News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

CHMOD Nedir? Dosya İzinleri Nasıl Olmalıdır?

Started by Elmacik, November 29, 2005, 06:08:34 AM

Previous topic - Next topic

[-Delete-]

Ya Hadi Herşey İyi Güzelde Forumdan Neden Ftp İzni Verilmiyor Onu Anlamış Değilim

Paketler / Seçenekler de ftp izni ayarlıyorsun ama tüm dosyaları yazılabilir yap diyince ": No such file or directory " hatası alıyorum , buna nedne başvurdun ftp programları ile halletseydin diyecekseniz cevabım şudur : forumdan tema veya paket. vs yüklendiginde bunu forum kulalnıcı grubuyla yüklersiniz otomtik bi grup atıyor. mesela benim ftp kullanıcı adım mehmet ise forumun farklı bir isim oluyor apache falan. bunu host panelinden yada ftp programıyla değiştiremiyorsunuz bunu sadece yükleme yaptıgınız sistemde dğeiştirebilirsiniz

smf de dğeiştirmek için seçenekler koyulmus fakat ben bunu ftp bilgilerimi girip değiştir diyince ": No such file or directory " hatasını alıyorum birtürlü yükledigim temaları yada paketleri değitşiremiyorum editleyemiyorum

bunun bir çözümü varmı arkadaşlar birçok kişiye faydası olacağına eminim çünkü ??

Edit: sırf bu yüzden de smf 2.0 a geçtim çok memnunum  ama tüm konularım gitti o ayrı mesele
Pess..!

c a g a t a y

SMF folderimdaki bazi dosyalarin CHMOD larini 444 yapmak istiyorum

CUTEFTP den bunu yapamiyorum
FLASHFXP kurdum onla da olmuyor

CPANEL den yapabiliyorum sadece

CPANEL e giremeden bunu yapmanın yolu yokmudur? FTP programında SELECT ALL falan yapip tamamini 444 yapmak mesela?

Selamlar

hakangurses

ya arkadaşlar ben bu iştye daha yeni sayılırım.
bu 777, 750, 644 bu komutlar nereye yazılıyo.
biri detaylı bi şekilde nereye yazacağımı açıklarsa çok mutlu olurum
şimdiden teşekkürler

TeeThToTeeTh

Peki arkadaşlar şimdi ben bir söz dizisi oluşturdum .txt olarak ve bir kodla forumda rastgele sözler olarak gösteriyorum bunları yani txt dosyasında 100 tane söz var ve forumda her sayfa yenilendiğinde farklı bir söz ekrana geliyor.
Ama bir sorun var; tarayıcıdan .txt dosyasının adresini yazınca dosyanın içindeki tüm sözler okunabiliyor.Ben istiyorum ki tarayıcıdan txt dosyasının adresini yazınca bu dosyanın içeriği görüntülenmesin,  txt dosyasını sadece benim foruma yazdığım kod parçası kullanabilsin.
bunun için yapmam gereken chmod ayarı nedir acaba?
Ya da chmod ile bu iş görülür mü, görülmezse dosyayı koruyabilmem için (indirilme, okunabilme vs.'ye karşı) ne yapmam gerekir?

[-Delete-]

Sanırım Senin İşini Görecek CHMOD 644 olurdu , Ama Benim Soruma Hala Cevap Gelmedi :) Neyse Kolay Gelsin Herkese
Pess..!

BuЯЯЯЯaK

Ayarları_onar.php yi denedinmi belki dizinleri felan yanlıştır ondan bu hatayı veriyordur .

PLAYBOY

arkadaslar biliyorum konu smf ile ilgili degil ama internette bolca aradim ve bulamadim o yuzden affiniza siginarak (yeni konu acmaktansa) buraya yazmak istiyorum.

websitemin html sayfalarini 777 olarak ayarladim. ama bu sefer birisi gelip site.com/klasoradi/ yazinca o klasordeki hersey gorunuyor.

755 yaptigimda ise site.com/klasoradi/ icindeki hicbirseyi kimse goremiyor. yani site.com/klasoradi/index.html yi goremiyorlar.

ziyaretcilerin dosya listesini gormesini engellemek istiyorum ama normal benim hazirladigim sayfalari gorebilmeliler. yani sitede gezmelerinde bir sorun olmasin ama ftp deki gibi butun dosyalari listeliyerek icindeki herseyide goremesinler.

Bunu hangi izin numarasi ile yapabilirim?

konu smf ile ilgili olmadigi icin tekrar ozur diliyorum ama baska forumlara sirf bir soru icin kayit olmaktansa her zaman kullandigim destek forumuna yazmak istedim.

anlayisinizdan dolayi tesekkurler.

husmen73 (Gulhin)

Web Hosting Panelinden dizinlerin listelenmesini yasaklayabilirsin diye biliyorum. Ayrıca Web Hosting Panelinden DirectoryIndex özelliğini aktif edip index.php veya index.html in çalıştırma sıralamasını ayarlayabilirsin.

Tekrar söylüyorum; dosyalarda 644, klasörlerde 755 olması en güvenlisidir.
-Kurumsal Kimlik Web Tasarım Hizmeti.
Gülhin Portal Sistemi hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
SMF
Referanslar --> http://www.gulhin.com/referanslar-portfoy/
-Web Tasarımı ve Tema Tasarımı Sitesi www.gulhin.com
-TOPLU MAİL GÖNDERİMİ --> http://www.toplumailsms.com
E-Ticaret Sistemi yaptırmak mı istiyorsunuz?

Onur

Ftpden chmod ayarlarını değiştiremiyorum hepsi 000 olarak gözüküyo.Plesk panelden girip tüm izinleri açtım fakat hala 000 gözüküyo ve bu yüzden (sanırım) foruma erişilemiyo.Yardım eder misiniz?

PLAYBOY

Quote from: Aslanbac (husmen73) on August 01, 2008, 01:14:09 PM
Web Hosting Panelinden dizinlerin listelenmesini yasaklayabilirsin diye biliyorum.

Tekrar söylüyorum; dosyalarda 644, klasörlerde 755 olması en güvenlisidir.

Web hosting panelinden (cpanel) dizinlerin listelenmesini nasil engelleyecem ki? Ben oyle bir secenek bulamadim.

QuoteAyrıca Web Hosting Panelinden DirectoryIndex özelliğini aktif edip index.php veya index.html in çalıştırma sıralamasını ayarlayabilirsin.

Bundan hicbirsey anlamadim.

QuoteTekrar söylüyorum; dosyalarda 644, klasörlerde 755 olması en güvenlisidir.

Ama klasore 755 yaptigimda klasorun icindeki indexler yada sayfalar gorunmuyorki. Yani site.com/klasor/index.html acilmiyor. Sorunda bu zaten.

baycall

Quote from: 4LP3RUZ1 on July 19, 2006, 01:42:11 PM
Aşağıdaki dosyaların izinleri kurulumda 777 olmalıdır:

* attachments
    * Packages
    * Packages/installed.list
    * Packages/server.list
    * Smileys
    * Themes
    * agreement.txt
    * Settings.php
    * Settings_bak.php
    * install.php
    * Themes/default/languages/Install.english.php

Merhabalar kurulumdan sonra yukarıdaki listeli olan  dosyaları 644 ve klasörleri 755  yapılması halinde herhangi bir sorunla karşılaşmamıza sebebiyet verir mi??

Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler...

tanerokutan

Ben tüm izinleri 777 yaptım, temp klasörü de oluşturdum ama paketleri yine yüklemeye izin vermiyor  :'(

baycall

Quote from: tanerokutan on April 14, 2009, 02:47:46 AM
Ben tüm izinleri 777 yaptım, temp klasörü de oluşturdum ama paketleri yine yüklemeye izin vermiyor  :'(

temp klasörünün içine boş bir dosya at ve 777 ye ayarla öyle bir dene istersen...

wwwwww

Merhaba

Kurulum bittikten sonra pblic_html klasörünü 750, diğer tüm klasörleri 755 ve dosyaları 644 yaptım (ilk mesajda yazıldığının aynısını yaptım) fakat yönetim panelinden giriş yapılınca "Performans uyarısı, önbellek dizini yazılabilir değildir, bu durum performansı kötü etkileyebilir" uyarısı aldım, bunun üzerine cache klasörünü 777 yaptım ve uyarı kayboldu, acaba bu durum bir olumsuzluk yaratır mı?

Teşekkürler.

Pяηѕѕ LF

Merhaba,

Forum'da virus oldugu için dosyalari tek tek açip "virusu" temizledikten sonra ftp'ye atip chmod ayarlarini 444 yaptim.

Bütün dosylarini inceleyip temizledikten sonra virüs yoktu.

Ancak bir kisa süre sonra 444 yaptigim dosyalar 604 olmus ve icerisinde yine o eski virüs vardi.

444 oldugunda artik degisiklik yapilmaz diye düsünüyordum :(.

Tekrar tek tek inceleyip temiz halini atmam gerekiyor. Attiktan sonra hic degismesi imkansiz olan  :P bir chmod sifresi varmi  :P =?.

umarim vardir.

kolay gelsin.
1.1.21 Default

Yağız...

Virüs muhtemelen kendi bilgisayarındadır. Öncelikle kendi bilgisayarını temizle, sonra FTP'yi temizle :)

Pяηѕѕ LF

Quote from: Yağız... on May 14, 2009, 05:32:11 PM
Virüs muhtemelen kendi bilgisayarındadır. Öncelikle kendi bilgisayarını temizle, sonra FTP'yi temizle :)

Muhtemelen  ::) ama antivirus'üm tarama yaptigimda birsey bulmuyor. Baska bir antivirus indirip öyle denicem.

Peki, virüs chmod ayarlarini degistirebiliyormuki?

Mubarek 444 butun index settings vs.. dosyalari 604 yapip eklenmis.

1.1.21 Default

Yağız...

futureng

Kurulumdan sonra standart CHMOD ayarı dosya ve klasörler için nedir?
Gimp: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü
http://www.gimptr.com

http://www.ucuzlook.net
Siz nerdeyseniz ucuzluk orda!!

Elmacik

Standart chmod ayarları için Admin -> Paketler -> Seçenekler ekranından FTP şifresini girerek sonuca ulaşabilirsin. Forum burada gerekli chmod ayarını seçtiğiniz şekle kendisi getirecektir. Standart ayarları seçmeniz yeterli.
Home of Elmacik

Advertisement: