News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Συγκεκριμένο πρόβλημα με το Aeva Media 1.4c

Started by Eyesman, March 25, 2011, 03:00:09 AM

Previous topic - Next topic

Eyesman

Γεια σας φίλοι,

Έχω εγκαταστήσει το Aeva Media 1.4c πριν από λίγες ημέρες.

Έχω δημιουργήσει κάποια albums και τα μέλη άρχισαν το ανέβασμα.  Ένα μέλος προσπάθησε να ανεβάσει μια φωτογραφία  και πήρε το ακόλουθο σφάλμα:

"Fatal error: Allowed memory size of 536870912 bytes exhausted (tried to allocate 1275625489 bytes) in /home/foldername/public_html/forum/Sources/Aeva-Exif.php on line 1588"

To μέλος αυτό έχει ανεβάσει 15 φωτογραφίες μέχρι τώρα στο ίδιο  album. Μετά δημιούργησε δικό του προσωπικό album και ανέβασε 3 φωτογραφίες. Στην επόμενη φωτογραφία όμως δεν τον άφηνε.
Υπάρχει κάποιο quota για τα μέλη? Δεν έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις. Στο "Max size of a directory" έχω 51400KB.

Έχω κατεβάσει όλες οι φωτογραφίες αυτού του καταλόγου και συνολικά είναι1.14MB
Το Max size of a directory" είναι 50MB και το "post_max_size" is 15MB.

Όταν με ενημέρωσε το μέλος για το πρόβλημα προσπάθησα να αναιβάσωκαι εγώ μια φωτογραφία και δεν είχα κανένα πρόβλημα

Άλλα μέλη ανεβάζουνε φωτογραφίες. Ένα άλλο μέλος ανέβασε 36 φωτογραφίες χωρίς πρόβλημα. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι είναι moderator του Media. Παίζει ρόλο?

Μήπως το πρόβλημα είναι με το συγκεκριμένο μέλος? Ή με όλα τα μέλη??

Το forum μου είναι: smf v2.RC5

Σας ευχαριστώ και πάλι.

agridoc

Δεν έχω καμμία εμπειρία με το Aeva Media, χρησιμοποιώ το Coppermine. Πιθανώς και στο Aeva Media να υπάρχουν ρυθμίσεις ανά ομάδα μελών και το μέλος να ανήκει σε μια ομάδα με περιορισμούς.

Μια δεύτερη περίπτωση είναι, επειδή το λάθος αναφέρει το αρχείο Aeva-Exif.php, να οφείλεται στο φίλτρο για τις φωτογραφίες κάποιου τύπου μηχανής. Κάτι τέτοιο συνήθως συμβαίνει στην εμφάνιση πληροφοριών Exif και όχι στοι ανέβασμα, δεν ξέρω όμως πως δουλεύει το Aeva, το όνομα του αρχείου παραπέμπει εκεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Eyesman

Ευχαριστώ, θα απενεργοποιησω το exif και θα το δοκιμάσω.

Eyesman

Το πρόβλημα λύθηκε. Ήτανε αρκετά μεγάλο το resolution της φωτογραφίας.

Advertisement: