News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

προβλημα με charset

Started by fabio, January 16, 2006, 03:37:39 AM

Previous topic - Next topic

fabio

εγκατεστησα την rc2 για να δω τι παιζει
εχω ομως προβλημα με τα ελληνικα(που δεν ειχα με 1.05)

εχω βαλει windows-1253 στο charset
εχω ανεβασει στο dir του forum .htaccess με μονο αυτο AddDefaultCharset WINDOWS-1253

η σελιδα ομως φορτωνει με κωδικοποιηση west european ! (στο source εχει charset  windows-1253)

τι κανω λαθος ?


thanks ....

agridoc

Ποιά είναι η default γλώσσα του φόρουμ ή και η γλώσσα που έχεις επιλέξει στο προφίλ σου;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

fabio

με κινδυνο να φανω τελειως ηλιθιος θα πω οτι υποθετω οτι ειναι τα αγγλικα
"υποθετω" γιατι δεν εχω βρει καποια επιλογη για να αλλαξω ουτε στη διαχειριση του forum ουτε στο λογαριασμο μου

Yngwiedis

Την default γλώσσα θα την δείς από : Admin > Server Settings.
Την επιλεγμένη γλώσσα στο profile σου ( αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή γλώσσας από τα μέλη ) : Profile > Account Related Settings.
AmityHost.com - The Affordable Host

fabio

:X :X :X :X

1000 φορες μπηκα εκει αλλα ποτε δεν το ειδα!

default εχω αγγλικα

Yngwiedis

Αφού λοιπόν η default γλώσσα είναι τα αγγλικά, εσύ που ακριβώς έχεις αλλάξει το charset ;
AmityHost.com - The Affordable Host

fabio

#6
δεν εκανα τιποτα διαφορετικο απο αυτο που κανει μονο του το forum
στο index.template αλλαξα  το charset=', $context['character_set'] σε  charset=windows-1253 επειδη δεν με ενδιαφερει αλλο encoding



ps

το charset δεν εχει και μεγαλη σημασια
ο browser χρησημοποιει την κωδικοποιηση που οριζεται στο .htaccess
προς επιβεββαιωση ανεβασα ενα απλο αρχειο html που εχει μεσα μονο μια λεξη στα ελληνικα (χωρις meta tags για να ορισω charset) και εμφανιζεται μια χαρα.

fabio

αφου δοκιμασα τα παντα αλλαξα και στο language file το charset και τελικα τωρα ειναι οκ.....
αν και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

στο 1.0.3 δεν ειχα προβλημα και αυτο μαλλον με "μπερδεψε"


ευχαριστω για την βοηθεια

agridoc

Στο index.template.php της εμφάνισης που έκανες την πρώτη αλλαγή χρησιμοποιεί σαν codepage την παράμετρο που καθορίζεται από την γλώσσα επιλογής στο index.γλώσσα.php ή την επιλογή γλώσσας του μέλους.

Το .htaccess που έχεις δεν είναι σωστή λύση, περιορίζει τις επιλογές, αν λειτουργεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Η μόνη αλλαγη που εχω κανει ειναι στα index.english.php και index.greek.php βαζωντας το charset "ISO-8859-7" και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα σε SMF 1.0.5  :)

Advertisement: