TP 0.9.5 Μίξη της πρώτης σελίδας με το δεξιό μπλόκ

Started by leftezi, September 20, 2006, 09:29:18 PM

Previous topic - Next topic

leftezi

   Για ρίξτε μια ματιά βρε παιδιά. Κάτι δεν πάει καλά με την εμφάνιση στο Tinyportal 0.9.5 στο forum μου.
Αν έχετε μεγιστοποιημένο το παράθυρο κάντε το επαναφορά και "πιάστε" το από τα δεξιά και αρχίστε να το στενεύετε. Θα δείτε κάποια στιγμή το κείμενο των άρθρων της πρώτης σελίδας να μπαίνει μέσα στο δεξιό μπλοκ και να αναμυγνύεται με αυτό.
   Καλά, εχώ έχω 19άρα TFT (και στις 17άρες TFT η ίδια ανάλυση είναι) αλλά κάποιος που έχει συμβατική 17΄ ή 15΄ είναι πολύ πιθανό να βλέπει την πρώτη σελίδα από την αρχή έτσι ανακατεμένη μιας και έχει πιο "στενή" οθόνη λόγω μικρότερης ανάλυσης.
   Μόνο σ' εμένα συμβαίνει ή είναι κάποιο bug του TP;

   Τώρα μόλις πρόσεξα ότι αυτό συμβαίνει μόνο στο δεύτερο άρθρο "Καλώς ήλθατε στο Forum των ταξιδιωτών". Στο πρώτο και στο τρίτο τα γράμματα "μαζεύονται" κανονικά και φτιάχνουν νέες σειρές ενώ σε αυτό μαζεύονται μόνο για λίγο και μόλις στενέψει περισσότερο το παράθυρο, ανακατεύονται με το δεξιό μπλοκ.

leftezi

   Α! Τώρα κατάλαβα! Φταίει η εικόνα που περιέχεται στο άρθρο. Μόλις φτάσει στα όρια του πλάτους της, αρχίζει να συμβαίνει αυτό. Τελικά αν το παρακάνεις με το στένεμα του παραθύρου συμβαίνει και στο τρίτο άρθρο που περιέχει πιο στενή εικόνα.
   Χμ!  :-\  είναι νορμάλ συμπεριφορά αυτή;
   Δε νομίζω γιατί στο forum δε συμβαίνει το ίδιο. Αν δείτε το post για την Πρέβεζα που περιέχει ίδιου πλάτους εικόνες, μόλις στενεύουμε το παράθυρο οι εικόνες "συρταρώνουν" κάτω από το μπλοκ και το κείμενο αναδιπλώνεται κανονικότατα.
   Αν δεν είναι κάποια ρύθμιση που μου ξέφυγε, μάλλον είναι bug του TP στα άρθρα γενικά ή στην πρώτη σελίδα ειδικά.


   Σημ. Το φαινόμενο θα είναι ορατό στο τμήμα του forum μόνο μέχρι αύριο βράδυ!!  :P :P γιατί μετά θα "κόψω" το δεξιό μπλοκ (στο forum) για να φαίνονται ολόκληρες οι φωτογραφίες.  ;D Τώρα πρόσεξα ότι κρύβεται ένα μικρό τμήμα τους και βγάζει οριζόντια μπάρα κύλισης κάτω στο τέλος του μηνύματος.  ::)

   Συμπέρασμα: Για να γίνει σωστά και στην πρώτη σελίδα του TP, θα πρέπει να εμφανίζεται μια οριζόντια μπάρα κύλισης κάτω από κάθε άρθρο όταν η εικόνα υπερβαίνει τα όρια του πλάτους του πλαισίου του άρθρου, όπως στο forum. ;) Ωχ! Μανούβρα για τους προγραμματιστές. ::)


leftezi

Τελικά μίκρυνα την εικόνα της πρώτης σελίδας μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα.

Advertisement: