News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

backup forum

Started by grloula, July 14, 2006, 02:07:11 PM

Previous topic - Next topic

grloula

sugnomi pou sas zalizo
kano ali mia erwtisi
pos mporo na parw backup tou forum kai an eiparxi kapoio Packages gia auti ti doulia

euxaristw

alitissa

Στο Administration/Maintenance Controls/Forum Maintenance/Forum Maintenance - Backup Database

ή αν θες στα ελληνικά


Διαχείρηση/Συντήρηση Δημόσιας Συζήτησης/Συντήρηση δημόσιας συζήτησης - Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας της βάσης δεδομένων


Προσωπικά δεν το δοκίμασα αν δουλευει αλλά τουλάχιστον εκεί το βρήκα  :D

agridoc

grloula MHN βασιστείς στο backup του SMF, αποθηκεύει συνήθως μόνο την δομή. Mavrigata θεωρητικά απάντησες σωστά αλλά δυστυχώς στην πράξη δεν έχει το αναμενόμενο απτοτέλεσμα.

Από τα utilities του host σου βρες το PHPmyAdmin. Δες το
http://www.penthesilea.ch/yabbutils/save-instr/index-en.php
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

grloula

Quote from: agridoc on July 15, 2006, 01:22:19 AM
grloula MHN βασιστείς στο backup του SMF, αποθηκεύει συνήθως μόνο την δομή. Mavrigata θεωρητικά απάντησες σωστά αλλά δυστυχώς στην πράξη δεν έχει το αναμενόμενο απτοτέλεσμα.

Από τα utilities του host σου βρες το PHPmyAdmin. Δες το
http://www.penthesilea.ch/yabbutils/save-instr/index-en.php

epidi den eimai kai o telios admin kai genika den katexo polla mipos mporite na mou peite pou tha to bro?

agridoc

Ζήτησε βοήθεια από τον host σου. Συνήθως είναι εγκατεστημένο από εκεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

stergis

cpanel δεν σου δινει εκει που κανεις host?

grloula

ok paidia kati brika euxaristw polu gia tin boithia

leftezi

Quote from: agridoc on July 15, 2006, 01:22:19 AM
grloula MHN βασιστείς στο backup του SMF, αποθηκεύει συνήθως μόνο την δομή. Mavrigata θεωρητικά απάντησες σωστά αλλά δυστυχώς στην πράξη δεν έχει το αναμενόμενο απτοτέλεσμα.
Από τα utilities του host σου βρες το PHPmyAdmin. Δες το
http://www.penthesilea.ch/yabbutils/save-instr/index-en.php


Ερώτηση: Η παραπάνω διαδικάσία μέσω PHPmyAdmin αποθηκεύει και τη βάση και τη δομή του forum; Δηλαδή ολικό backup;

???

mforum

Αποθηκεύει την βάση δεδομένων του φόρουμ όπου τα έχει όλα μέσα, data και δομή. :)
Ναι, ολικό backup...

leftezi

Πολύ ωραία, ευχαριστώ.

Άλλη μια απορία όμως: Πού αποθηκεύεται αυτό το backup; Στον server ή το κατεβάζω στο δίσκο μου;

mforum

Αν διαχειρίζεσε τον λογαριασμό σου με το cpanel πηγαινεις στο backup και πατας πάνω στις βάσης που θέλεις να αποθηκεύσεις, αυτες αποθηκεύονται στον σκληρό σου.

leftezi

Ναι, cpanel έχω.
Φαίνεται πιο απλή διαδικασία.

Μόλις έκανα ένα Backup  αλλά αποθηκεύτηκε στο server. ΟΚ δεν με πειράζει αυτό (για τώρα τουλάχιστον).
Είχε 4 επιλογες για Backup destination:
1. Home directory (προεπιλεγμένη -αυτή χρησιμοποίησα γιατί δεν ήξερα να χειριστώ τα υπόλοιπα)
2. Remote FTP Server
3. Remote FTP Server (passive mode transfer)
4. Remote Server via scp

Εκτός από το Forum έχω και site (στο Public_html).
Αυτό που δεν ξέρω (αν και λέει full backup) είναι αν αποθηκεύτηκε μαζί και το site (σελίδες html, εικόννες κτλ.)

Μου έστειλε αμέσως αυτοματοποιημένο mail αλλά δεν βγάζω συμπέρασμα:

Το mail:
--------------------------------------------------------
Full Backup Completed
--------------------------------------------------------
pkgacct started.
pkgacct version 4.1 - running with uid 0
using time::hires for speedups
Copying Reseller Config...Done
Copying SSL Certificates, CSRS, and Keys...Done
Copying Mail files....Done
Copying frontpage files....Done
Copying proftpd file....Done
Copying www logs.............
.........
Done
Grabbing mysql dbs............
Done
Grabbing mysql privs...Done
Copying mailman lists....Done
Copying mailman archives....Done
Copying homedir....Done
Copying cpuser file.......Done
Copying crontab file.......Done
Copying quota info.......Done
Storing Subdomains....
Done
Storing Parked Domains....
Done
Storing Addon Domains....
Done
Copying password.......Done
Copying shell.......Done
pkgacctfile is: /home/backup-7.31.2006_..........tar.gz
Creating Archive ....Done
md5sum is: 6f1b6......................................
--------------------------------------------------------

Ερωτήσεις:
1. Έγιναν τα πάντα backup; (site, forum, βάσεις δεδομένων κτλ.);
2. Με τις παραπάνω επιλογές τι διαδικασία θα έπρεπε να κάνω αν ήθελα να κατεβάσω το backup στο δίσκο μου;
3. Αν χρειαστεί να κάνω restore, πρέπει πρώτα να σβήσω τα πάντα ή το κάνει μόνο του;


Είναι λίγο off topic γιατί μιλάμε για backup του forum αλλά όχι και τόσο εφόσον το συμπεριλαμβάνει.



agridoc

Προσέξτε τα Backup της MySQL database από cpanel και συναφή.

Στον δικό μου host η χρήση αυτού του backup και restore θα καταστρέψει την βάση δεδομένων, οι χαρακτήρες δεν θα διαβάζονται.

Δεν μπορώ ν' απαντήσω για το τι συμβαίνει σε άλλους hosts.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Εννοείς καταστροφή κατά τη διαδικασία του restore έτσι; Όχι "τρέχοντας" τη διαδικασία του backup!

agridoc

#14
Quote from: leftezi on July 31, 2006, 09:24:37 AM
Εννοείς καταστροφή κατά τη διαδικασία του restore έτσι; Όχι "τρέχοντας" τη διαδικασία του backup!

Σίγουρα, με το να πάρεις backup δεν αλλάζει κάτι στην βάση δεδομένων.  ;D

Το πρόβλημα θα είναι στα ελληνικά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Τελικά ο καλύτερος τρόπος για backup της βάσης ποιος είναι;  ::)

agridoc

Αυτό που έχω δοκιμάσει σίγουρα είναι το PHPMyAdmin.

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει με επιτυχία κάτι άλλο με ελληνικά στην database ας προσθέσει την εμπειρία του.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Απο το phpmyadmin, μπαινω στην βάση, επιλέγω όλα τα πεδία, πατάω export και τσεκάρω το save as file ?
Επίσης, πως τα επαναφέρω μετά ;

agridoc

Quote from: mforum on August 02, 2006, 05:41:23 PM
Απο το phpmyadmin, μπαινω στην βάση, επιλέγω όλα τα πεδία, πατάω export και τσεκάρω το save as file ?
Επίσης, πως τα επαναφέρω μετά ;

Στο http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=99459.msg645182#msg645182 πιο πάνω έχω ένα link, είναι για παλιότερη έκδοση αλλά τα βασικά είναι τα ίδια.

Σώζεις σαν αρχείο καλύτερα gzipped, παλιότερες εκδόσεις της PHPMyAdmin δεν δουλεύουν με zip.

Για επαναφορά έχει μενού import, σε παλιότερες εκδόσεις μπορεί να μην υπάρχει οπότε το τρέχεις σαν SQL. Browse το αρχείο και Go. Προσοχή το σετ χαρακτήρων να είναι το ίδιο με αυτό που πήραμε το backup (συνήθως UTF-8). Δεν έχει σημασία αν το αρχείο μας στον server είναι σε latin1.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Νομίζω κατάλαβα, σε ευχαριστώ για την βοήθεια  :)

mforum

Δυστυχώς από το PHPMyAdmin δεν μπορώ να κάνω backup, ξεκινάει και κάπου στην μέση κόβει την σύνδεση με τον σέρβερ.  :)

Yngwiedis

Αυτό μάλλον γίνεται λόγω του όγκου των δεδομένων.
Προτείνω να το ρυθμίσεις να στα σώσει στο localhost και μετά να κατεβάσεις το backup μέσω του FTP σου.
AmityHost.com - The Affordable Host

leftezi

Δεν μπόρεσα να ακολουθήσω τις οδηγίες για backup μέσω PhpMyAdmin. Μάλλον οφείλεται στο ότι είναι διαφορετική  η έκδοση (PHPMyAdmin 2.6.1). Οι οδηγίες διαφέρουν πάρα πολύ.
Για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα πιστεύω ότι αυτή εδώ η σελίδα ίσως είναι πιο κοντά στα πράγματα. Αναφέρεται στο backup του Wordpress αλλά νομίζω η διαδικασία είναι παρόμοια και για το SMF.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, γιατί εγώ θα το μάθω μόνο όταν χρειαστεί να κάνω restore.


leftezi

Είπα να κάνω ένα backup από όλα τα είδη.
1. Μέσω SMF διαχείρισης
2. Μέσω MyAdminPhp
3. Μέσω cpanel (plesk) (όλο το site)

Σ' αυτό το τελευταίο μου στέλνει και ειδοποίηση με E-mail μετά την ολοκλήρωση και μια μίνι αναφορά για την διεργασία του backup. Μου βγάζει όλα επιτυχημένα αλλά πάντα μου στέλνει και αυτό:

Postgres is not configured: all postgres databases will not be dumped.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι η "Postgres"; Υποθέτω ότι εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει ή δεν έχω χρησιμοπιοήσει αυτή την postgress και γι' αυτό δεν της γίνεται backup.

Nefeli

Αξίζει νομίζω να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου, επειδή από τη πρώτη στιγμή, χρειάστηκα και να πάρω μπακαπ και να επαναφέρω τη βάση. Κι όλα αυτά ενώ ήμουν ανίδεη.
Μπακαπ μπορεί καθένας να πάρει με δύο βασικούς τρόπους.

1. Ένα μέσα από το αντμιν πάνελ του φόρουμ >>> Συντήρηση δημόσιας συζήτησης - Γενική συντήρηση >>> Αποθήκευση της δομής των πινάκων >>> Λήψη. και αποθήκευση του συμπιεσμένου αρχείου στο σκληρό δίσκο.
Κάθε φορά κάνω και ένα τέτοιο μπακαπ, χωρίς όμως να χρειαστεί να το επαναφέρω κιόλας ποτέ. Δεν μου κοστίζει τίποτα να κρατάω το αρχείο για λίγο στο σκληρό, ούτε κάνει πάνω από μερικά δευτερόλεπτα να κατέβει. Δεν μπορώ να πω τίποτα για τη χρησιμότητα του μια που όταν χρειάστηκε αυτό που με ξελάσπωνε ήταν τα μπακαπ μέσα από το cpanel που έχω από τον host.

2. μέσα από το cpanel τώρα. Η εικόνα που έχω είναι η εξής:


>>>Η επιλογή                 Full Backups
                 Generate/Download a Full Backup
αποθηκεύει στο /home το ΟΛΙΚΟ μπακαπ όλου του συστήματος.
εδώ χρειάζεται μόνο λίγο προσοχή να μη γεμίσει ο χώρος άχρηστα μπακαπ. Προσωπικά σβύνω κάθε φορά το προηγούμενο από το Files Manager.
ακόμα η επαναφορά σε αυτό το μπακαπ γίνεται μόνο από τον host και όχι από εμάς!
κάνει λίγα λεπτά της ώρας να ολοκληρωθεί και ενημερώνομαι μέσω μαιλ για αυτό.

>>>Η επιλογή                Home Directory

                     Download a home directory Backup
κάνει από ότι κατάλαβα το ίδιο πράγμα, μόνο που το κατεβάζει στο δίσκο μου. Το αρχείο κατεβαίνει συμπιεσμένο και έτσι πρέπει να παραμείνει. Κάνει λίγο περισσότερη ώρα από όλα τα άλλα. Όταν και όποτε το χρειάστηκα, το επανέφερα εύκολα από την επιλογή αμέσως δεξιά. Διαλέγουμε το συμπιεσμένο και αποθηκευμένο στο δίσκο μας αρχείο και ζητάμε upload.

>>> H επιλογή    Download a MySQL Database Backup

                                          smf2
αφορά τη βάση δεδομένων. μηνύματα, μέλη και όλα τα συναφή.
διαρκεί ελάχιστο χρόνο και επαναφέρεται όπως το προηγούμενο.

>>> Οι επιλογές Download Aliases or Filters Backup δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, τα παίρνω όμως και αυτά και αν χρειαστεί τα επαναφέρω όλα.

Τη τελευταία φορά που από απροσεξία μου, για να μη πω τίποτα άλλο, έχασα τα πάντα από το φόρουμ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ .... επανέφερα και τα τέσσερα μπακαπ που είχα στο σκληρό δίσκο και όλα οκ. Ούτε πρόβλημα με τα ελληνικά ούτε τίποτα άλλο.  Ολα ήταν στη θέση τους ξανά.
Δεν χρησιμοποίησα ποτέ ούτε το μπακαπ του host ούτε το μπακαπ του forum.  :)

Για τις διαφορές του δικού σας cpanel από το δικό μου, επιφυλάσσομαι μόνο καθ ότι ίσως να υπάρχουν και σε αυτό διαφορετικές εκδόσεις. Δεν ξέρω.


agridoc

Τα εργαλεία συστήματος διαφέρουν ανάλογα με τον host. Π.χ. στον δικό μου μπορώ να επαναφέρω ακόμα και επιλεκτικά συγκεκριμένα αρχεία από το καθημερινό backup της τελευταίας εβδομάδας.

Το backup της βάσης δεδομένων από το SMF αποθηκεύει μονο την δομή. Αυτό μπορείς να το κάνεις και από την PHPMyadmin. Πρόβλημα ελληνικών μπορεί να έχεις με επαναφορά της βάσης από backup του server, ανάλογα με τον host.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Χαίρομαι που το backup της βάσης από το cpanel σου επανεφερε την βάση κανονικά χωρίς πρόβλημα με τα Ελληνικά όπως είχε αναφερθεί σε προηγούμενη απάντηση

Quote from: agridoc on July 31, 2006, 08:58:55 AM
Προσέξτε τα Backup της MySQL database από cpanel και συναφή.

Στον δικό μου host η χρήση αυτού του backup και restore θα καταστρέψει την βάση δεδομένων, οι χαρακτήρες δεν θα διαβάζονται.

Δεν μπορώ ν' απαντήσω για το τι συμβαίνει σε άλλους hosts.


Το home directory Backup κρατάει μόνο ότι υπάρχει μέσα στον public_html φάκελο σε αντίθεση με το Full Backup όπου κρατάει ολόκληρο τον λογαριασμό, emails κλπ  :)

leftezi


Μιας κι έχω μόνο το SMF Forum στο site μου, μπορείτε να απαντήσετε στο προηγούμενο; Χρησιμοποιεί αυτή την postgres το SMF ή όχι;

Quote from: leftezi on September 02, 2006, 05:10:09 PM
Μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι η "Postgres"; Υποθέτω ότι εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει ή δεν έχω χρησιμοπιοήσει αυτή την postgress και γι' αυτό δεν της γίνεται backup.

agridoc

Η PostgreSQL είναι παραλλαγή SQL http://www.postgresql.org/

Απ' όσο είδα δεν την υποστηρίζει το SMF http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=99952.0

Το πιθανότερο είναι οτι τρέχει ένα πρόγραμμα full backup όπου δεν υπάρχει εγκατεστημένη στο σύστημα η PostgreSQL και η PHP βγάζει μήνυμα λάθους.

Επικοινώνησε με τον host σου για περισσότερα δεν είναι θέμα SMF.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

GoofyX

Quote from: agridoc on September 03, 2006, 08:48:54 AM
Η PostgreSQL είναι παραλλαγή SQL http://www.postgresql.org/

Συγγνώμη που παρεμβαίνω έτσι, αλλά ο ορισμός του PostgreSQL ως «παραλλαγή SQL» είναι κάπως ...

Η PostgreSQL είναι αντικειμενο-σχεσιακή βάση δεδομένων, σχεσιακή όπως η Oracle, DB2, MySQL, SQL Server κτλ. και με αντικειμενοστραφή (object oriented) χαρακτηριστικά και μάλιστα θεωρείται από τις καλύτερες ανοικτού κώδικα βάσεις δεδομένων, καλύτερη και από τη MySQL ίσως, άσχετα που επικρατεί κατά κόρον η τελευταία, στα web sites κυρίως.

Πολλοί άνθρωποι δυστυχώς εξισώνουν την SQL (τη γλώσσα συγγραφής των ερωτημάτων για τις σχεσιακές βάσεις) με τον SQL Server της Microsoft που είναι λάθος. Και φυσικά καμία βάση δεν είναι «παραλλαγή SQL». :)
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

Κατ' ακρίβεια είναι σύστημα βάσης δεδομένων, συμβατό με τα standard της SQL.

Από το http://www.postgresql.org/about/
QuotePostgreSQL prides itself in standards compliance. Its SQL implementation strongly conforms to the ANSI-SQL 92/99 standards. It has full support for subqueries (including subselects in the FROM clause), read-committed and serializable transaction isolation levels. And while PostgreSQL has a fully relational system catalog which itself supports multiple schemas per database, its catalog is also accessible through the Information Schema as defined in the SQL standard.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ilpanos

Για να μην ανοίγω άλλο topic με παραπλήσιο θέμα, ρωτώ εδώ.

Έχω στήσει ένα forum στον υπολογιστή μου (smf 1.1rc2 + tp 0.8.6) και δουλεύει κανονικα. Προσπαθώ να το ανεβάσω σε κάποιον host. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στην μεταφορά της βάσης δεδομένων. Είναι μικρή, γύρω στο μισό megabyte (σε MYSQL), αλλά ενώ την παίρνω όλη μέσω του phpmyadmin, με κατάλληξη .sql, τα ελληνικά στο forum φαίνονται κάπως έτσι: §Γ΄ΓžΓ³Γ΄Γ¥ ãéá ôá ôåëåõôáßá . Στην αρχή υπέθεσα ότι φταίει κάποια ρύθμιση στην db του host. Αλλά άνοιξα με το notepad (και με το wordpad) το αρχείο και είδα ότι και εκεί μέσα είναι έτσι αποθηκευμένα τα ελληνικά.
Και ρωτάω, τι μπορεί να φταίει?

Στο phpmyadmin λέει:
MySQL charset:  UTF-8 Unicode (utf8)
MySQL connection collation: latin1_general_ci

Και το collation σε όλους τους πίνακες της database του forum είναι: latin1_general_ci


agridoc

Στον server με ποιό τρόπο ανεβάζεις το backup της βάσης δεδομένων, με το PHPMyAdmin?

Στο PC σου έτσι θα φαίνονται, είναι φυσιολογικό.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ilpanos

#33
Έχει ο host στο control panel ένα file manager που όταν βλέπει κατάληξη .sql "προσφέρεται" να βάλει το back up μόνος του στην database που θα του πω.



Έτσι το έβαλα. Θα δοκιμάσω όμως και μέσω του phpmyadmin να κάνω import.

Eίναι σίγουρα φυσιολογικό να φαίνονται έτσι τα ελληνικά ανοίγοντας το back-up με word prossecors? Υπάρχει άλλος τρόπος να δω τα περιεχόμενα κάποιου πίνακα του αρχείου back-up ώστε να σιγουρευτώ ότι είναι έγκυρα τα δεδομένα?

ilpanos

Δοκίμασα να κάνω import από το phpmyadmin αλλά έβγαλε σφάλμα:



Υποθέτω ότι φταίει το ότι λέει στην αρχική του phpmyadmin, "Create new database: No Privileges", που σημαίνει ότι μέσα από το phpmyadmin δεν μπορώ να δημιουργήσω καινούργια database. (Μπορώ από το control panel και όσες κάνω φαίνονται στο phpmyadmin, αλλά δε με αφήνει να κάνω database με ότι όνομα θέλω).

leftezi

Μήπως ο host σου δεν σου δίνει δικαίωμα για δεύτερη database;

ilpanos

#36
Όχι, μου δίνει πάρα πολλές (1000 MySQL Databases) αλλά, από ότι κατάλλαβα δε με αφήνει να τις δημιουργήσω από το phpmyadmin παρά μόνο από το control panel (μάλλον έτσι ώστε να ελέγχει αν υπάρχει άλλη με το ίδιο όνομα στον server και αν υπάρχει να μη με αφήνει να την κάνω). Και από τη στιγμή που θα δημιουργήσω μια Database από το control panel, μπορώ να την επεξεργαστω από το phpmyadmin.

ilpanos

Υπάρχει κάποιος τρόπος να "πειράξω" το back-up έτσι ώστε πατώντας import από το phpmyadmin να μην δημιουργηθεί άλλη database (αφού δε γίνεται) αλλά να πάει και να "καθήσει" πάνω στην ήδη δημιουργημένη (η οποία είναι κενή)?

leftezi

#38
Αφού έχεις ακόμα τη βάση στον υπολογιστή σου, δεν μπορείς να την μετονομάσεις ώστε να ταιριάζει με αυτή του host;

Πρόσεξε! Κράτα το backup που έχεις μη γίνει καμιά στραβή με τη μετονομασία. Δεν είμαι και τόσο ειδικός, απλά λογικούς συλλογισμόυς κάνω.

agridoc

1- Δημιούργησε από το PHPMyAdmin μια βάση δεδομένων στον server με το ίδιο όνομα που έχεις στο PC σου.

2- Μπες στην βάση αυτή από το PHPMyAdmin.

3- Βάλε το backup μέσα σ' αυτή την βάση.

Ετσι θα το πάρει και σε βάση δεδομένων με άλλο όνομα (π.χ. αυτή που λες κενή). Για να μην μπλέκεις με πολλές αλλαγές στο settings.php καλύτερα να είναι με το ίδιο όνομα.

Οι σημαντικότερες αλλαγές που θα χρειαστείς είναι στο settings.php. Μελέτησε το καλά. Θα χρειαστείς μάλλον και το repair_settings.php
http://www.simplemachines.org/download/?tools

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ilpanos

Quote from: agridoc on September 12, 2006, 07:57:42 PM
1- Δημιούργησε από το PHPMyAdmin μια βάση δεδομένων στον server με το ίδιο όνομα που έχεις στο PC σου.

Δε γίνεται γιατί στο pc ονομαζόταν smf και στον host αυτό το username είναι πιασμένο (από το control panel, το username αποτελεί και το όνομα της ίδια της βάσης δεδομένων). Θα προσπαθήσω να το αλλάξω, να σιγουρευτώ ότι δουλεύει και βλέποντας και κάνοντας.

ilpanos

Quote from: agridoc on September 12, 2006, 07:57:42 PM

3- Βάλε το backup μέσα σ' αυτή την βάση.


Πως θα βάλω το backup της βάσης smf μέσα στην άλλη κενή βάση, χρησιμοποιώντας το PHPMyAdmin? Γιατί με τον τρόπο που δείχνω στο post 33 αυτό ακριβώς γίνεται, απλώς δεν παίζουν τα ελληνικά (φαίνονται στο forum οι ίδιοι ακριβώς "κινέζικοι" χαρακτήρες που φαίνονται και στο wordpad/notepad2, ακριβώς οι ίδιοι!).

agridoc

Εχω γράψει από παλιά οτι με το cpanel δημιουργείται αυτό το πρόβλημα με τους χαρακτήρες σε αρκετούς hosts.

Για να δούμε πως πήρες το backup.

1- Μπες μέσα στην βάση στο PC σου από το PHPMyAdmin (δηλαδή να φαίνονται οι πίνακες).

2- Επέλεξε export, διάλεξε τους πίνακες του SMF και σώσε σε συμπιεσμένο αρχείο (αν δεν έχεις πίνακες από άλλο πρόγραμμα.

Ετσι θα σωθούν μόνο οι πίνακες.

Ακολούθησε την διαδικασία import, όπως περιγράφτηκε πιο πάνω.

Αν δεν σου δουλέψει, σβήσε τους πίνακες στον server και ξαναδοκίμασε το import.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ilpanos

Λοιπόν, ξαναπήρα backup έτσι:


Μετά, μέσα από το phpmyadmin, έσβησα όλους τους πίνακες της βάσης και τους ξαναέκανα import από το backup. Και πάλι τα ίδια.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Έστησα την 1.1RC3 σε utf-8 και δουλέυει κανονικά. Μπορώ λοιπόν να μετατρέψω το backup από latin general ci σε utf-8 και να το βάλω στο καινούργιο? Τουλαχιστον τον πίνακα με τα μέλη. Posts είναι ελάχιστα. Και τις κατηγορίες θα τις ξαναφτιάξω. Τα μέλη με ενδιαφέρει να μην χάσω.

agridoc

ilpanos, είπες κάπου στην αρχή οτι χρησιμοποιείς SMF 1.1 RC2 και TP 0.8.6.

Το backup που παίρνεις από αυτό το σύστημα πας και το ανεβάζεις σε 1.1 RC3 με UTF-8;

Υ.Γ. Το TP δεν λειτουργεί προς το παρόν με Ελληνικά και UTF-8.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ilpanos

#45
Quote from: agridoc on September 17, 2006, 01:15:28 PM
ilpanos, είπες κάπου στην αρχή οτι χρησιμοποιείς SMF 1.1 RC2 και TP 0.8.6.

Το backup που παίρνεις από αυτό το σύστημα πας και το ανεβάζεις σε 1.1 RC3 με UTF-8;

Υ.Γ. Το TP δεν λειτουργεί προς το παρόν με Ελληνικά και UTF-8.

Όχι βέβαια. Το backup είναι από SMF 1.1 RC2 και TP 0.8.6 και προσπαθώ να το βάλω πάλι σε SMF 1.1 RC2 και TP 0.8.6. Αλλά δεν δουλεύουν τα ελληνικά ( μόνο 1 τίτλος από κάποιο post φαίνεται  ???).


Η ερώτηση για το 1.1 RC3 είναι άσχετη. Λέω ότι αφού δουλέυει (έκανα μερικά posts, πήρα backup, άδειασα τη βάση και έκανα import) και γενικά έχοντας την εντύπωση ότι η υποστήριξη σε UTF-8 είναι καλύτερη σε όλους τους hosts, να κάνω τώρα τη μετετροπή για να αποφύγω και άλλα πιθανά προβλήματα στο μέλλον αν αλλάξω host.



Και ένα τελευταίο. Το backup το παίρνω με σωστές ρυθμίσεις (φαίνονται στην φωτογραφία του προηγούμενου post μου) από το phpmyadmin?
Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να πώ ότι καταλαβαίνω όλες τι ακριβώς κάνουν.

leftezi

Quote from: ilpanos on September 17, 2006, 06:53:38 PM
Και ένα τελευταίο. Το backup το παίρνω με σωστές ρυθμίσεις (φαίνονται στην φωτογραφία του προηγούμενου post μου) από το phpmyadmin?
Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να πώ ότι καταλαβαίνω όλες τι ακριβώς κάνουν.

Αυτό θα με ενδιέφερε κι εμένα.
Έχω την εντύπωση ότι κάπου πήρε το μάτι μου ότι το πρώτο "Add DROP TABLE" πρέπει να είναι τσεκαρισμένο αλλά δε θυμάμαι αν είναι για το SMF ή για κάποιο άλλο.

Λοιπόν;
Ποια πεδία πρέπει να είναι τσεκαρισμένα; Καλά θα ήταν να διευκρινιστεί αυτό σε ετούτο εδώ το topic μιας και μιλάμε για backup του forum. Αν ξέρει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του.

leftezi

Κανείς;  :o
Και είπα να κάνω μπακάπ σήμερα μέσω PHPMyAdmin.  ::)
Καλά! Όλοι στα τυφλά τσεκάρετε ή τα αφήνετε όπως είναι τσεκαρισμένα default;
??? ???

ilpanos

#48
Τελικά δούλεψαν τα ελληνικά ως εξής:

Πήρα backup μέσα από το forum. Ανοίγω το .sql με το notepad2 και βλέπω ότι τα ελλήνικά φαίνονταν κανονικά! Αδειάζω την βάση στον host και κάνω import. Σε κάποιους πίνακες σταματούσε και έβγαζε σφάλμα. Αυτούς τους πίνακες τους έκανα copy-paste από το προηγούμενο backup που είχα πάρει με το phpmyadmin και τους έβαλα στο backup που πήρα μέσα από το forum. Και έτσι όλα δουλεύουν κανονικά!

Ηθελά να ήξερα τι το έπιασε το phpmyadmin και δεν μπορούσε να πάρει σωστό backup

leftezi

Τελικά το backup από τη διαχείριση του φόρουμ δε σώζει μόνο τη δομή όπως ειπώθηκε παραπάνω, σώζει και τα δεδομένα. Αυτό είδα και εγώ ανοίγοντας το αρχείο Sql.

bannedteam

telika re paidia me backup apo ti diaxeirisi
kai swsimo tu forum apo to ftp ta exw ola?

h pali eimai ksekremastos?
'Ελάτε να φάτε ban'
HEIL HITLER
http://bannedteam.philoxenos.com/ [nofollow]

agridoc

Σε μικρό φόρουμ ίσως. Το phpMyAdmin είναι πιο σίγουρο. Βέβαια και εκεί μπορεί ο host να έχει κάνει κάτι, είχα πρόσφατα ένα επεισόδιο, επικαλέσθηκαν διάφορες αηδίες αλλά τελικά το φτιάξανε.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: