Τι κερδίσουμε με το να ενεργοποιήσουμε τα RSS?

Started by nitse, November 09, 2006, 09:49:57 AM

Previous topic - Next topic

nitse

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποιό είναι το όφελος αν ενεργοποιήσω το RSS?

apollonios

Αμεσο οφελος δεν εχεις....
Απλα ειναι πολυ καλο για το κυρος της σελιδας σου, να προβάλλεσαι και σε αλλες ιστοσελιδες!

Για σκεψου π.χ. το in.gr να ειχε τα RSS της σελιδας σου στην κεντρικη του!  ;D

nitse

Υπάρχουν και τέτοιες δυνατότητες; Μάλλον δεν έχω πιάσει καλά τη λειτουργία των RSS!

Kassianos

Quote from: nitse on November 28, 2006, 10:01:57 AM
Υπάρχουν και τέτοιες δυνατότητες; Μάλλον δεν έχω πιάσει καλά τη λειτουργία των RSS!

Προσωπικά με βολεύει να διαβάζω τα τελευταία μηνύματα σε forums χωρίς να χρειαστεί να τα επισκεφθώ άμεσα. Αν δω στους τίτλους κάτι ενδιαφέρον προχωρώ, αν όχι το προσπερνάω  :P

Μπορείς να διαβάσεις κι εδώ σχετικά με το RSS: http://en.wikipedia.org/wiki/RSS
αλλά αν κάνεις τον κόπο να πατήσεις το πορτοκαλί κουμπάκι μια φορά, θα καταλάβεις πιο πολλά για τη χρήση του.

Στα blogs και σε site ειδησειογραφικά παίρνει βέβαια άλλη αξία...

A_D

Και που τα βρισκουμε μεσα στο φορουμ? ποιο ειναι το λινκ η που μπορουμε να το βρουμε?

apollonios

Οδηγιες για την εκδοση SMF 1.1

Πας Διαχειριση --------> Ειδήσεις και ενημερωτικά δελτία -------> Ρυθμισεις και τικαρεις εκει που λεει: Ενεργοποίηση ειδήσεων XML/RSS
Μετα δινεις το μεγιστο μεγεθος ειδησης (πιστευω οτι η τιμη 250 εως 300 ειναι πολυ καλη)

Οσων αφορα τα λινκ που θα παρει καποιος να βαλει στη σελιδα του:
Υπαρχει ενα mod το οποιο προσθετει ενα εικονιδιο RSS σε καθε θεματικη ενοτητα στην αρχικη του φορουμ και ταυτοχρονα δημιουργει ενα λινκ για την εκαστοτε θεματικη ενοτητα. Δες παραδειγμα στο http://www.aparadektoi.gr/smforum/

Αν θες να δωσεις το λινκ με τα νεοτερα μηνυματα στο φορουμ βαλε το ?action=.xml;type=rss μετα απο το index.php? της URL της αρχικη του φορουμ σου π.χ.: http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?action=.xml;type=rss


nitse

Quote from: apollonios on December 07, 2006, 09:04:10 PM
Αν θες να δωσεις το λινκ με τα νεοτερα μηνυματα στο φορουμ βαλε το ?action=.xml;type=rss μετα απο το index.php? της URL της αρχικη του φορουμ σου π.χ.: http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?action=.xml;type=rss


Τι εννοείς ακριβώς; Δε κατάλαβα...

Nefeli

Quote from: nitse on February 09, 2007, 11:28:10 PM
Quote from: apollonios on December 07, 2006, 09:04:10 PM
Αν θες να δωσεις το λινκ με τα νεοτερα μηνυματα στο φορουμ βαλε το ?action=.xml;type=rss μετα απο το index.php? της URL της αρχικη του φορουμ σου π.χ.: http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?action=.xml;type=rss


Τι εννοείς ακριβώς; Δε κατάλαβα...

Πήγαινε στην αρχική σελίδα του φόρουμ σου και στη μπάρα διεύθυνσης, μετά το index.php πληκτρολόγησε ?action=.xml;type=rss και πάτα enter να δεις τι θα βγάλει και θα καταλάβεις.

nitse

Κατάλαβα. Μου βγάζει το rss με τα καινούρια ποστ;
Το mod που αναφέρετε με το εικονίδιο των rss τι παραπάνω κάνει; Που χρησιμεύει;

Greek

Επιτρεπει στον χρήστη να χρησιμοποιεί το rss συγκεκριμένου πίνακα και όχι ολόκληρου του forum. Παρεπιπτόντως, αυτό γίνεται και χωρίς το mod. Απλώς δείχνει «κάπως».

nitse

Μα δε γίνεται βάζοντας σε ένα πρόγραμμα rss αντί για το link του forum, το link του thread δεν είναι το ίδιο;

Nefeli

Κάνει πιο απλή την ανάγνωση των πρόσφατων τίτλων των θεμάτων στους επισκέπτες.

Μπορεί ακόμα κάποιος που ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμμένο πίνακα του φόρουμ σου, να αποθηκεύσει το rss του στους σελιδοδείκτες του για άμεση ενημέρωση. (πρέπει να το δοκιμάσεις για να το καταλάβεις).

Μια ακόμα πιο φιλόδοξη προοπτική είναι να βάλει κάποιο site άμεση αναφορά στα πρόσφατα της σελίδας σου ολόκληρης ή ενός πίνακα ιδιαίτερα.

Μόλις σήμερα και εγώ αντιλήφθηκα τις δυνατότητες του rss.  Και εγώ το ψάχνω ακόμα :o :D

Μια σελίδα που θα σε βοηθήσει είναι αυτή που προσπαθώ και εγώ να ξεστραβωθώ  :-\ η http://www.w3schools.com/rss/default.asp  


nitse

Και μια τελευταία ερώτηση:
Σκέφτομαι να βαλω το mod των rss. Αν και χλωμό μου φαίνεται, μπορώ να αλλάξω που θα εμφανίζεται το εικονάκι των rss? Δηλαδή να εμφανίζεται πριν από κάθε θέμα και όχι στο τέλος?
 

Nefeli

Δεν γνωρίζω πως ...

Εγώ πάλι σκέφτομαι να συνδυάσω το Ad Management mod, τη κατηγορία Φιλικά Fora που έχω στο φόρουμ μου και τα rss.

Σκέφτομαι πως είναι καταπληκτική ιδέα να δημιουργήσουμε ένα "δίκτυο φιλικών fora"

Ακόμα είμαι όμως στο .... μισοσκόταδο ....

Αν ανακαλύψεις κάτι, πες μου και μένα σε παρακαλώ πολύ ;)

nitse


Greek

Quote from: Nefeli on February 10, 2007, 01:04:26 PM
Δεν γνωρίζω πως ...

Εγώ πάλι σκέφτομαι να συνδυάσω το Ad Management mod, τη κατηγορία Φιλικά Fora που έχω στο φόρουμ μου και τα rss.

Σκέφτομαι πως είναι καταπληκτική ιδέα να δημιουργήσουμε ένα "δίκτυο φιλικών fora"

Ακόμα είμαι όμως στο .... μισοσκόταδο ....

Αν ανακαλύψεις κάτι, πες μου και μένα σε παρακαλώ πολύ ;)

Επειδή το κόβω χλωμό να ενσωματωθεί κώδικας για την εμφάνιση εξωτερικών rss μέσα στο φόρουμ κι αν γίνεται υποθέτω πως θα είναι κάπως περίπλοκο, μια ιδέα θα ήταν να δημιουργηθεί μια επιπλέον σελίδα με αυτό το περιεχόμενο και η οποία στην συνέχεια θα ενσωματωθεί σαν σύνδεσμος στο φόρουμ.
Τέλως πάντων, είναι και μένα αρκετά σκοτεινό μες το μυαλό μου αυτό προς το παρόν. Αν το πάρω πιο ζεστά, ίσως είμαι πιο σαφής  :)
Γίνεται με το Ad mod, αλλά μην το παρακάνεις γιατί θα σέρνεται η σελίδα σου αν φορτώσεις πολλά rss.

nitse, συμπτωματικά καθώς γίνονταν η συζήτηση για το rss και τα οφέλη του, έφτιαχνα μια εικόνα για την υπογραφή μου. Αν κάνεις κλικ πάνω του και το προσθέσεις σαν δυναμικό σελιδοδείκτη, θα διαπιστώσεις ότι θα μπορείς να ενημερώνεσαι για τα τελευταία 30 μηνύματα του φόρουμ μου, χωρίς να είσαι μέλος και χωρίς να πατήσεις το πόδι σου εκεί  ;)
Κάνε μια δοκιμή και θα δεις (φυσικά μπορείς να διαγράψεις τον σελιδοδείκτη αν δεν τον χρειάζεσαι).
Αυτό είναι μόνο ένα δείγμα των δυνατοτήτων του rss.

nitse


Nefeli

Αυτό που θέλω να κάνω ίσως να μην είναι και τόσο καλή ιδέα τελικά, όχι για το τεχνικό μέρος αλλά για τη "διαχείρισή" του και τη "χρήση" του.

Απλά είχα μια ιδέα που δεν ξέρω αν την εφαρμόσω ακόμα κι αν καταλάβω το μηχανισμό της. Θέλει σκέψη και βέβαια εμπιστοσύνη και άλλες "παράμετρους" που πρέπει να αποσαφηνιστούν.

Με αυτά λοιπόν ως χμμμ επαναπροσδιορισμό, θα σου εξηγήσω.

Στο δικό μου φόρουμ (δεν ξέρω αν και κατά πόσο υπάρχει αντίστοιχη λειτουργία σε άλλα φόρουμ άρα γιατί να "στέλνω" και να μη μου "στέλνουν" είναι μια ερώτηση) επιτρέπω σε ειδική κατηγορία, να αναρτούν οι φίλοι φορουμίστες μια μικρή περιγραφή του φόρουμ τους. Για την ώρα οι μετέχοντες είναι όντως φίλοι και δεν έχει γίνει "κατάχρηση" της φιλοξενίας. (τι γίνεται όμως όταν και εάν πολλαπλασιαστούν μέσα από μία "συνεργασία";;; ποιοι όροι πρέπει να υπάρχουν;;;)

Με το Ad Management mod μπορώ να προσθέσω (λέω εγώ τώρα) τα rss ίσως σε frame. (Δεν ξέρω ακόμα ακριβώς).

Έτσι, αν βέβαια αποσαφηνιστούν οι όροι "συνεργασίας" που προανέφερα, θα μπορούσαμε κάποιοι να δημιουργήσουμε ένα "δίκτυο" ενημέρωσης, δημιουργώντας λινκ rss ανάμεσα στα fora μας.

Επαναλαμβάνω.... συνέλαβα την ιδέα αλλά είμαι ακόμα πολύ μακριά από την εφαρμογή της για τεχνικούς (το ελάχιστο αλλά και "διαχειριστικούς" λόγους.


Greek

Νεφέλη, προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει κανένα νόημα να ενσωματώσεις rss τέτοιων τρίτων σελίδων έστω κι αν έχουν την ένδειξη «φιλικά φόρα». Για τον πολύ απλό λόγο, πως αν κάποιος θέλει τα rss μιας συγκεκριμένης σελίδας, μπορεί να τα έχει απ' ευθείας στον browser του, χωρίς να χρειάζεται να επισκεφτεί την σελίδα σου ή την σελίδα του. Άλλο να εμφανίζεις τις τελευταίες ειδήσεις (ή άλλα χρήσιμα) σε rss σε κάποιο σημείο του φόρουμ κι άλλο αυτό.

Nefeli

Μάλλον δίκιο έχεις ..............  :o  :-\  αν και το ζητούμενο είναι η .... συλλογικότητα ως γνωστόν και όχι το τεχνικά άρτιο μεν αλλά απομονωμένο ..... :-\ τα σκέφτομαι όλα αυτά ....

Advertisement: