News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Table 'pet.smf_tp_settings' doesn't exist Πρόβλημα Tinyportal

Started by servetas, July 24, 2011, 06:40:44 AM

Previous topic - Next topic

servetas

Καλησπέρα σας, μόλις εγκατέστησα το TinyPortal και μου πετάει αυτό το error Table 'pet.smf_tp_settings' doesn't exist στο φόρουμ μου. Είμαι έκδοση SMF 2.0 και απ ότι έχω καταλάβει κάτι λείπει από την βάση δεδομένων :P Το θέμα είναι ότι στα αρχεία που κατέβασα δεν βλέπω κάποιο sql αρχείο για να το κάνω εισαγωγή στην βάση δεδομένων...

gvhools

Σωστά κατάλαβες serveta...δεν βρίσκει τον συγκεκριμένο πίνακα.
πριν κάνεις οτιδήποτε μπες σε phpmyadmin στον σέρβερ και δες αν υπάρχει ο συγκεκριμένος πίνακας ή όχι.
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

agridoc

Ο πίνακας [smf_]tp_settings ανήκει στο TP.

Είναι εγκατάσταση σε server ή στο PC σου; Εχει παρατηρηθεί κυρίως με XAMPP.

Δες το http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=27642.msg3047284#msg3047284.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

servetas

Είναι εγκατάσταση στον υπολογιστή μου με AppServer αλλά προορίζεται για online  ;) Για τώρα είναι στον localhost... Το θέμα σε αυτό είναι ότι ανεβάζωντας εκείνο το .sql αρχείο και μου βγάζει αυτό το error το phpmyadmin Fatal error: Maximum execution time of 300 seconds exceeded in C:\AppServ\www\phpMyAdmin\libraries\sqlparser.lib.php on line 331.

gvhools

QuoteΤο θέμα σε αυτό είναι ότι ανεβάζωντας εκείνο το .sql αρχείο και μου βγάζει αυτό το error το phpmyadmin Fatal error: Maximum execution time of 300 seconds exceeded in C:\AppServ\www\phpMyAdmin\libraries\sqlparser.lib.php on line 331.
εννοείς backup από localhost στον σέρβερ?αν ναι,δοκίμασε να το ανεβάσεις σε μορφή .zip
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

agridoc

Το αρχείο tinyportal_smf20.sql είναι μόλις 15.66 KB και απλά ελέγχει αν υπάρχουν οι πίνακες του TinyPortal και σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιος τον δημιουργεί. Μήπως κάτι δεν πάει καλά με το στήσιμο του server;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

gvhools

πιθανών να έχει δίκιο ο agridoc..
πάμε από την αρχή να δούμε τι γίνεται...
το xampp το έχεις σε windows ή σε λίνουξ?
έχεις δοκιμάσει άλλη εγκατάσταση σε αυτό το local και ήταν οκ?
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

servetas

Καλησπέρα και πάλι,
Λοιπόν, η εγκατάσταση του server έχει γίνει σε windows και δεν έχει κανένα πρόβλημα...Έχω εγκαταστήσει πάνω χίλια-δυο πράγματα ;D.

Έκανα συμπίεση σε .zip αρχείο tinyportal_smf20.sql και ανέβηκε μια χαρά. Επίσης ανοίγει κανονικά και το site  O:). Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Advertisement: