Mysql Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Started by 4LP3RUZ1, February 17, 2006, 11:05:35 PM

Previous topic - Next topic

4LP3RUZ1

Öncelikle belirtmek isterim, SMF'in düzgün çalışması için MySQL 3.23.4 veya daha üst versiyonu kullanan bir web sunucusuna ihtiyacı vardır.

Varsayımlar:

  • İstediğiniz SMF sürümünü web sunucunuzda herhangi bir klasöre yüklediniz
  • Opsiyonel olarak sürümünüzle uyumlu Türkçe dil dosyalarını da aynı klasöre yüklediniz (her ihtimale karşı burada kullanılan resimlerde bu maddeyi uygulamadığınız varsayılmıştır, eğer uyguladıysanız bile sayfa sıralamasında hiçbir değişiklik yoktur)
  • Kurulum için install.php dosyasını çalıştırmayı biliyorsunuz
  • Web-host paketinizde cPanel veya benzeri yüklü (eğer değilse)

Sorular:

MySQL de ne?

MySQL şu anda internetteki en popüler açık kaynak kodlu veritabanı yazılımıdır. Veritabanı nedir? Veritabanı bilgisayarlarda verileri saklamaya yönelik bir yöntemdir. Mesela şu anda bilgisayarınızda birçok veriyi dosyalara bölerek saklıyorsunuz. Ne zaman bir veriye ulaşmak isterseniz gerekli olan dosyayı çalıştırmanız gerekiyor. Veritabanları verileri farklı bir sistemle saklarlar, tablolanmış olarak. Böylece hem veriler daha az yer kaplamış olurlar, hem de verilere erişim hızı çok daha artmış olur. Binlerce forum yazılımının aynı sunucu üzerinde çalışabilmesini ve binlerce kullanıcıya hizmet edebilmesini büyük ölçüde MySQL gibi gelişmiş veritabanı yazılımlarına borçluyuz.

Bir not: İngilizcede veritabanı "database" olarak çevirilir, bunun da kısaltılmışına "db" olarak rastlayabilirsiniz.

Nasıl bir MySQL veritabanı hazırlarım?

Öncelikle belirteyim, MySQL veritabanı edinmenin birden çok yolu vardır. Birçok web-host farklı yöntemler kullanabilir. Bu yüzden MySQL ile ilgili yardım istiyorsanız yapabileceğiniz en kolay şey web-host'unuza danışmaktır.
Buradaki bilgiler en popüler web-host yönetim paketlerinden olan cPanel kullanılarak hazırlanmıştır, ancak diğer birçok yönetim paketiyle neredeyse tıpatıp aynıdır.

Öncelikle cPanel yazılımına girdiğinizde aşağıdakine benzeyen bir ekranla karşılaşırsınız, buradan MySQL Databases seçeneğini seçin:


Bu ekrandan MySQL ile ilgili bütün ayarlarınız gerçekleştirilebilir:


1. İlk önce kendinize bir veritabanı oluşturun, bunu için bir isim girin ve Add Db tuşuna basın. Oluşturduğunuz veritabanı bu bölümün üstünde listelenecektir.
2. Veritabanınınz size özel bilgiler içerecektir! Bu yüzden veritabanına erişimi kısıtlamak gerekir. Bir kullanıcı ve şifre oluşturun. Oluşturduğunuz kullanıcılar bu bölümde listelenecektir.
Önemli not: Şimdi oluşturduğunuz veritabanı ve kullanıcıya daha dikkatli bir bakın. Birçok web-host girdiğiniz isimlere önek ekler. Mesela, diyelim ki cPanel'e "Mehmet" ismiyle giriyorsunuz, ve de "SMF" adında bir veritabanı oluşturdunuz. Ancak aslında veritabanınızın adı "Mehmet_SMF" olabilir. Böyle olup olmadığını bu sayfadan görebilirsiniz, mesela yukarıdaki resimdeki kullanıcıda böyle birşey yok, kullanıcı adı "alper".
3. Geldik önemli bir bölüme. Oluşturduğunuz kullanıcı ve veritabanını bağdaştırmak gerekmektedir. Bu yüzden soldaki menüden (3.) kullanıcıyı, sağdakinden (4.) de bağdaştırmak istediğiniz veritabanını seçin. Privilages, yani izinler ALL, yani hepsi olarak kalabilir (SMF'in çalışması için bu gereklidir). Add User to Db butonuna bastıktan sonra değişiklikler kaydedilecektir.

Hayırlı olsun, şu anda elinizde:

  • Bir MySQL veritabanı ismi
  • Bu veritabanını kullanabilecek bir kullanıcı ismi
  • Ve bu kullanıcının şifresi
bulunmaktadır. Bunları unutmayın, SMF kurulumunda size sorulacaktır. Ayrıca yaratmış olduğunuz veritabanın görmek istiyorsanız resimde (5.) olarak işaretlenilen phpMyAdmin linkini kullanabilirsiniz. Daha sonra veritabanına erişmek istersenizi bu link yine işinize yarayacaktır. Gelelim SMF kurlumuna...

Hazırladığım MySQL veritabanının bilgilerini nasıl SMF'e girerim?

Install.php dosyasını çalıştırdınız ve aşağıdaki resimdeki gibi bir ekranla karşı karşıyasınız:

Panik Yapmayın! ;)

1. Bu bölüm genelde install.php tarafından düzgün olarak ayarlanır. Bu URL olarak forumunuzun adresidir. Yani eğer sitenizin adı www.merhaba.com ise, ve SMFi /forum klasörüne kuruyorsanız burası http://www.merhaba.com/forum olacaktır. (Sonuna " / " koymayın)
2. Yukarıda hani bir MySQL kullanıcısı yaratmıştınız ya, o kullanıcıyı buraya girin. Mesela: Mehmet_SMF
3. Buraya da şifresini girin.
4. Yine yukarıda yarattığınız MySQL veritabanının tam ismini buraya girin (önüne yine ek gelmiş olarabilir!  Mesela: Mehmet_girilenIsim)
5. Girdiğiniz veritabanında bir sürü tablo oluşturulacaktır. Buraya girdiğiniz ek, bu tablo isimlerinin önüne eklenir. Eğer aynı MySQL veritabanında birden fazla SMF kullanmayacaksanız burayı geçin. Ancak, aynı veritabanında daha önceden başka bir SMF kurulumu varsa, burayı değiştirmenizde fayda var. Değiştirmezseniz eski SMF kurulumuna ait bilgileri riske atıyor olabilirsiniz. Sonuçta burayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, SMF'in işleyişini etkilemez (tabi garip karakterler falan kullanmayın).

MySQL veritabanı yaratıp kullanmayı öğrendiniz, tebrikler :)

Not:
Tekrarlıyorum, eğer böyle bir olanağa sahip değilseniz, veya hala ne yapacağınızı bilmiyorsanız lüften web-hostunuz ile temasa geçin.
Frozen frogs are back :(

merk112

Baba on numara çalışma olmuş..Ellerine saalaık..

Benim bu noktada bi sorum olacak..

Bu oluşturduğumuz db'leri sadece cpanele girip php my adminden görebiliri
Yani mesela benim hostttan başkası faydalansın desem adam cpanele girmeden nasıl db'inde işlem yapacak
www.kimmuh.com
www.kimyaturk.net
www.tiplit.com
www.kimyaportal.com

[email protected]@4LP3RUZ1

Devamı yaz sonrasına kalır herhalde.

merk112: dB kullanıcısı oluşturup phpmyadmin's direk giriş yaptırtabilmen lazım, daha önce denemedim. Yani phpmyadmin'ine direk girebilmesi lazım.
Mesela bende phpmyadmin şu adresten açııyor:
http://www.adresim.com/3rdparty/phpMyAdmin/index.php
Frozen frogs are back :(

merk112

Maalesef çalışmadı link.
Sanıyorum ben bunu bi hostuma sormalıyım!!
Teşekkürler
www.kimmuh.com
www.kimyaturk.net
www.tiplit.com
www.kimyaportal.com

sonadam

SMF'nin kullanmakta olduğun db'ye ait tablolarda hangi tablo'da hangi bilgiler tutuluyor ?

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Mic-Har

neden böyle bir hata veriyor

Yükleme aygıtı "*******(db ismi)" database ine giremiyor. Bazı hostlarda SMF admin panelinden kendiniz database oluşturmanız gerekmektedir. Bazılarıda sizin adınızı veya database ismi eklerler.
hxxp:www.mic-har.com [nonactive]

PuLL

Arkadaşım teşekkürler bu paylaşımınsayesinde forumu kurabildim en sonunda sana sonsuz teşekkürler...

gnctrk

#8
ya ben db oluşturuyorum ama kullanıcı adı ya da parola belirleyemiyorum (ifast ta) oraya girerken girdiğim k.a. ve şifrenin olabileceğini düşünerek onu da denedim ama her seferinde db ye ulaşılamadığına dair hata alıyorum /install.php sayfasını açtığımda. sorun nereden kaynaklanıyor?
EDIT: Üstün yardımlarınızdan ötürü teşekürlerimi sunmayı bir borç bilirim. Sorunu hallettim :)

madly

forumda görmüştüm ama şimdi bulamadım smf yi uzak mysql ile çalıştırmak mümkn mü acaba başka hosttaki mysql u kullanmak istiyorum

Shean

eğer smf yi kurarken mysql server adresı ıstıcektır uzaktakı mysql databaseyı kullanmak ıcın oraya kullanmak ıstedıgınız uzaktakı mysql bılgılerını gırmenız yeterlidir :)


CorluMaster

The_KorsaN07

hxxp:ww.korsan-gemisi.com [nonactive] hxxp:www.korsan-gemisi.org [nonactive] hxxp:www.sanalboard.org [nonactive]

CorluMaster

uyum

daha once sadece mysql 4.0.x veya asagisi bir mysql surumu kullanilmis forumlarin mysql5'e terfisi icin ekstra birsey yapilmasi gerekiyor mu ? simdiden tesekkurler.

residents2000

Bilinmesi gereken bilgiler aydınlattığınız için teşekkürler..

A.Pearce

ben appserv programını kurdum www klasörüne forumumu attım o ekrana geldim ama mysql bilgilerimi nerden öğrenicem? yani username ve password?


saMet464

Ohbe biraz daha web işlerini kaptım :)

Advertisement: