Προβλημα καθυστερησης....

Started by ChrizT, December 29, 2006, 03:00:23 AM

Previous topic - Next topic

ChrizT

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.... :)

Εχει μια βδομαδα περιπου περασα κι εγω απο το Phpbb2 στο SMF... ;D

Μερικα προβληματακια/ερωτησεις που ειδα/ειχα βρηκα λυσεις μεσα στην εδω κοινοτητα....κι ευχαριστω γι'αυτο...
Αυτο ομως που δεν βρηκα, ειναι η καθυστερηση της απαντησης....

Δηλαδης: Φτιαχνω ενα θεμα και μετα απο λιγο απαντω σ'αυτο....αλλα η απαντηση μου δεν δημοσιευεται ακομα.... Γιατι αραγε? Ειναι καμμια ρυθμιση που δεν εχω βρει?

Επισης οταν κανω καποιες αλλαγες στην διαχειρηση, γινονται με καθυστερηση 1 +/- λεπτου ....

Αν γνωριζει κατι καποιος ας δωσει μια χειρα βοηθειας....
Thanks!  :)


EDIT: Τωρα το ειδα κι εδω που εγραψα μηνυμα, οτι με το που εγραψα το μηνυμα με πεταει στην κατηγορια, και οχι στο μηνυμα που εγραψα....(?) Εχει και αυτο καποια ρυθμιση?..... :-\
ChrizT baby....!

Nefeli

Χρόνια σου πολλά και καλά ChrizT  :)

QuoteΦτιαχνω ενα θεμα και μετα απο λιγο απαντω σ'αυτο....αλλα η απαντηση μου δεν δημοσιευεται ακομα.... Γιατι αραγε? Ειναι καμμια ρυθμιση που δεν εχω βρει?
πήγαινε διαχείριση >>> αριστερό πινακάκι Μηνύματα και θέματα >>> καρτέλλα Ρυθμίσεις μηνυμάτων και ρύθμισε τις παράμετρους που αναφέρονται στο χρόνο :

Χρόνος που απαιτείται μεταξύ αποστολών μηνυμάτων από την ίδια IP (?):  Χ δευτερόλεπτα 

Περίοδος χάριτος για τροποποίηση μηνύματος (?):  Ψ δευτερόλεπτα 

Μέγιστος χρόνος μετά την αποστολή για τροποποίηση μηνύματος (?): 0 για απενεργοποίηση


Quoteοτι με το που εγραψα το μηνυμα με πεταει στην κατηγορια, και οχι στο μηνυμα που εγραψα....(?) Εχει και αυτο καποια ρυθμιση?.....
αυτό ούτε εγώ έχω καταφέρει να το βρω αλλά δεν δεήθηκα να ρωτήσω ακόμα....  :) οπότε περιμένω μαζί με σένα  :-\

Greek

Για το τελευταίο, Προφίλ->Ρυθμίσεις εμφάνισεις->Επιστροφή στην συζήτηση μετά την αποστολή.

ChrizT

Μαλιστα.....
Ευχαριστω παιδια..... :)

Btw, τις ρυθμισεις των απαντησεων τις εβαλα ολες στο 0, αλλα παλι δουλευει με μια ελαφρη χρονοκαθυστερηση..... :( Κανω (testing) απαντηση....και στο καπακι ξανα απαντηση και δεν εμφανιζεται η νεα απαντηση....
ChrizT baby....!

Nefeli

Ευχαριστώ Greek μου έλεισες μια απορία που είχα καιρό  ??? :o

ChrizT συμπάθα με αλλά δεν βρίσκω γιατί μερικά δευτερόλεπτα είναι τόσο σημαντικά.... Στις περιπτώσεις που κάτι θέλουμε να προσθέσουμε, κάτι που ξεχάσαμε, προσφορότερη είναι τη τροποποίηση.
Ακόμα όμως κι αν θέλουμε άμεσα απάντηση στην απάντησή μας, δεν νομίζω πως είναι κάτι τόσο συχνό που να μας χαλάει 1 δευτερόλεπτο περισσότερο....  :o ;)

ChrizT

Οχι αλλοιμονο....
Απλα πρωτα ειχα το phpbb2 που δεν ειχα κατι τετοιες καθυστερησεις.....αλλα δεν ειχα και ολα τα αλλα που εχει το SMF.... :)
ChrizT baby....!

mforum

Terma katw grafei Dhmiourgia selidas se X deyterolepta.
To X ti noumero sou dinei ?

ChrizT

Quote from: mforum on December 30, 2006, 05:10:39 AM
Terma katw grafei Dhmiourgia selidas se X deyterolepta.
Αυτο ψαχνω να βρω..... :o
ChrizT baby....!

ChrizT

Επαναγρυπνω αυτο το θεμα, μιας και εχω ενα εκ' νεου προβλημα καθυστερησης.... :(

Βασικα, βλεπω στις απαντησεις των μηνυματων και των προσωπικων μηνυματων, με το που πατας αποστολη, κανει καθυστερηση ισα με 20-30 δευτερολεπτα για να στειλει το μηνυμα....
Αλλιως μεσα στην πλοηγηση δεν εχω καμμια καθυστερηση.... :/

Παιζει τιποτα να ειναι απο τον server ή πρεπει να κανω καμμια εκ νεου ρυθμιση?
ChrizT baby....!

Nefeli

Αυτό μάλλον είναι από το server σου το πρόβλημα. Ιδίως όταν παρουσιάζεται περιστασιακά και όχι συνεχώς.

mforum

Quote from: ChrizT on February 05, 2007, 04:19:06 AM
Επαναγρυπνω αυτο το θεμα, μιας και εχω ενα εκ' νεου προβλημα καθυστερησης.... :(

Βασικα, βλεπω στις απαντησεις των μηνυματων και των προσωπικων μηνυματων, με το που πατας αποστολη, κανει καθυστερηση ισα με 20-30 δευτερολεπτα για να στειλει το μηνυμα....
Αλλιως μεσα στην πλοηγηση δεν εχω καμμια καθυστερηση.... :/

Παιζει τιποτα να ειναι απο τον server ή πρεπει να κανω καμμια εκ νεου ρυθμιση?

Το 20-30 δευτερόλεπτα σημαίνει πως τόσος χρόνος χρειάζεται το λογισμικό του σέρβερ για να εκτελέσει την συγκεκριμένη εργασία.
Το φυσιολογικό είναι <1 sec  .
Αν δεν έχεις τροποποιήσει τον κώδικα του SMF, επικοινώνησε με τον host σου η καθυστέρηση οφείλετε στον σέρβερ.

ChrizT

Μιας και το λες....
....μαλλον πρεπει να τροποποιησω τον κωδικα γιατι παλιοτερα ειχα επικοινωνησει μαζι τους και μου ειχαν πει (για Phpbb2) οτι κατι σφαλματα τυπου FatalErrors 30seconds κτλ...ειναι απο το php και ο server δεν μπορει να το αλλαξει αυτο.... :(
ChrizT baby....!

mforum

Quote from: ChrizT on February 08, 2007, 04:51:12 AM
Μιας και το λες....
....μαλλον πρεπει να τροποποιησω τον κωδικα γιατι παλιοτερα ειχα επικοινωνησει μαζι τους και μου ειχαν πει (για Phpbb2) οτι κατι σφαλματα τυπου FatalErrors 30seconds κτλ...ειναι απο το php και ο server δεν μπορει να το αλλαξει αυτο.... :(

Δεν κατάλαβες καλά .  :)
Καθυστέρηση στην εκτέλεση ενεργειών μπορεί να οφείλετε σε τροποποίηση του κώδικα που έχει κάνει κάποιος.Αν δεν έχεις αλλάξει κάτι, οφείλετε στον σέρβερ.
Αν ο σέρβερ που σε φιλοξενεί δεν είναι φιλικός προς phpbb και SMF scripts, είναι καλή ιδέα να αλλάξεις host.  8)

ChrizT

#13
Εχω φορτωμενο ακομα ενα forum σε phpbb2 και δεν εχει κανενα προβλημα....
Ισα-ισα που δουλευει αψογα...
Και το SMF δεν ειχε προβλημα....αλλα τωρα τελευταια με κανει μπολικα ναζια... :(

Συχνο παραδειγμα...:
Fatal error: Maximum execution time of 30 seconds exceeded in H:\**********\forum\Sources\Subs-Post.php on line 1057
ChrizT baby....!

Nefeli

Quote from: ChrizT on February 09, 2007, 03:44:15 AM
Συχνο παραδειγμα...:
Fatal error: Maximum execution time of 30 seconds exceeded in H:\**********\forum\Sources\Subs-Post.php on line 1057

Δες το θέμα για τη "καταγραφή σφαλμάτων" και ειδικότερα εδώ.

Δεν είναι το ίδιο πρόβλημα αλλά θα πάρεις μια ιδέα για την επίλυση. Πρόσεχε μόνο μη κάνεις επεμβάσεις στο subs.php

Πες μας τι σου γράφει στη συγκεκριμμένη γραμμή.....

ChrizT

#15
Quoteif ($message !== null)
      fputs($socket, $message . "\r\n");

   // No response yet.
   $server_response = '';

   while (substr($server_response, 3, 1) != ' ')

Η 1057 ειναι αυτη με τα bold....  ::) ??? :-X :-\

Στην καταγραφη σφαλματων, δεν εχω κατι σχετικο παρα μονο με αποτυχιες συνδεσης με τον διακομιστη SMTP.......
ChrizT baby....!

Advertisement: