News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Greek spell checking

Started by spiros, December 20, 2005, 09:41:59 AM

Previous topic - Next topic

spiros

Is this possible for SMF? Ie to have both English and Greek spell checking?  I know you have to use pspell for SMF, but I can also see http://ispell.source.gr/how_aspell.html

Has anybody managed to have them working?

spiros

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο για το SMF παιδιά;

mforum

Ok, Καταρχην πρεπει να το υποστηριζει ο server σου, δηλαδη να το εχει εγκατεστημενο, αν δεν ειναι Ελληνικος το πιθανοτερο να μην εχει Ελληνικα, πρεπει να τους ζητησεις να τα προσθεσουν υποδεικνυοντας το λινκ που εδωσες παραπανω.  :) αυτο ισχυει για shared server, αν εχεις box ή dedicated το κανεις install εσυ... :)

spiros

ΈΧω δικό μου. Απλά δεν είμαι σίγουρος για τη διαδικασία και για κατά πόσο θα παίζει σε ελληνικές σελίδες με UTF-8. Για αυτό ρωτάω εάν το έχει δοκιμάσει κανείς...

agridoc

Αφού είναι εφικτό, για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάσταση του Aspell καλό είναι το
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=8534.msg83808#msg83808

Ο δικός μου server δεν έχει καταφέρει να το κάνει να λειτουργεί ούτε στα Αγγλικά, απλά κολλάει  :(
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Ο δικος μου δουλευει μια χαρα στα Αγγλικα, τα Ελληνικα τα αφηνει απλος ως εχουν.....Βεβαια δνε εχω κανει εγω το instalation αλλα ο host... :)

Panagioths

To aspell απο οτι ειδα υποστηριζει ελληνικα μεσω της iso-8859-7 κωδικοποιησης αλλα οταν καποιος κανει δημοσιευση με τα ελληνικα που εχει φτιαξει/διορθωσει το aspell τοτε στην βαση δεν καταχωρουνται κανονικα οι χαρακτηρες (οι ελληνικοι) αλλα περιγραφικα δηλαδη το Γ &gamma, το Δ &delta κοκ πραγμα που δεν ειναι καλο....
hxxp:world.gr [nonactive] - Η καθημερινή σας ενημέρωση στο διαδίκτυο
Ειδήσεις, νέα και συζητήσεις σε θέματα κοινωνίας, οικονομίας, πολιτικής,

Advertisement: