Off Topic - Svaštara

Started by Dzonny, December 21, 2010, 03:56:01 PM

Previous topic - Next topic

Tatek

OK, samo ne znam (jer mislio sam ozbiljno i upit je od interesa moguće i drugima koji će imati oglasnik na forumu) zašto je ovo premješteno u Svaštaru, jer jedna takva skripta i potreba za nečim takvim (kao rijedak dio foruma koji je i zakonom reguliran) sigurno nisu ni off ni svaštara, i vjerojatno će to interesirati i mnoge druge...

Nije problem napisati laž i nekakvo upozorenje, no što ako bude postojala (ili već postoji) nekakva odgovornost vlasnika foruma (odgovorne osobe) za objavu lažnih podataka ili poslugu tuđim podacima??

Osobno, smatrao sam ovo ozbiljnim upitom, žao mi je što je to nekome zajebancija i nebitna stvar...

holodoc

Vlasnik foruma se u tom slučaje ograđuje od odgovornosti postavljanjem jasno vidljivog disclaimera u kojem izjavljuje da su za istinitost oglašavanog materijala odgovorni isključivo autori poruka.

Cola-Coca

Quote from: Tatek on February 26, 2013, 01:51:59 PM
OK, samo ne znam (jer mislio sam ozbiljno i upit je od interesa moguće i drugima koji će imati oglasnik na forumu) zašto je ovo premješteno u Svaštaru, jer jedna takva skripta i potreba za nečim takvim (kao rijedak dio foruma koji je i zakonom reguliran) sigurno nisu ni off ni svaštara, i vjerojatno će to interesirati i mnoge druge...

Nije problem napisati laž i nekakvo upozorenje, no što ako bude postojala (ili već postoji) nekakva odgovornost vlasnika foruma (odgovorne osobe) za objavu lažnih podataka ili poslugu tuđim podacima??

Osobno, smatrao sam ovo ozbiljnim upitom, žao mi je što je to nekome zajebancija i nebitna stvar...

Pa vjerojatno je netko od Modova ovo premjestio u svastaru zato jer nema veze sa SMF-om. SMF nije scripta za oglese vec je forum. U glavnom to sto ti trazis nepostoji.
I LOVE SMF

Branko.

Quote from: steven80 on February 26, 2013, 04:10:32 PM
Pa vjerojatno je netko od Modova ovo premjestio u svastaru zato jer nema veze sa SMF-om. SMF nije scripta za oglese vec je forum. U glavnom to sto ti trazis nepostoji.
Alkar steven80 pogodio u sridu... :)

Quote from: Tatek on February 26, 2013, 01:51:59 PMOsobno, smatrao sam ovo ozbiljnim upitom, žao mi je što je to nekome zajebancija i nebitna stvar...
Drugi put čitaj PRAVILA ovog podforuma i povedi računa o načinu izražavanja
Strong people don't put others down, they lift them up.
A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

Dzonny

Olaa! :)
Ima li neko da se snalazi u Eclipse softveru, u piranju je sklapanje android aplikacije, treba mi mala pomoć? :P

holodoc

Ja koristim Eclipse za solidan broj stvari, između ostalog i za Android SDK. Šta te muči?

Dzonny

Quote from: holodoc on February 28, 2013, 10:17:33 AM
Ja koristim Eclipse za solidan broj stvari, između ostalog i za Android SDK. Šta te muči?
Ja sam ga neki dan instalirao čisto da vidim kako to sve izgleda, pa tako počeh da čačkam neku aplikaciju čiji sam Source našao na netu i skinuo ga, onda sam tako editovao, menjao, šminkao sve to... Zanima me ima li negde da se nadje source nekih gotovih aplikacija da mogu još da se "igram" sa njima pre nego uradim bilo šta svoje?

Mučilo me što svaki AVD koji bih napravio nije hteo da se pokrene, samo bi mi pisalo "android" i tako stajalo bez promena. Onda sam čačkao, ni sam ne znam šta i jedan AVD mi je proradio i pokrenuo se potpuno pa sam mogao da testiram sve bez problema. I dalje mi stoje 2, 3 uređaja koja neće da se pokrenu već i dalje stoji samo "android"... Al ajd sad mi je to manje bitno.

I da, kada preimenujem projekat u Refactor - Rename, neće da mi se pokrene niti exportuje, prijavljuje mi neki error.

holodoc

Pa uz SDK ti dolaze primeri koje možeš naknadno skinuti (ako već nisu) preko SDK Manager-a.

Detalje možeš naći recimo ovde http://developer.android.com/sdk/installing/index.html (instalacija za Windows) i ovde http://developer.android.com/sdk/installing/adding-packages.html (dodavanje opcija preko SDK Managera gde dodaješ i SDK samples).

Inače na čemu testiraš aplikacije? Na emulatoru koji dolazi uz SDK ili na pravom Android uređaju? Ako imaš nameru da se bar malo ozbiljno posvetiš Androidu moj savet ti je da nabaviš uređaj jer su softverski emulatori sve samo ne pouzdani. Ja sam baš pre mesečak dana nabavio developerski Android flagship Nexus 4 (http://www.google.com/nexus/4/).

Dzonny

Hvala, pogledaću, nisam imao samples paket instaliran, sad ću ga ubaciti da vidim šta ima...

Testiram na emulatoru koji dolazi uz SDK, plus sam testirao na svom telefonu i burazerovom. Još uvek mi je novo ovo sve, više me je zanimalo kako funkcionišu te aplikacije nego što sam planirao da se bavim ozbiljnije time, a sada me je zainteresovalo. Malo sam i guglao i vidim da mogu i html/css stranice da se iskoriste u aplikaciji pomoću ovog phonegap framework-a, i njega ću isprobati danas ako stignem... :)

Branko.

E ovakve diskusije volim da čitam..svaka čast obojici.  :) :)
Strong people don't put others down, they lift them up.
A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

Cola-Coca

I LOVE SMF

holodoc

U suštini aplikacije na mobilnim platformama se dele na tri grupe: nativne, web i hibridne. Nativne koriste pun potencijal SDK platforme na kojoj se izvršavaju, web samo jedan mali deo koji je dovoljan da se pokrene web sadržaj/aplikacija a hibridne su spoj prve dve. Web aplikacije su najlakše za izradu jer se od SDK same platforme koristi jako mali deo a ostatak se kompletno izrađuje kao klasična web aplikacija ali imaju jednu gadnu falinku - u odnosu na nativne aplikacije su znatno sporije. Razlog je jednostavan, dok nativne aplikacije recimo direktno pristupaju akcelerometru u uređaju web aplikacije moraju da idu preko specijalnog (čitaj sporog) API-ja.

Uopšte sve je veći broj kompanija koje su zažalile što ih je na mobilnim uređajima poneo talas uvođenja HTML5 (čak se i Facebook opekao) pa se oseća masovno vraćanje nativnim aplikacijama. Moj savet ako želiš da se ozbiljnije baviš Android-om (važi čak i za iOS) je da se skoncentrišeš na nativne aplikacije. Jeste da je učenje teže jer zahteva da poznaješ Javu i osnove nekog, ajde da kažem, komplikovanijeg objektnog programiranja ali isplatiće ti se ;)

Što se učenja tiče http://developer.android.com/index.html je odlična polazna tačka jer ovde pored klasičnih tehničkih specifikacija SDK može da se nađe i MNOGO korisnih informacija o tome na šta treba obratiti pažnju prilikom izrade mobilnih aplikacija. U principu cela Design sekcija se svodi na to od čega klasični web developeri/dizajneri treba da se odviknu kad krene da rade sa mobilnim aplikacijama.

Zuća

Koristim ios6(iph 5) i android jelly bean(nexus 7)...i idalje mi nije jasno zasto facebook app 300x bolje radi na ios nego na androidu...jednostavno nakon 20 sec mi izbaci "facebook ne reaguje, prijavi ili potvrdi"(izlazak)...ne razumem sta rade sa tom aplikacijom,svi ljudi se zale i daju ocenu 1...a oni nastavljaju da je unistavaju

Dzonny

Možda upravo zbog toga što je gore holodoc spomenuo. I meni je FB aplikacija užasna, doduše nekad i radi kako treba, ali za ~20MB koliko aplikacija teži, i za ime kao facebook trebalo bi tu dosta još da se uloži rada.

Elem, holodoc, mislim da sam uspeo da se snadjem, malo sam čituckao i probao i u html-u da nešto nabacam, svakako ću se još baviti time pošto mi deluje zanimljivo. Ipak još uvek sam daleko od pisanja samostalnog koda, nisam baš proučio totalnostrukturu i sadržaj svih fajlova koji su potebni da bi aplikacija radila...

holodoc

Quote from: Zuća on March 06, 2013, 08:08:03 PM
Koristim ios6(iph 5) i android jelly bean(nexus 7)...i idalje mi nije jasno zasto facebook app 300x bolje radi na ios nego na androidu...jednostavno nakon 20 sec mi izbaci "facebook ne reaguje, prijavi ili potvrdi"(izlazak)...ne razumem sta rade sa tom aplikacijom,svi ljudi se zale i daju ocenu 1...a oni nastavljaju da je unistavaju
Ceo Facebook je u principu jedan veliki haos (ko god je imao prilike da radi sa njihovim Graph sistemom zna o čemu pričam) i nije ništa neobično da pojedini delovi servisa s vremena na vreme pobrljave. Recimo ja mislim da ni oni više ne znaju koliko su puta menjali kriterijume za proračun broja "lajkova" na stranicama itd. Tako da, brzina je samo odraz trenutnog stanja njihovog servisa. Sa novom Facebook aplikacijom stvari bi trebale da se poprave jer se sa HTML5 aplikacije u okviru nativnog SDK wrappera prešlo na potpuno nativnu aplikaciju.

P.S. Ako nisi uradio update na 4.2.2 (trebalo bi da imaš pristup pošto koristiš Nexus uređaje) onda probaj da uradiš update pa vidi ima li razlike. Nije baš Facebook app toliko bolji ni na iOS-u :)

@Dzonny
Ako hoćeš baš da naučiš pisanje koda za Android platformu bilo bi dobro da naučiš Javu jer se veliki deo SDK oslanja na neke napredne principe objektnog programiranja koje Java podržava.

.NoName.

Pozz ljudi, imam jedno pitanje
Počeo sam raditi svoju web stranicu od nule, tj ne koristim wp joomlu ili tako neku skriptu.
E sad, napravio sam i skriptu za postanje pa me zanima kako da napravim da svaki post automatski kreira i novu stranu. Nadam se da me razumete. Znači, napravio sam da svi postovi idu na početnu stranu, ali bih isto tako želeo da svaki post ima zasebnu stranu koju će skripta prilikom postovanja sama kreirati tipa
mojsajt.com/nekavest1
mojsajt.com/nekavest2
mojsajt.com/nekavest3
....

Jel postoji za to neka skripta ili tako nešto, pokušavao sam da naćem na guglu, al mi ne uspeva...  :-\

Dzonny

Paa joomla/wp i svi slični CMS sistemi imaju svaki članak na zasebnoj strani po defaultu, ne znam da li sam te možda pogrešno razumeo oko nečega? :D

.NoName.

Pa ja ne koristim ni wp ni joomlu niti ostalo, a hteo bih da svaki članak ima zasebnu stranu.
Pa me zanima kako to da napravim. Formu za postanje sam napravio, radi lepo, podaci se čuvaju u bazi, ali ne znam da napravim da svaki članak ima zasebnu stranu.

Dzonny

O, izvini, pogrešno sam na brzinu pročitao tvoj post i video "koristim joomlu" umesto "ne koristim" pa sam zato mislio da već imaš gotov CMS.
Dakle baviš se izradom sopstvenog CMS sistema, što je kul ako želiš da usavršiš svoje znanje i provežbaš nešto, ali ako si mislio da nešto sa tim što napraviš ozbiljno to je već teži slučaj ;) Uvek sam to smatrao izmišljanjem tople vode, ali dobro, to sam samo ja! :)

Zaista ne znam kako da ti pomognem, valjda to što si upisao u bazu sada povlačiš kako bi prikazao na nekoj stranici, moraš valjda imati poseban template za to, moraš imati funkciju pošto nećeš valjda za svaki post/članak/štagod da pišeš posebno kod etc... Svakako nije nešto što se lako može uraditi, bar mislim tako... :D Srećno u svakom slučaju!

.NoName.

To radim prvobitno jer volim da radim sa tim i da bi nešto naučio, ali mislim da od tog sajta i može biti nešto jer sam ga lepo zamislio ili je samo meni lepo, nije bitno  :D

Upravo o funkciji govorim, nisam lud da za svaki post pravim ručno stranu :D

Znači treba mi neka funkcija koja će automatski izraditi novu stranicu za novopostavljeni post.

E sad, kontam da bih trebao napraviti jednu stranicu (npr. post.php) , a da skripta pravi kopiju te stranice i da joj na kraju dodaje recimo broj ili naslov posta (npr. .../post-1.php, .../post-2.php ili još bolje .../post-moj-post.php..) i da u svaku novu stranicu inportuje iz baze podatke koje smo uneli preko forme za unos.

EDIT:
I da, uspeo sam i to da sredim, da mi prikazuje te postove iz baze na strani koju želim, ali želim i da imam za svaki post zasebnu stranu, to sam sad objasnio iznad.

Dakle meni e samo bitno da mi neko objasni kako da napravim to da se prave zasebne strane, a inport iz baze bi lako ubacio...

To je nešto na ovaj fazon, samo nisam najbolje razumeo http://www.webmasterworld.com/php/3552317.htm

Advertisement: