Εγκατάσταση πακέτου - Πότε μπορεί να γίνει - Safe mode

Started by agridoc, August 02, 2006, 04:02:33 AM

Previous topic - Next topic

agridoc

Το SMF διαθέτει την διαχείριση πακέτων που απλοποιεί αρκετά την διαδικασία αναβάθμισης έκδοσης και εγκατάσταση διαφόρων mods.

H διαχείριση πακέτων όμως δεν μπορεί να λειτουργήσει όταν η PHP είναι σε Safe mode ΟΝ. Η ρύθμιση αυτή είναι θέμα του host,  πολλές φορές όμως μπορεί να γίνει αλλαγή, είτε από τον host, είτε από εμάς. Για το πως μπορεί να γίνει αυτό, συνήθως μόνο ο host είναι αρμόδιος ν' απαντήσει, οι διαφορές είναι πολλές.

Πως θα διαπιστώσουμε τι ρύμιση έχουμε στο site μας.

Αν έχουμε ήδη χρησιμοποιήσει με επιτυχία την διαχείριση πακέτων για εγκατάσταση mod ή αναβάθμιση δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο. Αν δούμε οτι η εγκατάσταση πακέτου δεν λειτουργεί, το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε είναι αν η PHP είναι σε Safe mode ΟΝ.

Σε ένα ASCII επεξεργαστή κειμένου αντιγράφουμε τον παρακάτω κώδικα http://gr2.php.net/phpinfo
<?php
// Show all information, defaults to INFO_ALL
phpinfo();
?>


Σώζουμε σαν αρχείο phpinfo.txt, το ανεβάζουμε στον server μας με FTP, το μετονομάζουμε σε phpinfo.php και το τρέχουμε από τον browser.

Αν δεν εμφανισθούν καθόλου πληροφορίες για τις παραμέτρους της PHP ή η PHP είναι σε Safe mode OFF,  η διαχείριση πακέτων δεν μπορεί να λειτουργήσει στον server μας.

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να κάνουμε manual εγκατάσταση ή ν' ανεβάσουμε τα αρχεία από εγκατάσταση ίδιας έκδοσης στο PC μας.

Σβήνουμε το αρχείο αυτό από τον server για λόγους ασφαλείας.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Νομίζω, η δημιουργία ενός temp φακελου μέσα στον φάκελο packages με chmod777 στις περισσότερες περιπτώσεις λύνει το πρόβλημα.

agridoc

Δυστυχώς όχι, απ' όσο ξέρω. Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος αν δουλεύει στον server του. Σ' αυτόν που ήμουνα παλιά πάντως δεν δούλευε.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Για αυτό είπα στις περισσότερες περιπτώσεις  :)
Εμένα έχει δουλέψει και έτσι, έχει δουλέψει και όταν έχει μπει ο admin στον λογαριασμό μου σαν root και έχει σβήσει κάτι προσωρινά αρχεία του σέρβερ, γενικά τα πράγματα είναι δύσκολα με το rc2, με το 1.0.7 δεν είχα ποτέ πρόβλημα.  ::)

agridoc

Από την πλευρά του host μπορούν να γίνουν διάφορα, αν είναι συνεννοήσιμος, δυστυχώς δεν είναι όλοι  :(
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: