Türkçe karakterlerin bazıları "?" olarak görünüyor.

Started by dmnlksm, November 27, 2023, 04:14:37 AM

Previous topic - Next topic

dmnlksm

Herkese merhaba!

Sonunda çok eski bir snitz forumunu güncellenmiş bir smf sürümüne dönüştürmeyi başardık. Zor ama başarılı bir dönüştürme oldu. Forum dili Türkçe elbette. DB utf8_turkish_general olarak ayarlanmış. DB tablolarındaki metinlerde karakter sorunu yok ancak forumdaki bazı Türkçe karakterler "?" olarak görünüyor. Forumu utf8 e çevirdim pandelden ve db deki geçiş utf8 olarak yapıldı fakat karakter sorununu çözemedim. Bunu çözmek için yardımcı olabilecek var mı? Çok teşekkür ederim.

not: i̇mzalarda ve bazi html kodlu meti̇nlerde karakter sorunu yok. şu an güncel olarak yeni bir mesaj yazıldığında da karakter problemi yok. Dönüşümü önce 2.0.19 sürümüne yaptım daha sonra son sürüm olan 2.1.4 sürümüne yükselttim. Karakter sorunu aynıydı.

Seyit replikacep.com

Quote from: dmnlksm on November 27, 2023, 04:14:37 AMHerkese merhaba!

Sonunda çok eski bir snitz forumunu güncellenmiş bir smf sürümüne dönüştürmeyi başardık. Zor ama başarılı bir dönüştürme oldu. Forum dili Türkçe elbette. DB utf8_turkish_general olarak ayarlanmış. DB tablolarındaki metinlerde karakter sorunu yok ancak forumdaki bazı Türkçe karakterler "?" olarak görünüyor. Forumu utf8 e çevirdim pandelden ve db deki geçiş utf8 olarak yapıldı fakat karakter sorununu çözemedim. Bunu çözmek için yardımcı olabilecek var mı? Çok teşekkür ederim.

not: i̇mzalarda ve bazi html kodlu meti̇nlerde karakter sorunu yok. şu an güncel olarak yeni bir mesaj yazıldığında da karakter problemi yok. Dönüşümü önce 2.0.19 sürümüne yaptım daha sonra son sürüm olan 2.1.4 sürümüne yükselttim. Karakter sorunu aynıydı.
Db yi pcnize indirin notepat programi ile sorunlu karakteri bulun toplu olarak değiştirin

Yedek aldinizmi ? Umarim yedeginiz vardir

dmnlksm

Cevap için teşekkürler.

Hem eski db yedeklerinde hem de güncel db yedeklerinde yazıları notepad ile açtığımda karakter problemi göremiyorum. Web sitesinde sorunlu karakterler ? soru işareti olarak görünmekte.

Seyit replikacep.com

Quote from: dmnlksm on November 27, 2023, 06:15:00 AMCevap için teşekkürler.

Hem eski db yedeklerinde hem de güncel db yedeklerinde yazıları notepad ile açtığımda karakter problemi göremiyorum. Web sitesinde sorunlu karakterler ? soru işareti olarak görünmekte.
Smf panelden dil dosyasina bakarmisiniz
 Hangisi secili uft8 mi iso mu ?

dmnlksm

Quote from: Seyit replikacep.com on November 27, 2023, 07:10:54 AM

Turkish   UTF-8 olarak seçili

Seyit replikacep.com

Quote from: dmnlksm on November 27, 2023, 08:35:05 AM
Quote from: Seyit replikacep.com on November 27, 2023, 07:10:54 AM

Turkish   UTF-8 olarak seçili
Bence uzman birisinden destek alin bakmadan neden oldugunu soylemek zoor cunki tahmine gore hareket etmek biryere kadar cunki
Ucretli destek talebinde bulunun siz icinden cikamiyorsaniz.

caylakpenguen

Türkçe Karakter çözümü için

Settings.php

$db_character_set = 'latin1';

kodunu ekleyip kaydetmeniz yeterli.

Db üzerinde herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor
hxxp:troya.tk/f77ul [nonactive]

Advertisement: