News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

SMF 2.1.0.

Started by Dzonny, February 09, 2022, 12:50:58 PM

Previous topic - Next topic

Dzonny

Poštovani članovi,

Simple Machines sa zadovoljstvom najavljuje zvanično izdanje dugo očekivanog SMF 2.1.

Ovo izdanje označava tranziciju branše SMF 2.1 u trenutno stabilno izdanje SMF-a. To znači da:

- SMF 2.1 je sada preporučena verzija za upotrebu na "live" forumima. Podstičemo sve korisnike da počnu da planiraju nadogradnju na SMF 2.1.
- SMF 2.0 ostaje podržan i nastaviće da dobija sigurnosne zakrpe u doglednoj budućnosti, ali ovo izdanje zvanično označava kraj daljeg razvoja 2.0. Objavićemo posebno obaveštenje za sve buduće promene statusa SMF 2.0. branše.



Značajne promene u 2.1 verziji

Promene između SMF 2.0.x i SMF 2.1 su previše obimne da bi se izlistale, ali evo nekoliko najvažnijih razlika:

    Nove funkcije za korisnike
        Novi WYSIWYG editor, SCEditor
        Upozorenja u realnom vremenu (alerts) pored obaveštenja putem mejla
        Nova podrazumevana (default) tema sa punom podrškom za mobilne uređaje
        Nacrti poruka (možete da sačuvate pisanje poruka, postova, i da nastavite kasnije)
        Pominjanje korisnika koristeći @ime
        Drag and drop za priloge (attachments)
        Prilozi se mogu ubaciti direktno u tekst posta
    Nove funkcije za moderatore i administratore
        Poboljšana administratorska kontrolna tabla
        Podrška grupama moderatora, ne samo pojedincima
        Mnoga bezbednosna poboljšanja, uključujući podršku za opcionu dvofaktorsku autentifikaciju.
        IPv6 podrška
        Usklađenost sa GDPR-om
    Nove funkcije za modifikacije i autore tema
        Ogromno proširenje broja dostupnih kukica za integraciju (hooks)
        Moćnije mogućnosti BBKoda
        Pozadinski zadaci
        Nove mogućnosti u paketu SDK


Ovde možete saznati više o mnogim novim funkcijama i promenama u SMF 2.1.


Kako instalirati novi SMF 2.1 forum

Možete da instalirate SMF 2.1 koristeći instalacioni paket  sa naše Download stranice.

Molimo pogledajte dokumentaciju za više detalja o instalaciji.


Kako izvršiti nadogradnju na SMF 2.1

Možete nadograditi na SMF 2.1 sa bilo koje prethodne verzije koristeći ,,Large Upgrade" paket sa stranice za preuzimanje.

Imajte na umu da će nadogradnja na SMF 2.1 ukloniti sve modifikacije koje ste instalirali na vašem postojećem SMF forumu i da SMF 2.1 nije kompatibilan sa custom temama dizajniranim za starije verzije SMF-a. Moraćete da instalirate nove verzije tih modifikacija i/ili tema nakon nadogradnje. Mnoge modifikacije i teme su već ažurirane od strane njihovih autora kako bi podržali SMF 2.1, ali svakako je preporuka da proverite njihov status pre instalacije na novi forum.

Molimo pogledajte dokumentaicju za više detalja o nadogradnji.


Ovim izdanjem želimo da iskoristimo priliku da prepoznamo trud i posvećenost svih ljudi koji su volonterski uložili svoje vreme da pomognu SMF projektu. Zahvaljujemo se svima, bivšim i sadašnjim saradnicima, koji su dali doprinos razvoju SMF-a tokom proteklih godina.


Hvala vam što koristite SMF!

Pozdrav,
Simple Machines Tim

pikeman

Lepe vesti! :)

Kako najbezbolnije izvršiti nadogradnju sa 2.0.19 na 2.1.0?

Dzonny

Uraditi backup svega (fajlovi + db), kreirati eventualno kopiju foruma u nekom odvojenom direktorijumu i bazi, izvršiti large upgrade tu, i vratiti ga u root (ili gde već koristite forum). Bar ću tako nekako ja :D
Ali backup obavezno.
I proverite da li ispunjavate sve uslove za novu verziju (tipa php, sql verzije i slično), pa pre početka nadogradnje ažurirajte najpre softver na serveru, ukoliko je to potrebno ;)

pikeman

Odradio sam apdejt. :D  Sada slede mnogobrojna podešavanja... :)

Dzonny

Bravo :)
Uradi recount, vidim da ti u statistici ne pokazuje dobre brojke  ;)

pikeman

Uradio sam ali i dalje nema promena. Kada se gleda kompletna statistika tu je sve u redu.
Problem je i logovanje, izbacuje grešku u iskačućem prozoru predviđenom za to.

Dzonny

Default tema (sam si prilagođavao boje) ili neka custom?
Neki modovi? Nešto u error logu? Koja je verzija php-a?

pikeman

Ne znam zašto pokazuje pogrešnu statistiku na početnoj stranici a u detaljnoj je sve kako treba.

Izmenio sam boje u default temi sa "Curve2 Color Changer" modom, sem njega za sada su instalirani još i Pretty URLs, Ad Managment i Simple Audio Video Embedder.

Kada isključim Pretty URLs logovanje je omogućeno, u protivnom se dobija ovo...





Tapatalk SMF 2.1 Plugin sam takođe testirao i ne radi.

pikeman

Verzija PHP-a je 7.4, ne znam iz kog razloga ne radi registracija novih članova?

QuoteDošlo je do greške
Nemate dozvolu da pristupite ovom odeljku

pikeman

Rešen problem sa Pretty URLs, postojala je greška u modu: https://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=146969.msg4110841#msg4110841 .

Ostalo je da rešim netačnu statistiku na početnoj stranici foruma i Tapatalk.

Dzonny

Jel ti registracija sada radi normalno?
Tapatalk je poslednju verziju u Januaru izbacio, može biti da ne radi sa final verzijom 2.1, nemam iskustva sa ovim modom (odavno ga ne koristim) pa nisam siguran, ali ne vidim da je bilo dodouše nekih prijava problema kod njih na support forumu, možda da pokušaš da pišeš tamo?
Što se tiče statistike, da li koristiš i koji nivo keširanja? Pokušao bih i da isključim keširanje pa da uradim recount opet, vidi da li će biti išta drugačije.
Takođe pokušaj i opciju "Find & repair any errors" možda je negde zapeo neki ID poruke ili teme pa je stao sa brojanjem iz nekog razloga..

Dzonny

Verujem da ste videli, izašao je i prvi patch za 2.1, dakle 2.1.1, koji popravlja problem sa 7.0 - 7.3 PHP verzijom koji je postojao, kao i mali problem sa Package Managerom, pa eto čisto da i to napomenemo.

pikeman

Registracija i dalje ne radi, na nju sam zaboravio. ::)

Neće da ispravi grešku u statistici, probao sam "Pronađi i popravi greške" i "Prebroj poruke na forumu i statistiku", sa i bez keširanja koje inače koristim na nivou 1 - memcached.

Ne koristim ni ja Tapatalk ali članovi foruma ga zahtevaju :D, pisao sam im preko forme "Support ticket" pa očekujem odgovor.

pikeman

Rešena registracija. :)  Iz nekog razloga morao sam da obrišem i ponovo postavim "Pitanja za potvrdu" da bi ta funkcija profunkcionisala.


Dzonny

Znači do njih je ipak :)

Onda ostaje problem sa sesijama kod tebe, rekao bih da je to neki usamljeni slučaj i da je povezan sa kaširanjem ili postavkama na serveru. Nemam ideju šta još možeš uraditi da ga pokreneš.

pikeman

Ne znam ni ja šta bi moglo biti, rešiće se već nekako... Bitno je da nova skripta sada radi dobro. :D

pikeman

Identičnu grešku ima i ovaj forum.


pikeman

Pisao sam i u ovoj temi: https://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=580695.0 .

Na svom forumu dobijam pogrešne podatke izlogovan i ulogovan, sa telefona ili kompjutera, dok na zvaničnom SMF forumu ulogovan dobijam netačne podatke a izlogovan tačne.

Dzonny

Izgleda da je to stvarno neki problem do tebe. Kod mene isto na ovom forumu stoje sasvim ok statistike, potpuno drugačije od tvojih sa slike.

EDIT: Ovo je izgleda problem sa jezikom, samo ne znam kako. Ako izaberem ovde Srpski jezik onda mi pokazuje kao tebi. Ostali jezici su dobri. Da li i na svom forumu imaš srpski kao default jezik? Proveri ako staviš eng da li se popravlja problem?
Gledam odmah u čemu može biti problem.

Advertisement: