News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Greek spell checking

Started by spiros, December 20, 2005, 09:41:59 AM

Previous topic - Next topic

spiros

Is this possible for SMF? Ie to have both English and Greek spell checking?  I know you have to use pspell for SMF, but I can also see http://ispell.source.gr/how_aspell.html

Has anybody managed to have them working?

spiros

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο για το SMF παιδιά;

mforum

Ok, Καταρχην πρεπει να το υποστηριζει ο server σου, δηλαδη να το εχει εγκατεστημενο, αν δεν ειναι Ελληνικος το πιθανοτερο να μην εχει Ελληνικα, πρεπει να τους ζητησεις να τα προσθεσουν υποδεικνυοντας το λινκ που εδωσες παραπανω.  :) αυτο ισχυει για shared server, αν εχεις box ή dedicated το κανεις install εσυ... :)

spiros

ΈΧω δικό μου. Απλά δεν είμαι σίγουρος για τη διαδικασία και για κατά πόσο θα παίζει σε ελληνικές σελίδες με UTF-8. Για αυτό ρωτάω εάν το έχει δοκιμάσει κανείς...

agridoc

Αφού είναι εφικτό, για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάσταση του Aspell καλό είναι το
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=8534.msg83808#msg83808

Ο δικός μου server δεν έχει καταφέρει να το κάνει να λειτουργεί ούτε στα Αγγλικά, απλά κολλάει  :(
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Ο δικος μου δουλευει μια χαρα στα Αγγλικα, τα Ελληνικα τα αφηνει απλος ως εχουν.....Βεβαια δνε εχω κανει εγω το instalation αλλα ο host... :)

Panagioths

To aspell απο οτι ειδα υποστηριζει ελληνικα μεσω της iso-8859-7 κωδικοποιησης αλλα οταν καποιος κανει δημοσιευση με τα ελληνικα που εχει φτιαξει/διορθωσει το aspell τοτε στην βαση δεν καταχωρουνται κανονικα οι χαρακτηρες (οι ελληνικοι) αλλα περιγραφικα δηλαδη το Γ &gamma, το Δ &delta κοκ πραγμα που δεν ειναι καλο....
hxxp:world.gr [nonactive] - Η καθημερινή σας ενημέρωση στο διαδίκτυο
Ειδήσεις, νέα και συζητήσεις σε θέματα κοινωνίας, οικονομίας, πολιτικής,

Advertisement: