News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Off Topic - Svaštara

Started by Dzonny, December 21, 2010, 03:56:01 PM

Previous topic - Next topic

batterydoc

Quote from: Present. on January 09, 2012, 08:04:28 PM
Quote from: Madzgo on January 09, 2012, 03:21:16 PM
TRAKTOR <- ne sprdam se, baš se tako zove..

zaboravio sam i traktor da stavim u listu...koristim i traktor :D

ferguson, mozda?

Cola-Coca

QuoteOznaka za megabajt je MB, mb je .. "milibit" <- ne postoji

I LOVE SMF



Cola-Coca

I LOVE SMF

holodoc

#4685
Quote from: steven80 on January 09, 2012, 05:23:53 PM@holodoc nemogu da vjerujem da si toliko nacitan a da neznas oznaku "mb" !!??!!
Oznaka "mb" znaci megabayt, a 3000mb znaci (u rjecima) tri tisuce megabajte. Znaci prostor je tri tisuce megabajta i sad neznam sto je tu toliko cudno i zabrinjavajuce?

Inace danas kupis USB Memory i pise da ima (primjer) 2GB sto je ujedno 2024mb ali nema vec ima 2000mb. Mi nelazemo ono sto pise to i nudimo.

Ovo za "neznate" hvala mada nisam nasao tocno gdje pise ali ce se ispravit. Kako se ono kaze "tko radi taj i grijesi".   ;)

Nemoj da se sramotiš :)

Zvanično SI sistem mernih jedinica ne definiše standard za binarne podatke ali su nezvanično usvojene oznake za "bit" (malo latinično slovo b) i "bajt" (veliko latinično slovo B) i toga se pridržavaju svi u računarskoj industriji. Isto tako multipli SI sistema ("mikro", "mili", "kilo", "mega", "giga" itd.) imaju jasno definisane skraćenice tako da m nikada ne može da bude "mega" već samo "mili" - ispravna oznaka za "mega" je veliko slovo M. U prevodu, tvojih 3000mb u stvari znači 3000 "mili" ("hiljaditih delova") bitova ili 3 bita.

Slična stvar je i sa definisanjem protoka jer ljudi redovno mešaju oznake kao što su MB/s, mb/s, Mbps itd. kB/s, MB/s i GB/s označavaju "kilobajt po sekundi", "megabajt po sekundi" i "gigabajt po sekundi" (baš tim redom) ali je bitno napomenuti da prefiksi "kilo", "mega" i "giga" ovde nemaju veze sa istoimenim prefiksima (multiplima) iz SI sistema zato što ovde "kilo" u stvari znači 1024, "mega" je 1 048 576 (1024 * 1024), "giga" je 1024^3 itd. Postoje i njihove "Bps" varijante koje su izvedene od engleskog izraza "bytes per second" ("bajtova po sekundi"): kBps, MBps, GBps.

S druge strane kb/s, Mb/s, Gb/s označavaju "kilobita po sekundi", "megabita po sekundi" i "gigabita po sekundi" pri čemu i ovde postoje "bps" ("bits per second" - "bitova po sekundi") alternative: kbps, Mbps, Gbps. Internet protok kod provajdera se definiše upravo u "bps" jedinicama tako da ako provajder kaže da vam nudi protok od 6Mbps to nije "6 megabajta u sekundi" već "6 megabita u sekundi" ili kad se uradi preračunavanje bit u bajt (1 bajt = 8 bitova) to mu dođe teoretskih 768KB/s.

Što se tiče kapaciteta prenosivih medija (USB, hard diskovi itd.) zbog zbrke koja je nastala usled razlika u značenju prefiksa multipla ("mega", "giga") u SI sistemu i kod računara (koju su inače prodavci redovno zloupotrebljavali) uveden je novi IEC sistem prefiksa za označavanje jedinica digitalnih podataka. Najbitniji prefiksi sada nose naziv "kibibajt" ("kiB"), "mebibajt" ("MiB"), "gibibajt" ("GiB") i "tebibajt" ("TiB") i svaki od njih je sada po veličini ekvivalent prefiksu iz SI sistema - "ki" znači 1000, "Mi" znači 1 000 000, "Gi" znači 1000^3 itd. Takođe, svi veliki proizvođači prenosnih medija su od uvođenja ovog sistema u obavezi da na svojim proizvodima navedu i IETF oznaku kapaciteta a koliko se to u praksi poštuje nije baš poznato.

Jel sad jasnije zašto su pogrešili? :)

Cvek




Cola-Coca

Quote
Jel sad jasnije zašto su pogrešili?

zasluzio si pljesak na ovako detaljnome i konkretnome objasnjenju.

I LOVE SMF

holodoc

Quote from: steven80 on January 11, 2012, 08:41:45 AM
Quote
Jel sad jasnije zašto su pogrešili?

zasluzio si pljesak na ovako detaljnome i konkretnome objasnjenju.


Ja delim objašnjenja a ti šamare (pljesak) pa di to ima? :P

Cola-Coca

Quote from: holodoc on January 11, 2012, 09:05:29 AM
Quote from: steven80 on January 11, 2012, 08:41:45 AM
Quote
Jel sad jasnije zašto su pogrešili?

zasluzio si pljesak na ovako detaljnome i konkretnome objasnjenju.


Ja delim objašnjenja a ti šamare (pljesak) pa di to ima? :P

ODGOVOR:

I LOVE SMF

holodoc

Quote from: steven80 on January 11, 2012, 09:24:58 AM
ODGOVOR:


Još da znaš iz kog je tačno filma taj gif i sve ti je oprošteno ;) Evo da ti pomognem... "Star Trek" je u pitanju :D

Cola-Coca

hehehe ... Star Trek .. hehehe

I LOVE SMF

Cola-Coca

I LOVE SMF


batterydoc

Izađem ja iz kuće, otvorim vrata i brava mi ostane u ruci.



Uđem u kola, menjam brzine i menjač mi ostane u ruci.



I eto. Već mesec dana ne smem da uđem u WC.

8)

SimpleGost


Zuća

dao mi kolega licencu za vbulletin i ja instaliram i bakcem se malo...ali sam na kraju shvatio da je smf mama za vbulletin ...po meni...dosta je laksi i jednostavni je, snaci se na njemu :D

ae neko ko zna odakle mogu da skinem ip board nulled nek mi pusti link na PM ...zelim da vidim kakav je

Cvek

To je zato sto smf poznajes a vbulletin si tek namestio i normalno da neces odma znati gde mu sta stoji. Nije komplikovan samo nisi naucio.

Advertisement: