News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

smfseo4 kurarken ...

Started by doktor_24, July 16, 2008, 07:35:23 PM

Previous topic - Next topic

doktor_24

smfseo4 kurarken testlerde display.php de hata aldım ne yapabilirim.. acaba..?

Necati

MANUEL kurmayi dene manuel kurulum hakkinda arama yap bulamazsan bana özelden ulas

4LP3RUZ1

kurmayın, artık desteklenmeyen bir paket, prettyurls adında daha yeni ve gelişmiş klonu mevcut.
Frozen frogs are back :(

Hoochie Coochie Man

Quote from: alperuzi on July 17, 2008, 04:15:03 AM
kurmayın, artık desteklenmeyen bir paket, prettyurls adında daha yeni ve gelişmiş klonu mevcut.
on da da utf-8 tavsiye edilir deniyor. çoğu site utf-8 değil..
Ne gibi bir sorun doğurabilir bi fikrin var mı?
Teşekkürler..
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

Eğer eski konular prettyurls için ISO-8859-1 ile açılmamışsa çözümü var=)
ISO-8859-9 konular için TR karakterler düzeltilebiliyor.

TÜRK arkadaşlardan birisi yapmıştı modifikasyonu , orjinalinde yok.

Hoochie Coochie Man

ehh, bi mod için öncesinde başka bir mod uygula, hiç uğraşamam, kalsın böyle salla :P
İnadına SMF 1.1.X

4LP3RUZ1

UTF8 ile iyi oluyor ama gerekmiyor, UTF olmadan da kullanabilirsiniz, ancak google'ın sayfasından snapshot sürümünü kurun.

Hoochie Coochie Man

buradakini mi indirip kuralım..
http://code.google.com/p/prettyurls/
oki, tamamdır..

edit: yok burdakiymiş tamam..
http://code.google.com/p/prettyurls/downloads/list

Edit: indirdim yükledim, gayet güzel çalışıyor, ancak utf-8 olmadığı için türkçe karakterle bozuk gösteriyor..
ve bende tüm database ile forumu utf-8 yapmayı düşünmedim açıkcası o riske girmek istemedim..
o yüzden kaldırdım modu.. ama utf-8 kullanan arkadaşlara tavsiye ederim gerçektende, seo meo hikaye, en iyisi bu..
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

Snapshot sürümü tam olarak ne oluyor? Ayrıntılı açıklama yaparmısın rica etsem Alper ?

4LP3RUZ1

pr0xymAn1ac

arkadaşlar pretty urls yi yükledim ama admin panelinde soldaki bölümü gözükmüyor kullanılan tema altında bi boşluk oluşuyo ama oraya linki gelmio yüklemede hiçbi hata göstermedi ???

Alpay

Bende Hcm nin dedigini demiştim ama o daha ayrıntılı acıklamış bende sileyim faydalı bir mesaj yazayım

Utf-8 olmayan forumlar için

Normal sürümü pertty'nin özellikle smf 2,0 da ancak 1,1,4de şahsen denedim ama kategorilerde problem olmuştu.

İlk önce şu mesajım:
Quote from: Alpay on July 17, 2008, 05:02:01 AM
Eğer eski konular prettyurls için ISO-8859-1 ile açılmamışsa çözümü var=)
ISO-8859-9 konular için TR karakterler düzeltilebiliyor.

TÜRK arkadaşlardan birisi yapmıştı modifikasyonu , orjinalinde yok.

Modifikasyonda :
Kendi sitesinden bir alıntı:
Quote from: War©hild
Subs-PrettyUrls.php dosyasını aç

//    Do you know your ABCs? (bunun üstüne)

$text = strtr($text, chr(231).chr(199).chr(254).chr(222).chr(240).chr(208).chr(253).chr(221).chr(246).chr(214).chr(252).chr(220),
            'cCsSgGiIoOuU');

Eklenmiş hali

.....
    global $modSettings;
    $text = strtr($text, chr(231).chr(199).chr(254).chr(222).chr(240).chr(208).chr(253).chr(221).chr(246).chr(214).chr(252).chr(220),
            'cCsSgGiIoOuU');
    //    Do you know your ABCs?
    $characterHash = array (
        'a'    =>    array ('a', 'A', 'à ', 'À', 'á', 'Ã?', 'â', 'Ã,', 'ã', 'Ã', 'ä', 'Ã,,', 'Ã¥', 'Ã...', 'ª', 'Ä...', 'Ä,,', 'Ğ°', 'Ğ?', 'ạ', 'Ạ', 'ả', 'Ả', 'Ầ', 'ầ', 'Ấ', 'ấ', 'Ậ', 'ậ', 'Ẩ', 'ẩ', 'Ẫ', 'ẫ', 'Ä,', 'ă', 'Ắ', 'ắ', 'Ẵ', 'ẵ', 'Ặ', 'ặ', 'Ằ', 'ằ', 'Ẳ', 'ẳ', 'ã?,', 'ã,¢', 'α', 'Î''),
        'aa'    =>    array ('ا'),
        'ae'    =>    array ('æ', 'Æ', 'ﻯ'),
        'and'    =>    array ('&'),
        'at'    =>    array ('@'),
...............

yalnız bunu yaptıktan sonra veritabanından pretty url ile ilgili iki tablo var bunları boşaltıcaksınız vede settings tablosunda da prettyle ilgili bi satır var bunuda boşaltıcaksınızki eskiler normale dönsün...

Hoochie Coochie Man

Dil dosyalarını yüklemediğiniz için oldu, sanırım kimse çevirmedi henüz onu.
O zamana kadar geçici olarak şöyle yap..

PrettyUrls.english.php'den yeni bir tane kopyala, ismini PrettyUrls.turkish.php

ve modification.turkish.php ye ?> bundan önce aşağıdaki kodları ekleyin..

// Pretty URLs mod
$txt['pretty_admin_menu'] = 'Pretty URLs';

// Board URLs interface
$txt['pretty_add_url'] = 'Add';
$txt['pretty_add_url_description'] = 'Add a URL. Note that what you enter here will be processed as only certain characters are allowed.';
$txt['pretty_board_url_title'] = 'Pretty URLs for: ';
$txt['pretty_deleted_board'] = 'Deleted board #';
$txt['pretty_duplicate_link'] = 'delete it first.';
$txt['pretty_duplicate_warning'] = 'That URL is already in use by another board. It will be available if you ';
$txt['pretty_make_primary'] = 'Make primary';
$txt['pretty_modify_board_url'] = 'Pretty URL';
$txt['pretty_no_primary_warning'] = 'Warning, no primary URL!';
$txt['pretty_numerical'] = 'Sorry, but as that URL is either a number or the same as a forum action the board ID had to be added as a suffix.';
$txt['pretty_primary_url'] = 'Primary';

// Settings descriptions
$txt['pretty_action_array'] = 'An array of forum actions, extracted from index.php.';
$txt['pretty_board_lookup'] = 'A serialized array of <tt>URL => ID_BOARD</tt> pairs, used for processing <tt>$_GET[\'board\']</tt>. There can be more than one URL for each board.';
$txt['pretty_board_urls'] = 'A serialized array of <tt>ID_BOARD => URL</tt> pairs, used for generating pretty replacement URLs.';
$txt['pretty_enable_filters'] = 'Sets whether to prettify anything at all. 0 for no, 1 for yes.';
$txt['pretty_filters'] = 'A serialized array of filter data.';
$txt['pretty_filter_callbacks'] = 'A serialized array of callback function names, sorted by priority. Don\'t manually edit this, edit the <tt>pretty_filters</tt> setting instead.';
$txt['pretty_root_url'] = 'The base URL used by the board and topic filters, which by default is the same as <tt>$boardurl</tt>.';

yazılar ingilizce çıkıcak ama boş gözükmesinden iyidir :P
İnadına SMF 1.1.X

[masteRy]

Seo kullaniyorum gayet memnunum Seo ile arasindaki fark nedir öve öve biteremediginiz ? :)
Smf sorununuz çözüldükten sonra lütfen "Topic Solved" butonuna tıklayınız.
macera kalesi | fort boyard | macera kalesi başvuru | macera kalesi videolar
Domain Alınır / Satılır. - Ücretli Photoshop Tasarim Yapılır. [masteRy]
''Ya onurlu bir bakış ya da görkemli bir direniş''

deejayss

bende arasındaki farkı tam anlayamadım seo kullanıyorum uzantıları.html yaptım pm.html gibi gayet iyi oldu fakat prettyurls ile arasındaki farkı çözemedim :)
hey gidi günler hey.

Hoochie Coochie Man

Arasındaki fark şu, siz hatsız kurmayı başaran nadir kişilersiniz.
Sizde farkındasınızdır ki, yeni başlayanlar için herzaman sorun olmuştur, az görmediniz mi buralarda "seo sorunu yardım" başlıkları. Yani paket resmi sitede değil ve desteklenmiyor.

prettyurls öyle değil. yeni başlayan biri bile paketlerden kolayca kurabilir.. Avantajlarıda seo ile aynı özelliklerde olması.
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

Bence aynı özellikler derken genel bir tabir oluyor
İlk kurulum da Birisi sanal klasör olarak gösteriyor site.com/forum/konu & site.com/forum/bolum/konu

digeri ise  site.com/forum/konu.html & site.com/forum/bolum/konu.html

Tabi ki seo da da htmlde sanal klasör gibi göstermek mevcut htaccess ayarları ile.
Sadece avantajlarını karşılaştırırken paket kurulumu öne almadım ;)

Hoochie Coochie Man

Quote from: Hoochie Coochie Man on July 23, 2008, 02:31:38 AM
az görmediniz mi buralarda "seo sorunu yardım" başlıkları.

Hala da devam etmekte o başlıklar, etrafınıza bi bakın.. bir sürü seo mağduru var.
İnadına SMF 1.1.X

*EmirCan

Quote from: alperuzi on July 17, 2008, 04:15:03 AM

Alperuzi Sen Hiç Söyle birşey gördünmü ?

Kullandıgınz CPU oranları ;

K  22.78
K  31.53
K  50.27
K  82.27

Bu Zamanında SMFGrupda prettyurls kurulu oldugu zaman verdigi Cpu oranları
Sunucu kilitlendigi ve Sunucuyu acmamız için Domaini parka cekip SMFgrupun paket adını değiştirip, prettyurls Kaldırdıkdan sonra acıldıkdan sonraki İstatistikler ?

Nedense kullanmıyorlar ama öneriyorlar prettyurls tam destek verenlerden biriydim Ama böyle bizi perişan edince anladımki hiti 1 k olan sitelerden sonra aparlıyor
Surada prettyurls kuranların siteleri 100 kişi giren taş catlasa siteler 1 k yoktur bile Ama site 1 k dayanınca prettyurls Sunucuya Can cekiştirdigini biliyorsundur umarım ?

E peki adam bunu kurdu iki gün sonra sitesi gelişti CPU yükselti ve Sunucu suspent attı o kadar emek gidiyor linkler gidiyor ? Bunuda bilmenizi isterim prettyurls Sandıgınız kadar Güzel birşey degil...

Teşekkürler.

Aslanlarımı Düşman Olarak Görüyorsam. İftaar etsinler.
Cevap vermemek muhattapa almamak degildir Cevap vermemek Cevap verdiginde Gelecek Cevapdan Korkmaktır.

[/b]

Sonunda  : lllllllllllllllllllllll%100 !

4LP3RUZ1

iki günde 1k, bu işi çakmışsınız yahu :)

bizim sunucuda 1 milyonun üzerinde web sitesi barınıyor, ancak PrettyUrls'un problem yarattığını hiç görmedim. 4 aydır da çalışıyor. İlk kurulumda 1-2 gün konu başlıklarını veritabanına ekleyene kadar yavaştı, ancak şu anda o yavaşlık ta kalmadı.

edit: ha söylemedim, bu yukarıda bahsettiğim site de günlük 1k ziyaretçi alıyor ;)

Advertisement: