News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Yeniden Selam SMF Ailesi...

Started by nostrakabus, April 19, 2020, 11:24:00 AM

Previous topic - Next topic

nostrakabus

Geçenlerde 53 yaşıma girdim. Uzun zamandır bu forumu unutmuş, yeni nesil yazılımlara yönelmiştim. Bugün tesadüfen karşıma eskilerden anımsayacağımız bir forum sitesi çıktı, Footer'a hemen bakım kimliğini görmek istedim. bbPHP idi aklıma buraya gelip SMF'nin ne durumda olduğuna bakmak istedim.  Dile kolay, 2006 -2020 Tam 14 yıldır ben SMF ailesinin bir parçasıydım. Kolay kolayda unutmadım unutmam da asla.

Müthiş bir şey ile karşılaştım, evet eskisi gibi yoğunluğu olmasa da , ülkemizden birileri hala SMF Forum TR de birşeyler paylaşmış, hal abir canlılık var, bir yaşam kıpırtıları gördüm ve bu beni ziyadesiyle memnun etti. 

Buradan SMF Kullanan TÜRK gençlere, ilk kez bu forumu tanıyanlara seslenmek istiyorum. SMF candır, SMF gerçekten destek verilmesi gereken bir dosttur. Bizde zamanında pek çok  MOD'lara , Temalar yazdık çizdik  Forumlarımız için. Şimdi bile son sürümünü indirip yeni modlarınıda keşfedip , localhostuma kurup deneyeceğim.

Beni yaşlı bunak biri olarak görebilirsiniz belki ama, insanoğlu yaşlandıkça eskiler daha anlamlı geliyor. Aslında hep Chevrolet Impala 1967 model arabam da olsun istedim. NEdeni basit insan yaşlandıkça eski alıştıkları, eski bildikleri anılarında hep taze kalıyor.

İşte! artık "Hamdık, Piştik, Elhamdülillah " diyeceğimi günler geldi. Bende bundan sonra buraya gelip Tüm bilgimzi, deneyimlerimiz ve yazılım Tecrübelerimizi, Şu Corona Virüsü sebebi ile , dünyanın muazzam büyüklükteki doğal AÇIK CEZA EVİ' ne dönüştüğü şu günleri değerlendirmek isterim. Sizleri , (SMF AİLESİNİ) çok özledim , sizler için bir şeyler üretmeye çalışacağım ve SMF'nin yeniden Türkiye ' de milyonlarca indirilmesini sağlayacak yeni fikirler, yeni oluşumlar getirmeye çalışacağım.

Hep içimde UKDE kalan IRC Chat'i SMF ile buluşturma planımı da yeniden gözden geçireceğim. Hatta başara bilsem IRC'i de şahlandırıp eski Popüler olduğu zamanlara döndürme niyetindeyim. Bu 2 eski devi buluşturmak benim için eğlenceli olacağına inanıyorum.

Kolay gelsin SMF Ailesi. Tekrar Görüşmek Dileklerimle...

Yılmaz DURU © 04/2020 
"Her dost, dosta ,dost doğru dost olmuyor" [© yd-1991] [www.oyunlar-games.com]

Emre A.

"O eski hali'nden eser yok şimdi.."

GökTuğ

Olay sadece SMF değil, küresel anlamda "forum" mantığı bitti. "r10 ya da donanimhaber" gibi tematikler hariç ölü artık.

l1nux1ng

SMF ve genel olarak diğer forumların mantığı bitti. Ama SMF'yi geliştirmek onu adım adım öteye taşıyabilir. Mesela sayın hocam sizin bu konudaki bilgi birikiminizi de göz önüne alarak fikir vermek isterim. Forum içeriklerini "wp" gibi görsellikte ve kaliteli seo ile destekleyerek bir portal geliştirilebilir mi? En basitinden Tiny Portal ya da Simple Portal gibi olmayacak şekilde. Bu sayede forum mantığından kurtulup tamamiyle ana sayfasıyla görsel bir şölen sunan SMF olabilir. Fikir olarak düşünüyorum. Kod bilgim bunu geliştirebilecek kapasitede değil. Ama SMF için yapabilseydim yapardım. İyi çalışmalar Yılmaz Bey.

nostrakabus

Quote from: l1nux1ng on May 09, 2020, 11:13:45 AM
SMF ve genel olarak diğer forumların mantığı bitti. Ama SMF'yi geliştirmek onu adım adım öteye taşıyabilir. Mesela sayın hocam sizin bu konudaki bilgi birikiminizi de göz önüne alarak fikir vermek isterim. Forum içeriklerini "wp" gibi görsellikte ve kaliteli seo ile destekleyerek bir portal geliştirilebilir mi? En basitinden Tiny Portal ya da Simple Portal gibi olmayacak şekilde. Bu sayede forum mantığından kurtulup tamamiyle ana sayfasıyla görsel bir şölen sunan SMF olabilir. Fikir olarak düşünüyorum. Kod bilgim bunu geliştirebilecek kapasitede değil. Ama SMF için yapabilseydim yapardım. İyi çalışmalar Yılmaz Bey.

Merak etme , ben bu Scriptin kökünü alıp yeniden organize edebilecek mertebedeyim. Hem maddi hemde teknik açıdan yeterliliğimiz tescillidir. Aslında  ben yazımda da belirttiğim gibi eski klasik arabaları severim. Eskiyi alıp manipüle ederek ( değiştirerek ) yeniye uyarlamayı çok severim . IRC SCRİPT 'i de aynı statüde görüyorum onun için bu forum ile İrc'i birleştirip yep yeni bir script durmuna dönüştürebiliriz aslında. Yeterki içinizde azim olsun, yeter ki yapmak için hayal gücünüzü kullanın herşeyi başara birisiniz. SMF bu yüzden benim için , yenilenmiş antika gibi..
"Her dost, dosta ,dost doğru dost olmuyor" [© yd-1991] [www.oyunlar-games.com]

turkmaxi

smf kendini biraz geliştirmeli. Xenforo bu konuda şu  anda bu konuda ileride

Emre A.

Quote from: turkmaxi on November 14, 2020, 06:48:52 AM
smf kendini biraz geliştirmeli. Xenforo bu konuda şu  anda bu konuda ileride
Biraz mı?

ForumSever

Yazıyı okudum gaza geldim, yapıldı mı acaba bişeyler yoksa bu yazıda kaldı mı? :) Smf forum candır şahsen bende katılıyorum, geliştirmek ve güzelleştirmek gerçekten kolay.  Bir çok modu bulabiliyorsunuz ama tema konusunda belirli bir görüntünün dışına yıllardır çıkamadı.

Ben isterim ki forum sahipleri kafa kafaya verip elimizden geleni yapalım.

Alpay

:)
IRC'e gerek kalmadı ki usta.. Yerini Discord aldı aynı şeyleri görüyor.. vee çok daha gelişmişi..
Şahsi fikrim olarak; bazı özler bozulmamalı.. SMF şimdilik böyle iyi gidiyor zaten kimsenin çok yüksek beklentisi yok.

ForumSever

Quote from: Alpay on April 26, 2022, 02:47:12 AMSMF şimdilik böyle iyi gidiyor zaten kimsenin çok yüksek beklentisi yok.

Bekliyoruz hocam, neden beklemeyelim ki. 1.1.x den bu yana güzel yol aldık dahada fazlasını bekliyoruz. Smf kullanmaktan keyif oluyoruz, elimde olsa smf forumların çoğalması için yardımcı olmak isterdim ki yeni fikirler türesin.

Seyit replikacep.com

Smf nin öncelikle kullanılma oranını arttirmak için Xenforo daki gibi eklenti ve özelleştirilmiş temaların olması gerekir 
Hangi forum sitesine baksam hep sade yapı
Ama Xenforo  da baya etkileyici temalar ve eklentiler var

Smf  basit kaliyor buda ücretsiz oldugundan daha öncede dedim ücretli  olsun yada ücretli eklenti bölümü eklesin resmi siteye ve ücretli Premium tema bölümü eklensin o zaman smf hak ettigi degeri bulacaktır

Ucretli olursa eklenti ve tema geliştiricileri daha kaliteli eklenti ve tema yapma gayretlerine düşecekler

Benim görüşüm bu

ForumSever

@Replikacep kesinlikle katılıyorum, resmi sitede yayınlanmak için gönderilen mod ve temalarda biraz esneklik göstermek gerekiyor. Tema yapımcıları belirli kalıbın dışına çıkamıyor, bu da tema bölümünde sade ve keyifsiz tasarımların birikmesine neden oluyor. Ben resmi sitede güzel tema bulamıyorum maalesef.

Smf kendisi ücretsiz olarak devam etmeli ama dediğin gibi mod ve temalarda ücretli bir bölüm olmalı. Kazanç sağlamak daha gelişmiş mod ve temaların tasarlanmasına neden olacaktır. Xenforo gibi scriptlerin ücretli olmasından kaynaklı gelişmiş özellikleri var tabiki ama smf ile arasında çok büyük uçurumlar yok.

gevv

Quote from: Replikacep on April 26, 2022, 12:13:18 PMSmf  basit kaliyor buda ücretsiz oldugundan daha öncede dedim ücretli  olsun yada ücretli eklenti bölümü eklesin resmi siteye ve ücretli Premium tema bölümü eklensin o zaman smf hak ettigi degeri bulacaktır

Ucretli olursa eklenti ve tema geliştiricileri daha kaliteli eklenti ve tema yapma gayretlerine düşecekler

Site 2.1 versiyonuna geçtiğinden beri özelleştirme bölümünde  "Premium" eklenti ve tema seçenekleri var ama henüz kimse bir şey eklemedi
ElkArte is a modern, powerful community building forum software. https://www.elkarte.net/

Seyit replikacep.com

Quote from: gevv on April 26, 2022, 03:02:45 PM
Quote from: Replikacep on April 26, 2022, 12:13:18 PMSmf  basit kaliyor buda ücretsiz oldugundan daha öncede dedim ücretli  olsun yada ücretli eklenti bölümü eklesin resmi siteye ve ücretli Premium tema bölümü eklensin o zaman smf hak ettigi degeri bulacaktır

Site 2.1 versiyonuna geçtiğinden beri özelleştirme bölümünde  "Premium" eklenti ve tema seçenekleri var ama henüz kimse bir şey eklemedi

Evet siz söyleyince dikkatimi çekti  ama dediginiz gibi eklenti yada  tema yok
Malesef :(

Advertisement: