News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

tapatalk mod

Started by fazerakias, October 13, 2011, 04:43:24 PM

Previous topic - Next topic

fazerakias

Kαλησπερα, εχω την εκδοση 1.1.15 εγκατεστησα το tapatalk mod πηγα στην σελιδα tapatalk.com και εκανα το φορουμ activate αλλα μου βγαζει
Current Status: Not Published τι κανω λάθος ; πως το κανω publish ; εχω άλλο theme απο το default παιζει ρολο ; κανω καποιες αλαγες στο φορουμ απο την διαχειριση ;
Ευχαριστω.

vkot

Δεν γνωρίζω το mod, αλλά απ'ότι φαίνεται είναι θέμα του tapatalk. Ψάξε στο http://tapatalk.com/forum/
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

fazerakias

Καποιος που να ξερει ;
Γιατι τα αγγλικα μου ειναι αστα να πανε.

fazerakias

To καταφερα το εκανα published αλλα μου εμφανιζει ιερογλυφικα και οχι Ελληνικα ξερει καποιος κατι πανω σε αυτο ?

vkot

Είναι "ιερογλυφικά" μόνο αυτά που αφορούν στο tapatalk; Αν ναι, τότε πιθανότατα η κωδικοποίηση ελληνικών στην μετάφραση του tapatalk δεν συμβαδίζει με την κωδικοποίηση ελληνικών στο φόρουμ σου.

Αν δεν ξέρεις πως να την αλλάξεις, πες ποια κωδικοποίηση ελληνικών χρησιμοποιείς στο φόρουμ σου, και από που πήρες την ελληνική μετάφραση του tapatalk, και θα την μετατρέψω.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

fazerakias

Quote from: vkot on October 14, 2011, 03:43:28 PM
Είναι "ιερογλυφικά" μόνο αυτά που αφορούν στο tapatalk; Αν ναι, τότε πιθανότατα η κωδικοποίηση ελληνικών στην μετάφραση του tapatalk δεν συμβαδίζει με την κωδικοποίηση ελληνικών στο φόρουμ σου.

Αν δεν ξέρεις πως να την αλλάξεις, πες ποια κωδικοποίηση ελληνικών χρησιμοποιείς στο φόρουμ σου, και από που πήρες την ελληνική μετάφραση του tapatalk, και θα την μετατρέψω.

Δυστυχως δεν ξερω ποια κωδικοποίηση ελληνικών χρησιμοποιω στο φόρουμ μου και δεν εχω καμια ελληνική μετάφραση του tapatalk δεν τα ηξερα αυτα και τα Αγγλικα μου δεν ...

vkot

Γιατι δεν δινεις την διευθυνση του site σου για να μην χρειαζεται να περιγράφεις;...
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

fazerakias

#7
H κωδικοποίηση ελληνικών που χρησιμοποιω στο φόρουμ μου πρέπει να είναι iso 8859-7
και του tapatalk utf-8 αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω  :(


nikan

Όλες οι σύγχρονες συσκευές χρησιμοποιούν UTF-8 κωδικοποίηση και πρέπει να ακολουθούμε την εξέλιξη της τεχνολογίας.
Πρέπει να αλλάξεις την κωδικοποίηση στο φόρουμ και τα μηνύματα σε UTF-8.

fazerakias

Quote from: nikan on October 16, 2011, 12:03:08 PM
Όλες οι σύγχρονες συσκευές χρησιμοποιούν UTF-8 κωδικοποίηση και πρέπει να ακολουθούμε την εξέλιξη της τεχνολογίας.
Πρέπει να αλλάξεις την κωδικοποίηση στο φόρουμ και τα μηνύματα σε UTF-8.

Η κωδικοποίηση στο φόρουμ ειναι ευκολη στα μηνυματα ομως δεν ξερω ουτε πως γίνετε ουτε εαν ειναι ευκολη, δεν υπάρχει άλλη λύση ;

vkot

Συγγνώμη, τώρα έπιασα το τι συμβαίνει. Άκυρο το προηγούμενο μήνυμά μου.
Ναι, θα πρέπει να μετατρέψεις το φόρουμ σου (τη βάση δεδομένων με τα μυνήματα κλπ) σε UTF-8

Διαχείριση - Συντήρηση φόρουμ - Βάση δεδομένων - Μετατροπή της βάσης δεδομένων και των δεδομένων σε UTF-8

Πάρε backup της βάσης πριν την πειράξεις! ή ακόμα καλύτερα: δοκίμασε σε ένα αντίγραφο του φόρουμ σου.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

nikan

Quote from: vkot on October 17, 2011, 03:21:17 AM
Πάρε backup της βάσης πριν την πειράξεις! ή ακόμα καλύτερα: δοκίμασε σε ένα αντίγραφο του φόρουμ σου.
Συμφωνώ απόλυτα

Μετατροπή βάσης δεδομένων σε UTF-8:

1) Με phpMyAdmin παίρνεις αντίγραφο της βάσης δεδομένων
2) Ανοίγεις το αντίγραφο της βάσης δεδομένων με PSPad και το μετατρέπεις όλο σε UTF-8
3) Στο PSPad αντικαθιστάς όλα τα latin_swedish_ci (ή ότι άλλη κωδικοποίηση έχεις) με utf8_general_ci
4) Με phpMyAdmin αλλάζεις κωδικοποίηση στη βάση, στους πίνακες και στα πεδία με το χέρι ή αυτόματα με το Phoca Changing Collation tool.
5) Εισάγεις το αρχείο με phpMyAdmin στη βάση δεδομένων
Ο εύκολος τρόπος: Με phpMyAdmin μπορείς να πάρεις αντίγραφο με την εντολή CREATE TABLE IF NOT EXISTS και να σβήσεις τους πίνακες της βάσης. Αλλάζεις την κωδικοποίηση της βάσης σε utf8_general_ci και εισάγεις το αρχείο (βήμα 2 και 3). Έτσι θα δημιουργηθούν όλοι οι πίνακες και τα πεδία με κωδικοποίηση UTF-8
6) Αλλάζεις γλώσσα στο φόρουμ σε αγγλικά και σβήνεις την ελληνική
7) Βάζεις greek-urf8 και αλλάζεις πάλι γλώσσα σε ελληνικά

fazerakias

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που ασχοληθήκατε αλλά τελικά υπήρχε και ποιο απλή λύση αλλάζοντας ένα αρχείο στο tapatalk
συγκεκριμένα το Subs-Mobiquo.php, το σωστό είναι αυτό γα την δική μου κωδικοποίηση 'windows-1253'

Advertisement: