Themes Αλλαγή φόντου

Started by christos1, March 29, 2006, 06:49:06 PM

Previous topic - Next topic

christos1

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να αλλάξω το φόντο από το Themes που έχω.
Συγκεκριμένα έχω το Themes (helios multi) και θέλω να αλλάξω την αρχική εμφάνιση που έχει, που είναι (γκρι μαύρο), και να δοκιμάσω κάποια άλλα χρώματα.
Αν μπορεί κάποιος φίλος να μου πει, από πού μπορώ να τα αλλάξω, και με ποιον τρόπω τα περνάω μέσα.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάποια έτοιμα πακέτα με διάφορα φόντο για να το αλλάξω.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Έχω SMF 1.0.6
Greek Languages (Ελληνική γλώσσα)

mforum

Πίνακας διαχείρησης=>διαμόρφωση δημόσιας συζήτησης=>ρυθμίσεις τρεχουσας εμφάνισης=>τροποποίηση του αρχείου style.css
πρεπει να εχει δικαιωματα 777 για να το αλλάξεις......   :)

christos1

#2
Φίλε μου πήγα εκεί που αναφέρεις, και μπήκα μέσα.
Δεν κατάλαβα αυτό που μου είπες σχετικά με το ότι (πρέπει να έχει δικαιώματα 777 για να το αλλάξεις).
Στο παρακάτω link-download, θα βρεις το περιεχόμενο που έχει μέσα το Themes για καλύτερη βοήθεια.

hxxp:www.megaupload.com/?d=H3P8VHI8 [nonactive]

dimitrak

#3
Ένας άλλος τρόπος για να κάνεις αυτήν την αλλαγή, είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιον editor (Dreamweaver, PHPDesigner κλπ).
Κάνεις download το αρχείο style.css του template που χρησιμοποιείς, το επεξεργάζεσαι με έναν από τους editor Που σου ανέφερα (ο 2ος είναι open source = freeware) και το ξανακάνεις upload.

Στο theme, ψάξε για αυτό ή κάτι ανάλογο :
/* The main body of the entire forum. */
body
{
background-color: #E5E5E8;
margin: 0px;
padding: 12px 30px 4px 30px;
}


Ορισμένα themes έχουν ρυθμίσεις για το body background και στο αρχείο BoardIndex.template.php

Σημείωση :
α) κρατάς πάντα back up πριν πειράξεις κάτι και
β) για τέτοιες αλλαγές είναι καλύτερα να έχεις μια test τοπική εγκατάσταση.
[nofollow]

mforum

Quote from: christos1 on March 30, 2006, 04:26:38 AM
Φίλε μου πήγα εκεί που αναφέρεις, και μπήκα μέσα.
Δεν κατάλαβα αυτό που μου είπες σχετικά με το ότι (πρέπει να έχει δικαιώματα 777 για να το αλλάξεις).
Στο παρακάτω link-download, θα βρεις το περιεχόμενο που έχει μέσα το Themes για καλύτερη βοήθεια.

http://www.megaupload.com/?d=H3P8VHI8


Αν πήγες εκεί που σου είπα και εμφανίζει το κουμπί αποθηκευση τερμα κατω, εισαι οκ, αλλιως πρεπει να μπεις στο πάνελ του σερβερ και να δώσεις δικαίωμα στο αρχείο style.css 777.

Δοκίμασε να αλλάξεις το #000000 στο χρώμα που θέλεις
/* The main body of the entire forum. */

body

{

        background-color: #000000;

        margin-top: 10px;

        padding: 0px;

}


ή και στο
/* This is the main area of the forum, the part that's gray. */

#bodyarea

{

        background-color: #000000;

}

christos1

Quote from: mforum on March 31, 2006, 02:24:00 AM
Δοκίμασε να αλλάξεις το #000000 στο χρώμα που θέλεις
/* The main body of the entire forum. */

body

{

        background-color: #000000;

        margin-top: 10px;

        padding: 0px;

}


ή και στο
/* This is the main area of the forum, the part that's gray. */

#bodyarea

{

        background-color: #000000;

}

Καλησπέρα.
Πήγα στις παραπάνω επιλογές που μου είπες (άλλαξα το #000000) και έκανα δόκιμες και στις 2 επιλογές, μετά πάτησα αποθήκευση αλλαγών, αλλά  δεν άλλαξε τίποτα, το χρώμα έμεινε σε αυτό που ήταν.

mforum

Δεν ξερω τι ακριβώς θελεις να αλλάξεις  ::)
Να ξέρεις ότι κάνωντας την αλλαγή μπορεί να μην την δεις λόγο του cache, δοκίμασε να αποσυνδεθείς και ξανασυνδεθείς ή καθάριζε τον browser σου  :)

Advertisement: