Ερωτήσεις αρχάριου και ενδιαφερόμενου

Started by tempo, February 11, 2006, 08:48:36 AM

Previous topic - Next topic

tempo

καλησπέρα,

σήμερα είπα να σκαλίσω λίγο το smf και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα. Έκανα μια εγκατάσταση στον server για να το σκαλίσω και είδα πράγματα που δεν τα έχω δει σε άλλα forum (ιδιαίτερα δωρεάν).

έχω και 2-3 ερωτησούλες

1. ποιά η διαφορά του SMF 1.0.6 και του SMF 1.1 RC2 . Λογικά η δεύτερη είναι και πιο καινούργια version άλλα μάλλον κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Τι συμβαίνει με τις εκδόσεις?

2. όσοι το έχετε χρησιμοποιήσει έχετε να μου αναφέρετε κάποια προβλήματα? Το καλοκοιτάζω για να φτιάξω κάτι με αυτό (προς το παρόν χρησιμοποιώ xoops στο site μου http://www.24net.gr )

3. Σίγουρα θα υπάρχουν και portals να "κάθονται" πάνω απο το smf έτσι? Ποιά είναι αυτά?


αυτά προς το παρόν....ελπίζω σε βοήθεια σας.

Ευχαριστώ

mforum

Η μόνη σταθερή έκδοση ειναι η 1.0.5 που πρόσφατα αναβαθμίστικε λόγο κάποιου κενού ασφάλειας σε 1.0.6....Η 1.1.rc2 είναι η τελευταία δοκιμαστική έκδοση πριν την τελική έκδοση της σειράς 1.1.1

Το πρόβλημα που εμφανιστηκε στο rc2 ηταν με ενα bug του firefox, δεν ξερω αν η διορθοση υπαρχει στο πακετο εγκαταστασης, παντως το διορθοτικο αρχειο υπαρχει.

Πορταλ ειναι πολλα που γεφυρονοντε, mkportal,joomla,phpnuke,subdreamer,tiny portal kai alla......

tempo

mforum ευχαριστώ για τις απαντήσεις άλλα ακόμη δεν κατάλαβα τις διαφορές μεταξύ των δύο version. Προφανώς η μία δεν είναι συνέχεια της άλλης. Ποιές είναι όμως οι διαφορές τους, γιατί υπάρχουν δύο version?

mforum

Η σειρά 1.1.χ έχει αλλαγές στη βάση δεδομένων και γραμμένο απο την αρχή πάνελ διαχειριστή, καθώς και άλλες βελτιώσεις.....
Προσοπικά χρησιμοποιώ την 1.0.6, αλλά αν  έκανα νέα καθαρή εγκατάσταση θα έβαζα την 1.1.rc2  :)

Ξαναλέω ότι η έκδοση του SMF αυτή την στιγμή είναι η 1.0.6, οι σειρές 1.1.χ είναι δοκιμαστικές εκδόσεις της μελοντικής επισημης σταθερης έκδοσης 1.1.1 που θα αντικαταστήσει την 1.0.6  :)

dyrer

Υπάρχει μια σημαντική βελτίωση στα thumbnails, καλύτερος editor και άλλα που δεν νομίζω ότι χρειάζονται σε απλή χρήση. Επίσης κάνει χρήση Ajax Script
Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει στην έκδοση 1.1 RC2 είναι τα UTF-8 για τα Ελληνικά  :(

mforum

Να το αλλαξεις στα index.greek kai index.english σε ISO-8859-7

Advertisement: