικά είναι.

Πραγματικό πρόβλημα λοιπόν δεν υπάρχει. Απλώς αν κάνω την συγκεκριμένη ενέργεια που λέω στο πρώτο παράδειγμα εμφανίζεται λάθος γλώσσα χωρίς όμως και πάλι να ισχύει.
Εξού και το ονομάζω πολύ κουφό...
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

χμμμμ...νομιζω οτι και τα 2 παραδειγματα που εδωσες ειναι ιδια. Εγω εχω προεπιλεγμενη τα Ελληνικα, αλλαζω συχνα απο το προφιλ μου σε Αγγλικα και δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο... Το πιο παραξενο απο αυτα που εγραψες ειναι οτι ενω σου αλλαζει η deafault γλωσσα του φορουμ κανωντας refresh (Πάω στην αρχική σελίδα και ξαναγυρνάω στις ρυθμίσεις του διακομιστή και τώρα μου εμφανίζει σαν προεπιλεγμένη γλώσσα τα αγγλικά,) ξαναγυριζει εκει που ηταν.... ???  ::)

Yngwiedis

Quote from: mforum on January 04, 2006, 03:04:16 AM
χμμμμ...νομιζω οτι και τα 2 παραδειγματα που εδωσες ειναι ιδια.

Ίδια τα βλέπεις εσύ ;
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

Κανεις το ιδιο πραγμα, τη μια σου αλλαζει την default γλωσσα και την αλλη οχι ;;;  ???

Yngwiedis

ΔΕΝ κάνω το ίδιο πράγμα. Πρόσεξε ακριβώς τις κινήσεις που κάνω σε κάθε μία από τις 2 περιπτώσεις.
Και επίσης πρόσεξε οτι γράφω οτι η default γλώσσα δεν αλλάζει. Απλώς εμφανίζει οτι "και καλά" αλλάζει.
AmityHost.com - The Affordable Host

Advertisement: