News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

metalar arasında ki ufak farklar ve hangi meta taglar olmazsa olmazdır?

Started by $$$_erenkoy, October 14, 2008, 07:20:08 PM

Previous topic - Next topic

$$$_erenkoy

Quote from: *erhan on October 18, 2008, 07:13:34 AM
Neyse Alper buldum aradığımı :)

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=230321.msg1557714#msg1557714
1.1.x versiyonlar için yukarıdaki ekteki paketi kurun

2.0 lar ise aşağıdaki paketi kurun
http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=1138

Kendime yükledim, mükemmel çalışıyor, müthiş birşey.

Demo linki..
http://www.thereptilefile.com/forum/index.php
Sağ tıklayıp konulara, bölümlere vs bakın :)

Edit: keşke google sayfaları indekslemeden önce şunu keşfetseydik, şimdi bekle anam bekle, açıklamaları değiştirmesi için. :)

Arkadaşlar bunu ben önce local hostta denedim kendi temamda çalışmıyor sadece default temada çalışıyor bunu kendi temamızda nasıl yapabiliriz bilen arkadaşlar bi yardım?

Yağız...

Temanınzın index.template.php dosyasında bulun:
<meta name="description" content="', $context['page_title'], '" />
Değiştirin:
<meta name="description" content="', !empty($context['meta_description']) ? $context['meta_description'] : $modSettings['meta_description'], '" />

Bulun:
<meta name="keywords" content="PHP, MySQL, bulletin, board, free, open, source, smf, simple, machines, forum" />
Değiştirin:
<meta name="keywords" content="', !empty($context['meta_keywords']) ? $context['meta_keywords'] . ', ' : '', $modSettings['meta_keywords'], '" />

$$$_erenkoy

MOD kardeşler bir şey soracağım meta keywords lü meta da (üstteki veya alta yazdım tekrar)

<meta name="keywords" content="', !empty($context['meta_keywords']) ? $context['meta_keywords'] . ', ' : '', $modSettings['meta_keywords'], '" />

konu başlığının kelimelerini keywordse tek tek virgüllerle ayırarak atıyor. (çok güzel )Sonrada başlığı komple atıyor (bence çok gerekli değil ama herkesin konu başlıkları farklı olabilir), en son da smf forum vs vs  kelimeleri atıyor

ACABA BAŞLIĞI AYRI AYRI ATIP ARKASINDAN DA DESCRİPTİONLU META DA Kİ GİBİ İÇERİĞİN (konunun) İLK KELİMELERİNİ BUNLARIN ARKASINDAN VEREBİLİRMİYİZ BU MÜMKÜN MÜ?

şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkürler

уιℓмαz

Güzel eklenti ama sadece resimden oluşan konularda description boş çıkıyor. Biraz düzeltilse daha kullanışlı olur.

Hoochie Coochie Man

@erenkoy
İsteğinizden hiçbirşey anlamadım, bir arkadaş daha ayrıntılı anlatırsa sevinirim.

@уιℓмαz
Bence modifikasyon mantıklı olanı yapıyor, yani konunun içinde hiçbir metin yok ise neden açıklama yazsın ki?
Ama şu var, ki çok sevdiğim bir özellik, konuda 30 tane resim olsun ve ardından 1 cümle metin olsun. Yine o metni bulup açıklamada gösteriyor. Yani kısaca bu kadarı bile bana yeterli :)
İnadına SMF 1.1.X

$$$_erenkoy

Quote from: *erhan on October 20, 2008, 05:54:21 AM
@erenkoy
İsteğinizden hiçbirşey anlamadım, bir arkadaş daha ayrıntılı anlatırsa sevinirim.

örneğin şöyle bir konu olsun

konu başlığı: Kuru fasülyenin faydaları
Konu içeriği: Yıllardan beri sofralarımızın vazgeçilmezi olan kuru fasülye pilavsız yenmez. Şimdiye kadar da bunu pilavsız yiyen ....

şimdi şu metaya göre

keywords = Kuru, fasülyenin, faydaları, Kuru fasülyenin faydaları, PHP, MySQL, bulletin, board, free, open, source, smf, simple, machines, forum

descriptions = Yıllardan beri sofralarımızın vazgeçilmezi olan kuru fasülye pilavsız yenmez. Şimdiye kadar da bunu pilavsız yiyen ....

ACABA ŞU MÜMKÜN MÜDÜR? DİYORUM (Bu Yapılabilir birşey gibi geliyor ama benim php ile aram yok iyi bilenler yapabilir diye tahmin ediyorum)

keywords = Kuru, fasülyenin, faydaları, Yıllardan, beri, sofralarımızın, vazgeçilmezi, olan, kuru, fasülye, pilavsız, yenmez, Şimdiye, kadar, da, bunu, pilavsız, yiyen, ....

BUNU YAPABİLMEK MÜMKÜN MÜ ?

Hoochie Coochie Man

Hımm anladım şimdi, sanırım en sağlıklısı bunu modifikasyon yazarına sormak.
İnadına SMF 1.1.X

Evo™

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=116686.0 buradakini uygularsan istediğini yapabilirsin gibime geliyor.
Örnek http://www.bisohbet.com/form/huzurevinden-mektup-t156094.0.html kaynağa bakarsan keywords senin istediğin gibi aynısını description içinde yaparsın metag'ınıda aşağıdaki gibi yaparsan sanırım olur.

<meta name="keywords" content=" '.$keywords_. ' -  ' .$description_. ' " />

4LP3RUZ1

Frozen frogs are back :(

$$$_erenkoy

Quote from: єνσℓυтιση™ on October 20, 2008, 07:42:58 AM

<meta name="keywords" content=" '.$keywords_. ' -  ' ' " />

Kardeş bu verdiğin metayı denedim yalnız hiç bir faydası olmadı acaba bu değişkeni (.$description_.) bir yerde tanımlamak mı gerekiyor bunun (.$keywords_. ) geçtiği yerler var ama bu yok  .$description_.

Yağız...

sqezzi

Quote from: /-\lperuzi on October 16, 2008, 09:54:42 AM
Aynen bu dediklerin oluyor aslında erhan

mesela bak: http://www.google.com/search?q=site%3Atoyotaclubtr.com&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a [nofollow]

bölümlere olan linklerde aynen o "merhaba ziyaretçi..." zımbırtısı var, ama aralarda konulara olan linkler de var, ilk mesaj description olarak çıkıyor ;)

Uzun zamandır bunun çözümünü arıyorum. Benim metataglar şöyle:

<meta name="description" content="', $context['page_title'], '" />
<meta name="keywords" content="'.$keywords_.'" />
<meta name="robots" content="all">

Sayfaların kaynak kodlarına baktığımda "description" bölümünde konu başlıklarını görüyorum, bunda bir sorun yok. Ama Google "description" satırında yazanı değil de "Hoşgeldin ziyaretçi" yazısını okuyor. Konulara olan linklerde de durum aynı.

Peki bu sitede nasıl "description" bölümümü okuyor: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&q=site:toyotaclubtr.com&start=20&sa=N [nofollow]

Bununla ilgli yazılanları  tekrar tekrar okuyorum, ama durumu çözemiyorum. Yol gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Hoochie Coochie Man

İnadına SMF 1.1.X

sqezzi

Öyle demeyin hocam, buradan anlayabildiğim kadarını uygulamaya çalışıyorum. Benim anladığım, bahsedilen şey metada konunun ilk mesajının özetinin yer alması. Benin metada description satırında konu başlığı yer alıyor. Anlamadığım şey metada konu başlığı değilde konunun ilk mesajının özetini olursa "merhaba ziyaretçi" yazıları kalkıyor mu, tıpkı toyotaclubtr.com [nofollow]'de olduğu gibi?

Konular bana biraz karmaşık geliyor, siz de "Fesupanallah!" deyince iyice anlaşılmaz oldu.

Hoochie Coochie Man

Ben neden öyle dedim, çünkü bizim işimizi hiç kolaylaştırmıyorsunuz, lütfen ama lütfen bizim gibi sizde araştırmaya gayret edin, sorununuzun çözümü 2 mesaj yukarıda belirtilmiş, ve hala aynı soruyu sorduğunuz için onu diyorum.
İnadına SMF 1.1.X

$$$_erenkoy

Alıntı yapılan: Yağız - Ekim 19, 2008, 05:38:41 ÖÖ
Temanınzın index.template.php dosyasında bulun:

Kod: [Seç]
<meta name="description" content="', $context['page_title'], '" />Değiştirin:

Kod: [Seç]
<meta name="description" content="', !empty($context['meta_description']) ? $context['meta_description'] : $modSettings['meta_description'], '" />
Yağız kardeşim ben metaları kullanıyorum gayet de memnunum. Bunların aynısını arşivde de yapayım dedim birşey olmadı. acaba arşive de böyle bir uygulama yapılabilir mi ?
kullandığım arşiv seninde katkın olan  Arşiv için seo (SEO4ARSIV)

Yağız...

arsiv.php dosyasında bulun:
function archive_header($title, $url)
{
global $boardurl, $context, $txt;

Değiştirin:
function archive_header($title, $url)
{
global $boardurl, $context, $txt, $modSettings;

Bulun:

<META NAME="Keywords" CONTENT=""/>
<META NAME="Description" CONTENT=""/>

Değiştirin:

$$$_erenkoy

Yağız hocam yaptım ama olmadı şimdi arsiv dosyalarını eke koyuyorum

Orjinal olan arşiv hiç düzenleme yapılmamış olan
Diğeri de senin vermiş olduğun kodları koyduktan sonraki hali
İlgilendiğin için teşekkürler

Yağız...

Normalde çalışması gerekiyordu. Kendi konusunda sorarsanız Badboy bulabilir.

$$$_erenkoy

Quote from: Yağız on October 27, 2008, 05:52:10 AM
Normalde çalışması gerekiyordu. Kendi konusunda sorarsanız Badboy bulabilir.

teşekkürler yağız hocam sordum takip etmek isteyen arkadaşlarda buradan bakabilirsiniz.

Advertisement: