News:

Join the Facebook Fan Page.

Main Menu

CPU usage

Started by Yngwiedis, January 10, 2006, 06:56:55 PM

Previous topic - Next topic

Yngwiedis

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το SMF 1.1 RC2.
Η εταιρεία που κάνει host το site μου με ενημέρωσε οτι τις τελευταίες 3-4 ημέρες το site μου δημιουργεί πολύ υψηλό CPU usage και οτι αν δεν πάρω κάποια "μέτρα" εντός 24 ωρών το site μου θα γίνει Suspend.

Δεν νομίζω να οφείλεται σε heavy traffic όπως αυτοί λένε μιας και το forum έχει μόνο 150 μέλη.
To μόνο που υπάρχει στο site μου είναι ένα forum με SMF 1.1 RC2 και τίποτα άλλο.
Χρησιμοποιώ σαν theme το Helios Multi 1.1 RC2.

Ξέρουμε να υπάρχει κάποιο σχετικό πρόβλημα με το SMF ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια.
AmityHost.com - The Affordable Host

dimitrist

#1
Σιγα μην τους κάψεις τα πι τσι εκεί. Μια είναι η λύση. Στείλτους ενα μαιλ να σου στείλουν τα στατιστικά και τα kb σε κάθε αρχειο που κατέβηκε απο το server τους . Μετά πες τους οτι θέλεις τα λεφτα σου πίσω για να αλλάξεις provider για να δούμε μετά τι θα σου πούν... Στο νετ υπάρχουν εταιρίες και πιτσιρικάδες που κάνουν τις εταιρίες...

ότι και να έχεις με 150 μέλη δεν δικαιολογείται το οποιοδήποτε τραφικ ειδικά όταν είναι και αρχες μήνα ετσι?Γιατί αν πχ τους πεις "να σας δώσω αλλα 100ευρώ" θα λυθεί το "προβλημα" σου σε μια νύχτα

Για να καταλαβεις εγώ πάντος έχω αυτή τη στιγμή 2.293.710.741ΚΒ (ναι ειναι 2,3τερα) transfer τον τελευταίο χρόνο και 13gb τις 11 μέρες του γενάρη και έχω πανω πορταλ φορουμ chat downloads και ότι αλλο μπορεί να βάλει ο νους σου  και δεν έχω κανένα πρόβλημα.   

dimitrist

#2
by the way καμια εταιρία δεν θα έλεγε το traffic, cpu usage

και τέλος προτεινε τους αφου εχεις τόσο πολυ traffic να βάλεις banner να τους διαφημίσεις. Τι καλύτερο για αυτούς με τόσο traffic ε?

agridoc

Εντονη χρήση του GD θα μπορούσε να προκαλέσει υψηλή CPU usage.

Αν φορτώνονται πολλές και μεγάλες φωτογραφίες ή μεγάλα avatars που πρέπει να συμπιέζονται κάθε φορά ίσως έχει κάποιο φόρτο αλλά αυτό εξαρτάται και από τις προδιαγραφές του host.

Οι ίδιοι λόγοι μπορούν να δημιουργήσουν υψηλό transfer. Το υψηλό transfer είναι σχετικό (με το πακέτο του host) και όχι απόλυτο νούμερο.

Το πως θα χειριστείς το θέμα εξαρτάται και από την σχέση σου με τον host. Είναι νέος ή παλιός; Πως σε έχει εξυπηρετήσει στο παρελθόν;

Πιστεύω ότι το να τους πεις την αλήθεια είναι το καλύτερο. Δηλαδή ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοούν και ζήτησε τους να σε βοηθήσουν δίνοντας περισσότερα στοιχεία και βοήθεια.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

dimitrist

ο agridoc παντα ήρεμος και ωραίος...
Ναι κάνε αυτό που σου λέει ο agridoc και αν σου θέσουν θέμα χρημάτων...οτι δηλαδή πρέπει να ανέβεις σε πακέτο hosting που σημαίνει περισσότερα φράγκα το χρόνο κάνε αυτό που σου λέω εγώ

προσωπικά το ιδιο παραμύθι περι transfer το έχω ακούσει απο 5 διαφορετικές εταιρίες και οι 5 ζητούσαν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Περισσότερα φράγκα. Καμία όμως δεν τολμησε να μου στήλει στατιστικά κίνησης του site.

Yngwiedis

Έγραψα πουθενά οτι το πρόβλημα οφείλεται σε transfer ;
Δεν καλύπτω ούτε το 10% του transfer limit που έχω κάθε μήνα.
Απλώς η εταιρεία λέει οτι λόγω υψηλής επισκεψιμότητας στο site μου, παράγεται και υψηλό CPU usage.
Εγώ όμως δεν μπορώ να πιστέψω οτι συμβαίνει αυτό με μόλις 150 μέλη στο forum.
Στο παρελθόν είχα στους ίδιους άλλο site+forum με ~2000 μέλη.
Ψάχνω λοιπόν να δω τι φταίει.
Τα στοιχεία που μου έχουν δώσει δείχνουν να παράγεται υψηλό CPU usage στο φόρτωμα των κουμπιών του menu του theme !!!!

Καμμιά βοήθεια ;
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

Φίλε μου τέτοιο προβλημα υπαρχει μονο σε bad configured servers.Αν ο δικος σου ειναι τετοιος τοτε απενεργοποιησε το GD και το compress output, αυτα τα 2 ειναι που επιβαρυνουν το cpu, βεβαια μετα θα εχεις 40-50% περισσοτερο trafic απο πριν.....ισως το 1.1.rc2 δυσκολευει το cpu λιγο περισσοτερο με αυτες τις 2 συμπιεσεις ον....Παντως σε εναν "καλο" σερβερ δεν θα πρεπει να υπαρχει προβλημα , ισως ειναι ωρα να αλλαξεις host  ???
Καποιος αλλος με 1.1.rc2 εχει προβλημα με υπερφορτωση του cpu ???::)

Yngwiedis

Απενεργοποίησα και το compress output και την χρήση του GD module.

Μετά από αυτές τις ενέργειες έλαβα αυτό το μήνυμα από την εταιρεία hosting :

QuoteThe site is still using over 17% CPU now. This is an improvement, but other sites on the server use less than 2% CPU, so you can see why the amount compared to yours is so serious.

Right now all logs are pointing to these types of links in particular

httpd [www.igga.gr] [/ogame/index.php?actionkeepalive;1136964307500]

Do you know why this might be?

Ξέρει κανείς τι είναι το actionkeepalive ; ???
AmityHost.com - The Affordable Host

Yngwiedis

Το μόνο σχετικό που βρήκα μέσα σε όλα τα αρχεία του SMF 1.1 RC2 είναι μέσα στο script.js και είναι αυτό :

Quote// Keep the session alive - always!
function smf_sessionKeepAlive()
{
   var tempImage = new Image();
   if (smf_scripturl)
      tempImage.src = smf_scripturl + (smf_scripturl.indexOf("?") == -1 ? "?" : "&") + "action=keepalive;" + (new Date().getTime());

   window.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);
}
window.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);

Βοηθάει σε τίποτα ;
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

Ναι βοηθαει πολυ....Δεν εχω προχειρο τωρα το πανελ του 1.1.rc2 αλλα ακου τι βρηκα στο 1.0.5 κατι αντιστοιχο θα εχει και το δικο σου....
amdin panel=> ρυθμισεις διακομιστη=> ΞΕτσεκαρεις το χρηση μονιμης συνδεσης  ( Keeps the connection active to increase performance. If you aren't on a dedicated server, this may cause you problems with your host. )...Ετσι θα λυθει το προβλημα...


Yngwiedis

Το έχω ήδη απενεργοποιημένο...

Στον παραπάνω κώδικα που postαρα η γραμμή :

Quotewindow.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);

είναι σωστό να υπάρχει 2 φορές ;
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

Το πρώτο που είχα σκεφτεί ήταν το "persistent connection" αλλά μ' ένα γρήγορο ψάξιμο δεν το βρήκα και υπέθεσα ότι το είχαν βγάλει στην RC2, έτσι δεν το είχα αναφέρει στο μήνυμα μου. Αμα ψάχνεις νυσταγμένος ...

Δες λίγο το cache και το http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=34506.0

Αμα βάλεις αναζήτηση για "CPU usage" θα βρεις και άλλα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Yngwiedis

Για όσους ενδιαφέρονται...

O Bloc μου πρότεινε μια αλλαγή στο αρχείο script.js.

Βρίσκουμε το :

// Keep the session alive - always!
function smf_sessionKeepAlive()
{
   var tempImage = new Image();
   if (smf_scripturl)
      tempImage.src = smf_scripturl + (smf_scripturl.indexOf("?") == -1 ? "?" : "&") + "action=keepalive;" + (new Date().getTime());

   window.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);
}
window.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);


και το αλλάζουμε με :

// Keep the session alive - always!
var lastKeepAliveCheck = new Date().getTime();
function smf_sessionKeepAlive()
{
var curTime = new Date().getTime();

// Prevent a Firefox bug from hammering the server.
if (smf_scripturl && curTime - lastKeepAliveCheck > 900000)
{
var tempImage = new Image();
tempImage.src = smf_scripturl + (smf_scripturl.indexOf("?") == -1 ? "?" : "&") + "action=keepalive;" + curTime;
}

lastKeepAliveCheck = curTime;
window.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);
}
window.setTimeout("smf_sessionKeepAlive();", 1200000);


Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Bloc και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα που έχω και εγώ και η παραπάνω αλλαγή φαίνεται να βοηθάει χωρίς όμως να υπάρχει σιγουριά 100% οτι πράγματι κάνει δουλειά.

Έκανα λοιπόν την αλλαγή και περιμένω νέα στατιστικά από την εταιρεία hosting για να δω τι CPU usage θα έχει τώρα το site μου...
AmityHost.com - The Affordable Host

mforum

Λοιπον, φαινεται οτι το 1.1.rc2 εχει ενα bug.Αυτο εχει να κανει με την φορτωση μεγαλων εικονων (>100 kb) στον Firefox καθως το script προσπαθει να κρατησει ζωντανη την συνδεση, ο σερβερ δεχετε επιθεση χιλαδων hits με αποτελεσμα να υπερφορτονετε το cpu. Δεν εχει σημασια για εμενα αν ο σερβερ ειναι καλα η κακα σεταρισμενος, αυτο ειναι προβλημα που πρεπει να διορθωθει απο την ομαδα.....
Η παραπανω αλλαγη του κωδικα θεωρητικα διορθωνει το προβλημα...Εγω δεν ξερω πολλα απο αυτα ομως το συζητησα με καποιον που ξερει, περιμενω τωρα την απαντηση του Yngwiedis αν ειδε διαφορα.....

Yngwiedis

Δυστυχώς όπως με ενημέρωσε η εταιρεία hosting δεν υπήρξε διαφορά.
Μου έχουν κόψει την πρόσβαση στο site μου μέχρι να βρω λύση :(
AmityHost.com - The Affordable Host

Yngwiedis

Αν διαγράψω τελείως τα αρχεία του SMF 1.1 RC2 και περάσω το SMF 1.1 RC1, θα δουλέψει η οι αλλαγές που έχουν γίνει στην βάση είναι τόσο δραματικές και δεν θα δουλέψει τίποτα ;
AmityHost.com - The Affordable Host

Yngwiedis

Για όσους ενδιαφέρονται...

Είναι 99,9% επιβεβαιωμένο οτι το SMF 1.1 RC2 παράγει υψηλό CPU use.

Σε νέα φρέσκια εγκατάσταση του SMF 1.1 RC2 με τα παρακάτω στατιστικά επισκεψιμότητας :

Quote
     Day          Number of visits     Pages    Hits   Bandwidth
15 Jan 2006        131              12664   46706   124.42 MB

δημιουργήθηκε 9% CPU use.

Έκανα λοιπόν όλες τις απαραίτητες αλλαγές στην βάση δεδομένων και έκανα downgrade σε SMF 1.1 RC1.
Όλα καλά. Κανένα πρόβλημα υψηλού CPU use ακόμα και με ενεργές όλες τις ρυθμίσεις που "τρώνε" CPU ( compressed output, persistent connection ). Κυμαίνετε κοντά στο 5% με διπλάσια επισκεψιμότητα.
Αν δεν έφταιγε η version 1.1 RC2 πείτε μου τι άλλο μπορεί να έφταιγε.

* Yngwiedis Άν ξαναβάλω νέα version SMF με το που κυκλοφορεί να μου τρυπήσετε την μύτη
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

Ενημερωτικά, σήμερα πήρα ένα e-mail που λέει ότι για τους ίδιους λόγους το site του Bloc γυρνάει στην 1.1 RC1.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Yngwiedis

Μάλιστα...

Μπορεί λοιπόν να επιβεβαιωθεί από κάποιο post οτι ευθύνεται η έκδοση 1.1 RC2 του SMF, για να το δώσω στον hosting provider μου ;
Το ζητάω γιατί πάλι μου στείλανε μήνυμα οτι έχω υψηλό CPU use ( μάλλον κάτι δεν έχω κάνει σωστά στο downgrade της βάσης ) και αναγκαστικά αγόρασα hosting σε άλλη εταιρεία.
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

Η συζήτηση στο site του Bloc για τα θέμα μετά την αλλαγή http://www.tinyportal.net/smf/index.php?topic=2234.0;topicseen

Δεν μπορεί να πει  κανένας με σιγουριά ότι είναι θέμα 1.1 RC2.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: