News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Ελληνική μετάφραση SMF1.1. RC2

Started by spiros, January 01, 2006, 09:31:03 AM

Previous topic - Next topic

Yngwiedis

#40
Τα αρχεία της μετάφρασης που υπάρχουν στα downloads είναι σε UTF-8.
Αρχεία για Windows-1253 ή ISO-8859-7 υπάρχουν κάπου ;
Η αν κάποιος ξέρει έστω έναν τρόπο να αλλαχθεί όλη η βάση σε UTF-8...
AmityHost.com - The Affordable Host

spiros

Παιδιά περιμένετε μέχρι την τελική έκδοση - θα έχουν λυθεί όλα τα σχετικά προβλήματα με το UTF.

Yngwiedis

spiro σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν νομίζω οτι απαντήθηκε το ερώτημα μου... :(
AmityHost.com - The Affordable Host

spiros

#43
http://www.translatum.gr/smf/

http://www.simplemachines.org/download/index.php?thanks;filename=smf_1-1-rc2_greek.zip

Quote from: Yngwiedis on February 22, 2006, 12:02:42 PM
spiro σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν νομίζω οτι απαντήθηκε το ερώτημα μου... :(

Yngwiedis

Άρα λοιπόν στο πρώτο link υπάρχουν τα αρχεία σε Windows-1253 και στο δεύτερο link είναι τα αρχεία που υπάρχουν στα downloads αυτού του site και είναι σε UTF-8.

Σε ευχαριστώ πολύ spiro ;)
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

Quote from: spiros on January 01, 2006, 09:31:03 AM
Παιδιά μόλις τελείωσα την ενημέρωση της ελληνικής μετάφρασης για τη νέα έκδοση. Θα στείλω το αρχείο γλώσσας και περιμένω να το δημοσιεύσουν γρήγορα. Περιέχει επίσης και το agreement.txt μεταφρασμένο.

Καταρχήν συγχαρτήρια για την μετάφραση, έχω όμως μία παρατήρηση:

Αρχικό
QuoteYou agree, through your use of this forum, that you will not post any material which is false, defamatory, inaccurate, abusive, vulgar, hateful, harassing, obscene, profane, sexually oriented, threatening, invasive of a person's privacy, adult material, or otherwise in violation of any International or United States Federal law.

Μεταφρασμένο
QuoteΜε την εγγραφή σας στη Δημόσια Συζήτηση (Forum), συμφωνείτε ότι δε θα χρησιμοποιήσετε υλικό ή κείμενο στις δημοσιεύσεις σας το οποίο είναι αναληθές, δυσφημιστικό, συκοφαντικό, ανακριβές, υβριστικό, αγενές, που να προκαλεί μίσος, πρόστυχο, βλάσφημο, που να απειλεί ή να παραβιάζει τον ιδιωτικό χώρο ενός άλλου μέλους, ή να έρχεται σε αντίθεση με κάποιον διεθνή ή ελληνικό νόμο.

Ο ιδιωτικός χώρος νομίζω παραπέμπει σε ιδιοκτησία, ο νομικός όρος είναι ιδιωτική σφαίρα ...  :)



Braveheart17

Kalhspera pedia tha ithela tin boithia sas,pos tha metafraso to forum moy apo agklika se ellhnika...Exw brei to arxeio me tin ellhnikh glossa sas parakalo boithiste me...

Braveheart17

Pedia sas parakalo opoios mporei na me boithisei as mou stilei pm h na mou milisi sto msn
[email protected]
sas parakalw boithiste me ..Thelw na metafraso to forum mou sta ellhnika kai na tou balo to tiny portal alla den ksero pos.....

agridoc

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

spiros

Η μετάφραση του SMF 1.1 RC3 είναι έτοιμη. Σύντομα θα ανεβεί και εδώ.
Προς το παρόν τη βρίσκεται εδώ www.translatum.gr/smf/

Έχουν διορθωθεί κάποια λάθη, όπως αυτά με τους μήνες.

mforum

Τα Ελληνικά για το 1.1rc2 εμφανίζουν στα tabs στο main.index τα κεφαλαία τονισμένα, πχ ΑΡΧΙΚΉ, ΒΟΉΘΕΙΑ, ΑΠΟΣΎΝΔΕΣΗ κλπ
Εχω διορθώσει τα περισσότερα βγάζωντας τους τόνους από τα txt αλλά καλό θα ήταν να διορθωθεί και στην μετάφραση.  :)

spiros

#51
mforum,

Αυτό είναι θέμα του CSS του default theme. Σε όλα τα άλλα themes εμφανίζεται με μικρά.
Μια απλή αλλαγή της καταχώρησης στο CSS (έτσι ώστε να εμφανίζονται μικρά) λύνει το πρόβλημα.

Για την ακρίβεια σβήνεις τη γραμμή που έχω έντονη, αν θες μικρά, στο αρχείο style.css.
Σε περίπτωση που θες να μείνουν κεφαλαία, επεμβαίνεις στο αρχείο γλώσσας.

/* definitions for the main tab, active means the tab reflects which page is displayed */

.maintab_first, .maintab_back, .maintab_last, .maintab_active_first, .maintab_active_back, .maintab_active_last

{

   background-position: left bottom;
   color: white;
   text-transform: uppercase;
   vertical-align: top;

}

mforum

Κατάλαβα Σπύρο, σε ευχαριστώ  :)

Advertisement: