News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

erothsh gia portal

Started by dj-niio, October 03, 2005, 04:39:10 AM

Previous topic - Next topic

dj-niio

kalhmera kai apo mena meta apo kairo phra kai ego thn apofash na allakso apo phpbb se smf to forum kai leo afou ekana pou ekana allagh na alakso kai to mkportal pou eixa mprosta kserete an yparxei kati alla antisthxo pou na yposthrizei smf sas eyxaristo olous  8)

sebastian


alitissa

afto tha sou isigoumoun ki ego, to joomla

yparxei episeis kai elliniko forum gia to joomla pou mporeis na pareis voithia kai nea gia ellinikes ekdoseis pou aforoun to joomla.

dyrer

Υπάρχει μεγάλη βάση υποστήριξη για το mambo/Joomla, από Έλληνες χρήστες οπότε πιστεύω ότι θα βρεις ότι χρειάζεσαι.

ΥΓ Προς το παρόν το mambo/Joomla είναι σχεδόν ίδια. Εγώ προτίμησα το Joomla

mandos

ego xtes girisa apo phpbb se SMF, kai gia portal dialexa to tiny portal, mou aresei para poly
to gegonos oti den einai portal alla expansion tou SMF tou dinei mia apisteyth (kat'emena) eyelixia

to palio mou site eixe virtuanews+phpbb2 (me diaforetikes database logo agnosths asymvatothtas)
to kainourgio site mporeis na to deis edo:

www.tio.gr (smf+tinyportal)
exei kai ellhnika alla den exo vrei ellhniko theme gia to tinyportal (den prolava.. :P)

Yngwiedis

Τα ελληνικά του TinyPortal έχουν δημιουργηθεί από μένα.
Κάποιο πλήρες ελληνικό theme όμως δεν υπάρχει.
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

#6
Ωραία Yngwiedis συγχαρητήρια.  :)
Θα χρειαστεί όμως αρκετή δουλειά για να ειπωθεί ότι είναι σωστή μετάφραση π.χ.
block=εμπόδιο ; :(
Ευτυχώς τα περισσότερα λάθη είναι στο αρχείο για την διαχείριση που δεν φαίνεται στο κοινό.

Ψάχνοντας στο site του Bloc για "greek" βρήκα εκτός από τα δικά μου για Ελληνικά buttons

Σχόλιο του Sebastion για τον WYSIWYG editor του TinyPortal http://www.tinyportal.net/smf/index.php?topic=1109.msg8560#msg8560

Το μήνυμα του Yngwiedis όπου έχει κάνει upload και την μετάφραση του http://www.tinyportal.net/smf/index.php?topic=867.msg10845#msg10845

Μήνυμα του Roi
http://www.tinyportal.net/smf/index.php?topic=1561.0 όπου ζητάει υποστήριξη για Ελληνικά. Συμπλήρωσα και εγώ εκεί, είναι ξεχωριστό θέμα, έβαλα και τα παραπάνω links.

Θα διαφωνήσω για το ότι δεν υπάρχει πλήρες θέμα στα Ελληνικά για το Tiny Portal. Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα αρχεία και τις διαφορές τους δεν βλέπω τον λόγο γιατί το default θέμα δεν θα είναι πλήρες, εφ' όσον μπουν τα Ελληνικά αρχεία και κουμπιά μαζί με τα επιπλέον ειδικά κουμπιά του TP

    forum.gif
    tpadmin.gif
    tpgallery.gif
    dlmanager.gif
    tparcade.gif

στο subdirectory default/images/greek
Τα παραπάνω κουμπιά θα αντιγραφούν από το subdirectory default/images/english

Το ίδιο ισχύει και για τις versions για TP των Apollo, Juno, Mercury and Helios (υπάρχουν πια Ελληνικά κουμπιά), και Black22 (δεν έχει κουμπιά). Επιπλέον ειδικά κουμπιά μπορεί να γίνουν εύκολα με τον Button Generator του Bloc.

Βέβαια η θεωρία πρέπει να επαληθευθεί και στην πράξη. Δεν ξέρω αν και πότε θα βρω χρόνο να δοκιμάσω το TP. Οποιος δοκιμάσει με βάση τα παραπάνω ας μας πει.

Α, mandos νάσαι καλά, μου έδωσες την απόδειξη στην πράξη, είδα ότι διόρθωσες και τα paths, τουλάχιστον των smileys ;) και πρόσθεσες και Ελληνικά. Δείτε εδώ
http://www.tio.gr/ Συνηθισμένο link
http://www.tio.gr/index.php?language=greek Με εντολή για Ελληνικά, λείπουν μόνο κάποια κουμπιά, όπως αναφέρεται παραπάνω
http://www.tio.gr/index.php?language=english Επαναφορά στα Αγγλικά

Το ίδιο θα ισχύει και για τα άλλα themes που αναφέρθηκαν. Μπορεί λοιπόν να πει κανείς ότι

Υπάρχουν αρκετά themes με πλήρη Eλληνικά για το TinyPortal .

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mandos

ta mercury kai Black22 themes deixnoun ellhnika sta menu tous epeidh opos eipe o agridoc den exoun gifakia
einai aplos keimeno (kati pou prosopika mou aresei kai san interface, kai einai praktiko gia osous mpainoun me pstn)

exei kapoies atelies vevaia, alla aytes kata kanona fainontai apo tous admins (px den deixnei me ellhnika to TPAdmin, mikro to kako)
se proth eykairia tha psaxo na ta diorthoso ayta, alla den einai kati pou me apasxolei kai toso
epishs to Quick Reply exei ellhnika (shmantiko ayto) opote se genikes grammes ena exellinismeno (to leo sosta?) forum einai thema merikon click

an katso na afieroso to xrono pou eixa afierosei sto virtuanews tha ftiaxo ena lightweight theme sta ellhnika
to vrisko xrisimo mias kai meta o kathenas mporei na to metatrepsei sta gousta tou me elaxistes allages

agridoc

mandos 5 μικρά αρχεία χρειάζεσαι να κάνεις upload (2 λεπτά) για να ολοκληρωθούν τα Ελληνικά στο default theme.

Το Mercury έχει κουμπιά, αν βλέπεις κείμενο στα Ελληνικά σημαίνει ότι χρησιμοποιείς Mozilla/Firefox, με τον MSIE όμως φαίνονται άδεια κουτιά.

Σχεδόν όλα τα themes του SMF μπορεί να ρυθμιστούν  από το "Ρυθμίσεις Τρέχουσας Εμφάνισης" να δείχνουν κείμενο αντί για κουμπιά. Εξαίρεση μερικά themes όπου το βασικό μενού είναι σε άλλο στυλ. Αν κάποις δεν ενδιαφέρεται για κουμπιά έχει στην διάθεσή του και στα Ελληνικά τα περισσότερα themes του SMF.

Το Black22 θέλει μια αντιγραφή του index.greek.php στο στο subdirectory languages και προσθήκη του
// texts from Black22 theme

$txt['bl22-pm']='ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΎΜΑΤΑ';
$txt['bl22-maintenance']='ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ';
$txt['bl22-unapproved']='ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΡΙΣΗ';
$txt['bl22-loggedin']='ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ';
$txt['bl22-replies']='ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ';
$txt['bl22-unread']='ΑΔΙΑΒΑΣΤΑ';


στο τέλος του αρχείου πριν από το
?>

Το 'ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΎΜΑΤΑ' είναι μετάφραση του 'PM' μπορείτε να το αλλάξετε, όπως και τα άλλα βέβαια.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mandos

exeis dikio gia to mercury, evala ta koumpia
kai eftiaxa kai plhres ellhniko set koumpion gia to default (gia to main page, loipoun merika akoma)

to Black22 eixe provlimatakia
to vrady tha tou valo tis allages pou mou eipes mpas kai pexei sosta
ostoso to gegonos oti exo kai TP epano to kanei na thelei merikes akoma merikes allages
alla nomizo oti ta eftiaxa sosta xtes

(ekana mia metafrash tou TP xtes, alla den einai teliomenh akoma)

Kraken

Καλό θα ήταν το SMF να είχε κάποιο portal σαν το phpBB (το phpBB plus πχ) αλλά δυστυχώς ακόμα.
Εγώ π.χ έχω δύο sites, στο ένα το joomla & SMF και στο άλλο είχα το phpBB plus με τα mods αλλά το άλλαξα σε SMF λόγω σταθερότητας και ασφάλειας.
Αλλά μπορεί κανείς να κάνει το δικό του portal εάν χρησιμοποιήσει το SSI. Εγώ το χρησιμοποιώ δοκιμαστικά και είναι πολύ καλό και έχεις και πολλές επιλογές.
Κάτι που ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο mod για downloads database?

agridoc

Γειά σου Kraken και χρόνια πολλά. Δες το Tiny Portal του Bloc
http://www.tinyportal.net/

Είναι ακόμα beta αλλά αρκετά σταθερό και στην νέα version έχει download manager, μάλλον με κατηγορίες (δεν πρόφτασα να την δω), αν και δεν νομίζω ότι θα είναι αυτό ακριβώς που ζητάς.

Δεν θα το συνιστούσα σε ένα αρχάριο ή σε ένα μεγάλο site με κίνηση προς το παρόν φαίνεται όμως ενδιαφέρον και απλό με πλήρη ενσωμάτωση στο SMF, στην ουσία είναι ένα MOD για SMF. Αξίζει όμως να το δοκιμάσεις σαν test και βλέπεις.

Μέχρι Φεβρουάριο - Μάρτιο το πολύ θα έχουμε και το SMF 1.1 σε σταθερή έκδοση, η 1.1 RC2 έχει ήδη δοθεί για test στα charter members. Πιθανόν και το TP να έχει φθάσει τότε σε ικανοποιητικό επίπεδο.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Kraken

Thanks για την απάντηση σου agridoc και χρόνια πολλά και από εμένα.
Ψάχνωντας, βρήκα το Enigma αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω μιας και έχω την 1.1RC ενώ αυτό υπάρχει μόνο για την 1.0.5.
Θα περιμένουμε λοιπόν για το Tiny ή κάποιο άλλο.

agridoc

#13
Nάσαι καλά Kraken.

To LSP Enigma το είχα υπ 'όψη μου από τον JaxDoug αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Δοκίμασα σήμερα την νέα TP version 0.8 με το SMF 1.1 RC2 (το νέο default theme του SMF έχει γίνει με επικεφαλής τον Bloc) που σήμερα δόθηκε σε όλους. Δεν έχει όλες τις βελτιώσεις, οι οποίες σίγουρα θα γίνουν, ο download manager όμως έχει κατηγορίες, εικονίδια, στατιστικά κ.τ.λ. και από εμφάνιση είναι πολύ ωραίο.

Πρέπει να εγγραφείς για να κάνεις download. To .75 δουλεύει και με το SMF 1.1RC1 αλλά θα σου συνιστούσα αν το .8 δεν είναι διαθέσιμο να γραφτείς beta tester και να το κατεβάσεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Yngwiedis

Quote from: agridoc on December 31, 2005, 01:00:46 PM
Πρέπει να εγγραφείς για να κάνεις download. To .75 δουλεύει και με το SMF 1.1RC1 αλλά θα σου συνιστούσα αν το .8 δεν είναι διαθέσιμο να γραφτείς beta tester και να το κατεβάσεις.

Βρε συ agridoc....
Εγώ είμαι εγγεγραμένος σαν beta tester στο site του Bloc αλλά την version .8 του TP δεν την έχω.
Που την βρήκες εσύ ;
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

Μου ήρθε ειδοποίηση με e-mail.

To Tiny Portal 0.8 beta Βρίσκεται σαν attachements στο
the Bloc Zone  »  Forum  »  Tiny Portal  »  Latest releases  »  TinyPortal v0.8_271205
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Yngwiedis

To board Latest releases δεν εμφανίζεται σε μένα.
Άρα λοιπόν να υποθέσω οτι ο Bloc δεν με έχει πια στην Beta Testing Team. Δεν μπορούσε να ενημερώσει τουλάχιστον ;
Τέλος πάντων...
AmityHost.com - The Affordable Host

agridoc

#17
Ο Bloc δεν έχει βγάλει άτομα από την λίστα.

Εχεις στείλει μήνυμα και εκεί και μάλιστα στην κατηγορία  Tiny Portal  »  Beta testing που είναι μόνο για  beta testers . Απ' ότι είδα εκεί φαίνεται ότι δεν το έχει στείλει σε όλους τους beta testers μέχρι να γίνουν κάποιες βελτιώσεις.

Δεν νομίζω ότι θ' αργήσει να δοθεί και στους υπόλοιπους. Πάει καλά, τo install του όμως θέλει λίγο δουλειά ακόμα, τώρα αρκετή δουλειά πρέπει να γίνει manual και με ψάξιμο.

Μάλλον εγώ βιάστηκα ν' ανακοινώσω το .8 μη γνωρίζοντας τα παραπάνω.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: