News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Ρύθμιση στηλών Tiny

Started by Nefeli, January 23, 2007, 05:02:04 AM

Previous topic - Next topic

Nefeli

Σήμερα μπήκα από άλλη οθόνη στο site μου. Η ανάλυση είναι τέτοια που δείχνει "παραμορφωμένες" τις στήλες. Υπάρχει "ιδανική" ρύθμιση πλάτους στηλών που να "καλύπτει" κατά το δυνατόν τις διαφορετικές επιλογές οθόνης?

Ένα ακόμα πρόβλημα που "απέκτησα" τελευταία, είναι πως τα κείμενα στα μπλοκς "ξεχειλώνουν" το πλαίσιο αν και αυτό έχει ορισμένο και σταθερό πλάτος στις ρυθμίσεις.

Μήπως συνδέονται τα δύο προβλήματα? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω? ::)

agridoc

#1
Το "ιδανικό" πλάτος εξαρτάται από το περιεχόμενο.

Δοκίμασε να βάλεις στο κάτω αριστερό block left align αντί justify.

Τα ελληνικά στα άρθρα απ' ότι είδα αποθηκεύονται σε entities. Βάλε το fckconfig.js από το http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=141937.msg905296#msg905296
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#2
 :o :o :o
Δεν με αφήνει να επεξεργαστώ το αρχείο!!!! Μου βγάζει :
[a fatal error or timeout occurred while processing this directive]

Από μιά δοκιμή, όλος ο φάκελλος ΔΕΝ αλλάζει ούτε κάν τα chmod !!!
Περίεργο δεν είναι;
Δεν φαίνεται να έχω πρόβλημα αλλού!!!

Όσο για τη στοίχηση, το έφτιαξα ΟΚ. Θα δοκιμάσω μόλις μπορέσω και πάλι στις ρυθμίσεις του άλλου υπολογιστή  ;)

Δοκίμασα μόλις και με FTP ... μηδέν στο πηλίκο. Το αρχειάκι ανεβαίνει σε όποιο άλλο σημείο επιλέξω, μέσα όμως στο φάκελλο FCKeditor αρνείται επιδεικτικά!!! Όταν ζητάω αλλαγή chmod μου βγάζει: [a fatal error or timeout occurred while processing this directive] :-[ :-[ :-[

agridoc

Πάρε ένα αντίγραφο ασφαλείας, σβήσε ή μετονόμασε το fckconfig.js και ανέβασε το νέο.

Μου φαίνεται περίεργο πάντως που δεν ανεβαίνει.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#4
Ευρηκα

Από το διαχειριστή πακέτων >>> Επιλογές είχα τρέξει την επιλογή Τα ελάχιστα δυνατά αρχεία είναι εγγράψιμα.

Αυτό τελικά είχε σαν αποτέλεσμα να κυριαρχεί πάνω στον έλεγχο των chmod από το cpanel ειδικά πάνω σε ολόκληρο το φάκελλο  FCKeditor και βέβαια στα περιεχόμενα αρχεία !!!

Το γιατί γίνεται αυτό δεν το κατάλαβα και η αλήθεια είναι λίγο ενοχλητικό μια που από το cpanel θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο.

Αυτό που δοκίμασα λοιπόν ήταν να επιλέξω από το διαχειριστή πακέτων >>> Επιλογές την επιλογή Όλα τα αρχεία είναι εγγράψιμα.

Και το θαύμα έγινε!!! Ο φάκελλος άλλαξε σε 777 και μπόρεσα να επεξεργαστώ το αρχείο που όπως ξαναείπα δεν μπορούσα ούτε με ftp να ανεβάσω μια που δεν το δεχόταν ο φάκελλος!!!

Κάτι που ακόμα παρατήρησα και μου φάνηκε περίεργο είναι πως οι φάκελλοι FCKeditor και WysiwygPro ΔΕΝ υπάρχουν στο smf_1-1-1_install όπως περίμενα. Πριν δώσω δηλαδή τη λύση που έδωσα, κατέβασα όλο το install για να βρω μέσα ολόκληρο το φάκελλο FCKeditor. Γιατί δεν υπάρχει μέσα; και από που το "κατέβασα" αν όχι από το install????? επεξεργασία ... ουπς μάλλον σκέφτηκα αφού ανέβασα το ποστ ... θα είναι προφανώς από το tiny :-X

Τέλος μια ακόμα ερώτηση agridoc. Μου είχες πει σε άλλο ποστ να μην αλλάξω το editor των άρθρων από FCKeditor σε WhizzyWig μέχρι να ρυθμιστεί .... (δεν κατάλαβα τι). Τώρα, με τις νέες διορθωμένες εκδόσεις, μπορώ να δοκιμάσω το WhizzyWig????

agridoc

Ο FCK editor και ο Wizzywig εγκαθίστανται με το Tiny Portal. Δεν έχουν σχέση με το SMF.

Εχω γράψει να μην γίνει επιλογή no editor, θα κολλήσει. Οι αλλαγές που έγιναν αφορούν μόνο την εγκατάσταση για το SMF 1.1.1, γι αυτό δεν μπήκαν και οι αλλαγές για τα ελληνικά (που χρειάζονται και για άλλες γλώσσες).
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: