News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Googleden Gelen Uyarı Mesajları

Started by Engellioto, February 12, 2017, 04:55:25 AM

Previous topic - Next topic

Engellioto

Googleden bu şekilde bazı mesajlar gelmeye başladı. Şifrelerin Güvenli Olmayan Bir Şekilde Toplanması bazı konu adresleri yollanmış. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Emre A.

https:// geçiş yapman gerektiği söyleniyor. SSL almalısın

Engellioto

Quote from: Emre Y. on February 12, 2017, 09:17:14 AM
https:// geçiş yapman gerektiği söyleniyor. SSL almalısın

Konu hakkında pek bilgim yok. Biraz daha açıklayıcı yazma şansınız var mı?

Emre A.

Google'ın daha önce duyurduğu ve 2017 SEO İpuçları: HTTPS'e Geçiş yazımızda yakın zamanda bahsettiğimiz geliştirmenin izlerini görmeye başladık.  Google hayata geçirdiği ilk güvenlik dalgası ile birlikte sitelerde HTTPS'i yani SSL kullanımını dolaylı yoldan zorunlu hale getirdi. Google Chrome SSL kullanan siteleri güvenli olarak göstermeye başladı. Google yeni yıla güvenlik mesajıyla başladı demek yanlış olmaz.

SSL kullanımını dolaylı yoldan zorunlu hale getrdi dedik, bu nasıl oluyor? Aslında güncel durumda Google bunu tavsiye ediyor ama şart koşmuyor, kullanmazsanız ilerleyen süreçte sitenize gelen ziyaretçilere "güvenli değil bilgisi verebilirim" diyor. SSL, Secure Sockets Layer'ın kısaltması Türkçesi güvenli giriş katmanıdır. Teknik terim olarak sunucu ile alıcı arasındaki iletişim esnasında verilerin şifrelenerek yapılması manasına geliyor diyebiliriz. SSL iletilen verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlar, veriyi gönderenin ve alanın doğru yerler olduğunu garanti eder, veri iletim tarihlerini kayıt altına alır yani sitenin güvenliğini ve güvenilirliğini gösterir.

Google Ocak 2017 itibarı ile oturum açma ve kredi kartı alanların bulunan sayfaların internet protoklünün HTTPS'i kullanmadığı takdirde "güvenli değil" uyarısında bulunacak. Google, bununla ilgili duyuruyu Google Search Console'daki uyarı mesajlarında paylaşmaya başladı. Mevcut güncelleme sonrası Chrome tarayıcısı 56. sürümü ile birlikte görmeye başlayabileceksiniz.
HTTPS Artık Güvenli Olarak Gözükecek

Yoğun içerik akışı olan siteler için içeriğinden bağımsız olarak tüm HTTP sitelerin orta ve uzun vadede güvenli olmayan olarak belirtecek olan Google ilk adımı attı. SSL sertifikasına sahip sitelere giriş yaptığınızda adres çubuğunun en başında önceden kapalı bir kilit görürdünüz, güvenli olduğunu belirten bu ikon yanında artık "güvenli" yazmaya başladı. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi SSL sertifikasına sahip sitelerde bundan sonra güvenli ibaresini görebileceksiniz.

Google tüketicileri ve ayrıca G Suite kullanıcılarını daha güvenli oturum açma yöntemlerine teşvik edecek çalışmalar yapmaya devam ediyor. Google Chrome'un bundan sonra sürümünde gizli sekmelerde HTTP olan sayfalar "güvenli değil" olarak etiketlenecek. Bununla ilgili belirtilen bir zaman söz konusu olmamakla birlikte tüm siteler için HTTPS'e geçişin en kısa zamanda yapılması önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Sayfaları HTTP'den HTTPS'e dönüştürmek sertifikaların güncelliğinin takip edilmesi gibi bir yük de getirecek, aslında bu site yöneticileri için bir tuzak diyebiliriz. Ayrıca HTTP'den HTTPS'e geçiş esnasında site verilerinde ve arama sonuçlarında geçici dalgalanmalar meydana gelebilir.

tarantula901

Teşekkürler Emre güzel yanıt oldu. Bu sorundan ssl almadan  ufakta olsa kurtulmak istiyorsanız sitenin ana ekranında bulunan kullanıcı adı giriş alanını gizlemeniz yada kaldırmanız olacaktır. Bu şekilde yaparsanız sadece uye girişi yapacağınız sayfada bu mesajı gorursunuz bu site için fazla bir zararı olmaz.

Engellioto

Harbiden bu işin ciddi mana da suyu çıktı. Bir çok site sahibi sitelerini kapadı. Zaten maliyet yüksek birde sosyal medya darbesi vardı bu işte tuzu biberi oldu.

Emre A.

Quote from: kaangumus58 on February 15, 2017, 03:26:40 PM
evet ama maalesef kullanmak zorundayız . Banada gelmişti bende ssl aldım mecburen

Ücretsiz SSL veren hostingler var. Ücretsiz SSL veren Proxyler var. Kullanın.

Engellioto

Bir çok siteyi inceledim arkadaşlar hemen hemen bir çok sitede bu adres çubuğu kısmında güvenli değil uyarısı var. Sanırım zaman içinde bu uygulama daha da netlik kazanacak. Ama gerçekten bu site işleri harbi çok zor olmaya başladı. Paran varsa kolay ama paran yok ise zor iş. Birde sosyal medya resmen forum sitelerini bitirdi. 10 yıldır sitem var aynı site ile hizmet ediyoruz ama artık maddi anlam da bizi bile hırpalamaya başladı.

tarantula901

Ssl almanıza gerek yok  bu uyarı sadece input postlarda uyarı veriyor sitenin her tarafından giriş alanları görünmedikçe sorun olmaz.

Engellioto

Quote from: tarantula901 on February 21, 2017, 05:46:52 AM
Ssl almanıza gerek yok  bu uyarı sadece input postlarda uyarı veriyor sitenin her tarafından giriş alanları görünmedikçe sorun olmaz.

Googlenin durmadan ıvır zıvır işleri resmen beni bu işten soğuttu. Durmadan bir şeyler çıkarıyor. Adamların tekelinde her şey istediğimizi yaptırırız mantı içinde çalışmaya devam ediyor. İşte sende biliyorsun. Kaç site ayakta kaldı ki?

Emre A.

Engellioto Google'yi önemsemek yada önemsememek senin elinde. SSL olmak zorunda değil, Sadece Google seni biraz daha sevsin diye yapılmış bir uyarı bu. Şuan kullandığım blog sitem 2010 'dan beridir ayakta.

Not: Google'yi önemsemek kullanıcının kendisine kalmış bir durum.

tuti

Google dünya internet trafiğini ( bazı istisnalar hariç ) neredeyse tek başına yönetiyor.
Hal böyle iken google ı önemsememek gibi bir durum söz konusu olamaz, üstelik adamlar sizi bire bir muhatap alıp mesaj gönderiyorsa.
Ssl olayı sadece google ile sınırlı da değil, işin bir de tarayıcı boyutu var.
Tarayıcıların verdiği mesajlar toplumların psikolojisi üzerinde müthiş bir etki yaratıyor, bu da göz ardı edilmemesi gereken bir durum.
Öte yandan gün içi internet trafiğinin önemli bir bölümünü çeşitli devlet kurumları, eğitim kurumları ve özel şirketler oluşturuyor.
Bunların zaten internet erişimine getirdikleri çeşitli kısıtlamalar var.
Bir de son durumu göz önüne alarak ssl üzerinden kısıtlama getirdiklerini düşünün.
Bence ssl olayı şu anda algılananın ( fazla önemsenmeyen ) çok daha ötesinde bir amaç için uygulamaya konulmuş durumda.
Kimse durup duruken bu tip bir uygulamaya gitmez. Hiç üyesi olmayan ve ssl gerektirmeyen bir siteye bile tarayıcıda site bilgisi tıklandığına " bağlantı güvenli değil " mesajı vermek hangi mantığa hizmet ediyor acaba?
Henüz başlangıç aşamasını yaşadığımız bu durumun çok daha farklı boyutlara gideceğini düşünüyorum.
Etki alanlarını ve sonuçlarını zaman içinde göreceğiz, umarım fazla komplo teorisi üretmemişimdir.
:D

GökTuğ

Basit bir şekilde aynı değer de iki site var diyelim. SSL'yi biri geçtiği anda arama sonuçlarında bir tık yukarda olur.

Input kutusu olan her yerde de firefox gibi tarayıcılar güvensiz site iconu çıkartabiliyor.

Ek bir uyarı SSL'ye geçtiğiniz anda 301 yönlendirmesi yapın. Zira arama motorları SSL'yi yeni site olarak algılayacaktır.

birucak.com

insanları sömürmek için hergün yeni birşey çıkartıyorlar.

Seyit replikacep.com

SSL sertifikasi almak sorun degil link yapisi degisecegi icin siralamadan duserseniz bunu en basinda yapacaktiniz

tirafiginiz tamamen biter   perisan olursunuz rakip siteler siralamada sizden one gecer siteniz toparlayim demeye 7 ay gecer  bu zamana kadar siralamada baya gerilerde kalmis olursunuz ayni siraya girmek zoor olur

benim kanatimca bu boyle olur

tuti

Bu gece firefox u 52.0 sürümüne güncelledim ve artık şifre kutuları tıklandığında da bağlantınız güvenli değil mesajını vermeye başladığını gördüm.
Hadi hayırlısı.

tarantula901

Quote from: tuti on March 07, 2017, 06:10:39 PM
Bu gece firefox u 52.0 sürümüne güncelledim ve artık şifre kutuları tıklandığında da bağlantınız güvenli değil mesajını vermeye başladığını gördüm.
Hadi hayırlısı.

Aslında bu uyarılar tüm siteler mevcuttu  ancak tarayıcılarda gözükmüyordu  firefox chrome  güncelleyenler oraya ssl kullanmayanlara bir uyarı verdi işte bu uyarı sitenizdeki giriş alanından dolayı çıkıyor o kısmı gizlerseniz o uyarı çıkmaz ancak giriş yapmak istediğinizde uyarı yine gösterir büyük bir sorun değil zaten.

Emre A.

Quote from: tarantula901 on March 14, 2017, 07:58:22 AM
Aslında bu uyarılar tüm siteler mevcuttu  ancak tarayıcılarda gözükmüyordu  firefox chrome  güncelleyenler oraya ssl kullanmayanlara bir uyarı verdi işte bu uyarı sitenizdeki giriş alanından dolayı çıkıyor o kısmı gizlerseniz o uyarı çıkmaz ancak giriş yapmak istediğinizde uyarı yine gösterir büyük bir sorun değil zaten.

Yanılıyorsun. Bu uyarıyı tek bir tarayıcı gösteriyordu. OPERA. Pek dikkat etmemişsin.

Advertisement: