News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Upgrade SMF 2.0.14

Started by Rixthinna, May 29, 2017, 11:57:00 AM

Previous topic - Next topic

Rixthinna

Am primit un mail si am urmat cativa pasi, am upgradat forumul la versiunea SMF 2.0.14
Nu stiu daca trebuia sa fac acest lucru (cu ce ajuta?)
Problema ar fi aceea ca imi apare o fereastra, trebuia sa sterg ceva, nu stiu de unde sa sterg sa nu mai apara acest mesaj warn.
Multumesc anticipat.   :)



http://jurnale.info/index.php

hugbear

upgrade.php a fost pus de către pachetul de update în directorul de bază al forumului (acolo unde ai uploadat inițial fișierele la prima instalare a forumului). Nu a fost șters automat - probabil pentru că nu ai bifat ,,Delete upgrade.php" (sau ceva de genul ăsta). Acum trebuie să intri cu un client FTP și să-l ștergi manual.

Rixthinna

Multumesc mult pentru raspuns, dar mai bajbai,  O:)
Sigur ma va ajuta maine echipa de la gazduire, era bine daca reuseam sa rezolv.
Da, ceva nu am bifat, dumnezeu stie cum pot rezolva.
Multumesc mult, oricum!

hugbear

Tu ai instalat forumul? Dacă da, înseamnă că fișierele le-ai copiat acolo cu un client FTP. Cu același client FTP intri și faci curat.

A doua opțiune e să intri cu clientul FTP pus la dispoziție de provider, din cPanel.

Oricum ai intra, în rădăcină găsești upgrade.php (probabil în .../public_html/upgrade.php sau în .../public_html/forumul_tau/upgrade.php) și îl ștergi. FIȘIERUL, nu folderul! :)

Rixthinna

Forumul e instalat cu softaculous, instalare automata, m-a ajutat si firma de gazduire.
Cel putin, inteleg ca se poate rezolva problema din cat spuneti.
Cel mai probabil vor rezolva maine cei de la firma de gazduire.
Imi e teama sa nu mai stric ceva, era bine daca faceam actiunea aceasta in timpul programului firmei de gazduire.
Multumesc frumos pentru sfaturi, o seara cat mai placuta!   :)

Rixthinna

Am facut un cont FTP, dar mai sunt o groaza de pasi, renunt aici:   :-[


-=[Vyorel]=-

Poti sa accesezi in browser din nou acel fisier ( jurnale.info/upgrade.php ), refaci upgrade-ul (cu toate ca nu v-a mai avea efect ca la inceput) si la ultimul pas bifezi acea casuta pentru a sterge automat acel fisier.
My mods for SMF - [6].

Rixthinna

Scriu aici ce am facut, poate mai intampina cineva aceasta problema.

Din CPanel am intrat la File Manager si am gasit acolo destul de usor acel fisier, l-am sters.

A disparut acel mesaj de Warn, dar a ramas mesajul ce anunta cum forumul a ramas in regim de mentenanta. :(

Nu mai fac print-screen, e in primul post acest mesaj:

Remember, this forum is in 'Maintenance Mode'.
May 30, 2017, 10:38:33 AM

De la centrul de administrarre am intrat la mentenanta, apoi routine, sources, si apare o lista, din care reproduc o scurta secventa:

ManageErrors.php  2.0.4  2.0.4 
ManageMail.php  2.0  2.0 
ManageMaintenance.php  2.0.7  2.0.7 
ManageMembergroups.php  2.0.7  2.0.7 
ManageMembers.php  2.0.11  2.0.11 
ManageNews.php  2.0.14  2.0.14 

Dar, nu pot da click pe nimic, e o lista si atat. :-[

Nu stergeam nimic daca aveam aceasta optiune fara sa imi spuna cineva, dar nu poate fi sters.
Selectat si copy. Nu rezolv nimic din acel loc.

In acest stadiu, nici de la firma de gazduire nu mai primesc sprijin, au spus ca nu ma stiu sa ma ghideze. :-[ :'(

Rixthinna

Am reusit, am gasit manualul.

https://wiki.simplemachines.org/smf/Maintenance_mode#How_to_Disable_Maintenance_Mode

How to Disable Maintenance Mode[edit]
1. Go to Administration > Configuration > Server Settings > General.
2. Uncheck the box next to Enable Maintenance Mode.
3. Click the save button.

Advertisement: