News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Συμμετοχή στη μετάφραση των αρχείων βοήθειας

Started by spiros, January 08, 2006, 05:46:17 PM

Previous topic - Next topic

spiros

Μετά από πρόταση του agridoc ξεκινάμε μια προσπάθεια να μεταφράσουμε τα αρχεία βοήθειας του SMF. Μας ενδιαφέρει κυρίως το Manual.php το οποίο είναι η βοήθεια που βλέπει ο χρήστης (8.000 λέξεις).

Όποιος θέλει να συμμετάσχει παρακαλείται να το δηλώσει. Ψάχνουμε γύρω στις 4-5 υποψήφιους. Ήδη έχουν βρεθεί δύο (agridoc και zephyrous). Τον συντονισμό, την καθοδήγηση και την επιμέλεια θα την κάνω εγώ. Έχει ανοίξει και σχετική ενότητα στο translatum.

Επίσης, εάν κάποιος έχει μεταφράσει τμήμα τους ή γνωρίζει ότι υπάρχει μεταφρασμένο ας το κοινοποιήσει.

Καλό είναι να υπάρχει μια εμπειρία από μετάφραση αλλά όχι απαραίτητο καθώς θα δοθεί καθοδήγηση.

agridoc

Το έχω στείλει και στο Translatum.gr αλλά το στέλνω και εδώ. Ευχαριστώ τον spiros για την ανταπόκριση.

Quote from: spiros on January 08, 2006, 05:26:02 PM
Στην ουσία υπάρχουν δύο σχετικά αρχεία

1. manual.php (Είναι η βοήθεια που βλέπει ο χρήστης - περίπου 8.000 λέξεις)
2. help.php (Είναι η βοήθεια που βλέπει ο διαχειριστής - περίπου 6.000 λέξεις)

Εμείς θα κάνουμε το πρώτο.

Εχω μπερδευτεί λίγο.
1. manual.php, δεν το βρίσκω πουθενά
2. help.php παραπέμπει στο directory Help του θέματος και ελέγχει την γλώσσα.

Υπάρχουν άλλα αρχεία που δίνονται σε μεταφραστές και τρέχοντας τα δίνουν τα τελικά;

Εχω δουλέψει λίγο με μετάφραση του Help αλλά με κατευθείαν μετάφραση στα αρχεία του directory Help του default θέματος. Από τα html files βγαίνει η γενική βοήθεια, από τα άλλα τα παράθυρα βοήθειας του διαχειριστή.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

spiros

Για την ακρίβεια Manual.english.php στο /Themes/Default/Languages/English

Στην έκδοση 1.1 RC2

agridoc

Quote from: spiros on January 09, 2006, 05:19:48 AM
Για την ακρίβεια Manual.english.php στο /Themes/Default/Languages/English

Στην έκδοση 1.1 RC2

Ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς που δεν προχώρησα πάρα πολύ με την μετάφραση. Τώρα είδα τι γίνεται.

Μέχρι και την 1.1 RC1 η βοήθεια ήταν σε 23 αρχεία στο /Themes/default/help.

Με την 1.1 RC2 η βοήθεια αλλάζει μορφή μπαίνει στα Help.english.php και Manual.english.php στο /Themes/Default/Languages/English. Αν και υπάρχουν τα παλιά αρχεία στο /Themes/default/help (έτσι την πάτησα) δεν φαίνεται να χρησιμοποιούνται.

Τα παλιά αρχεία δεν χρησιμοποιούνται ούτε από τα παλιά themes. Η βοήθεια εμφανίζεται τώρα μέσα στο φόρουμ και όχι σε άλλο παράθυρο. Ενα μεγάλο πρόσθετο πλεονέκτημα είναι ότι τώρα χρησιμοποιεί το στυλ και τα κουμπιά (αν έχουμε παλιό theme) του τρέχοντος. Αυτό γίνεται χωρίς να χρειαστεί ν' αντιγράψουμε το directory help σε κάθε εμφάνιση, όπως έπρεπε να γίνει σε προηγούμενες versions.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: