News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Pretty URLs! hakkında bilgi ve nasıl kurulur?

Started by ferdi866, March 15, 2008, 09:57:00 AM

Previous topic - Next topic

Tanshaydar

Ben 0.8.4'ü yüklemiştim, linklerde çok sorun çıktı, Danii'ye sordum, 0.9'u yükle dedi, onda  ISO-8859-9 desteği var dedi. Ben de yükledim.

Şahsen çok memnunum; ama daha önceden 0.8.4'ü yüklemiş olanların 0.9'u yüklemeden önce DB'deki o iki pretty urls tablosunu silmesi lazım. Aksi takdirde yine sıkıntı olacaktır.

Demo site

Bu da demo link: http://forum.silenthilltr.com/silent-hill-haberleri/silent-hill-homecoming-avrupa-icin-resmi-kapak/

Hoochie Coochie Man

Ben zaten senin siteye bakmıştım. Güzel.. [konu dışı]oyundan ziyade filmini de çok beğendim..[/konu dışı]
Bak benim siteden 2 farklı link gönderiyorum pm ile, çok ilginç.. biraz garip değil mi?

Quote from: tanshaydar on September 15, 2008, 04:59:16 AM
ama daha önceden 0.8.4'ü yüklemiş olanların 0.9'u yüklemeden önce DB'deki o iki pretty urls tablosunu silmesi lazım. Aksi takdirde yine sıkıntı olacaktır.

Niye? Modifikasyonu silerken kendi kaldırmıyor mu?
İnadına SMF 1.1.X

Tanshaydar

Ben 0.8.4'ü kaldırdığımda benim DB'den kalkmamıştı ve 0.9'u onun üzerine yüklediğimde düzelmesi gereken hiçbir şey düzelmedi. Sonra DB'den o tablolaro kaldırıdıp yeniden yükledim bu defa düzeldi.

Ayrıca ÖM ile gönderdiğin linklere baktım da, onlar yeni açılan başlıklarda mı öyle oluyor yoksa eski başlıklar modu yükleyince o hale mi geliyor?

Çünkü kendi forumuma bakıyorum da, "tanışma"yı "tanisma" yerine "tanma" yapmış.
Yine aynı şekilde "hazırlıkları" olması gereken yerde "haz305rl305klar305" olmuş.

Yalnız dikkat ettim de bu tip birkaç hata, başlıkta birden fazla büyük harf kullanılmışsa oluşuyor (gibi)
Mesela başlık "Sxxx Hxx 2 Fxxxx Hazırlıkları" şeklindeydi. Yalnız yine başka bir başlıkta öyle olmasına rağmen onu bozmamış.

Bu konuda Danii'ye danışmak lazım, ben de anlamadım neden öyle oluyor. Ama yeni açılan başlıkların hiçbirinde böyle bir sorun ile karşılaşmadım.

Bu hatalar sıkıntı oluşturacaksa 1.0 sürümünün beklenmesini tavsiye ederim; ama ben bu haliyle de çok memnunum o yüzden yükledim.

Hoochie Coochie Man

Quote from: tanshaydar on September 15, 2008, 05:17:40 AM
Ayrıca ÖM ile gönderdiğin linklere baktım da, onlar yeni açılan başlıklarda mı öyle oluyor yoksa eski başlıklar modu yükleyince o hale mi geliyor?
Yok yeni açılan başlık değil. Daha önceden açılmış bir başlıktı o, daha dün yükledim modu, tarihe bakabilirsin.. Vede neredeyse 2-3 konuda gördüm onu..

Çünkü kendi forumuma bakıyorum da, "tanışma"yı "tanisma" yerine "tanma" yapmış.
Yine aynı şekilde "hazırlıkları" olması gereken yerde "haz305rl305klar305" olmuş.
Bak sendede oluyormuş. O zaman gerek yok yükseltmeye, aynı şey sonuçta..

Yalnız dikkat ettim de bu tip birkaç hata, başlıkta birden fazla büyük harf kullanılmışsa oluşuyor (gibi)
Mesela başlık "Sxxx Hxx 2 Fxxxx Hazırlıkları" şeklindeydi. Yalnız yine başka bir başlıkta öyle olmasına rağmen onu bozmamış.
Sanmıyorum, bunun bir örneği bende mevcut, yine o örneği de PM ile atıyorum sana..

Bu konuda Danii'ye danışmak lazım, ben de anlamadım neden öyle oluyor. Ama yeni açılan başlıkların hiçbirinde böyle bir sorun ile karşılaşmadım.
Biraz zaman geçsinde, sorabilirim sonra..

Bu hatalar sıkıntı oluşturacaksa 1.0 sürümünün beklenmesini tavsiye ederim; ama ben bu haliyle de çok memnunum o yüzden yükledim.
Benim için hiç sıkıntı yok, aynı şekilde bende çok memnunum, ancak insan demiyor da değil hani: Şu 2-3 konu da diğerleri gibi olsaydı ya :D
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

Quote from: tanshaydar on September 15, 2008, 04:16:05 AM
0.8.4 ile 0.9 arasındaki fark olabilir mi acaba?

0.9'da ISO-8859-9 desteği var, diğerinde yok.
Pretty URLs 0.9 (Snapshot 2008-August-17)   Snapshot

Bu paketde Turkce karakterleri desteklemek yerine  siliyor :D

Misal : Geçmiş - gemi olarak ceviriyor urlyi...

Pretty nin normal sürümüne subs una kücük bir kod ile bu sayfanin başlarında verildi rahatlıkla kurabilirsiniz.

Ancak bu önemli : (bu konuda buda mecvut) ISO 8859 - 1 ile açılmış konular da yani forumu Türkçe hariç diğer dillerde açılmış konularda geçerli değildir.Çevirmez.

Quote from: tanshaydar on September 15, 2008, 04:59:16 AM
Ben 0.8.4'ü yüklemiştim, linklerde çok sorun çıktı, Danii'ye sordum, 0.9'u yükle dedi, onda  ISO-8859-9 desteği var dedi. Ben de yükledim.

Şahsen çok memnunum; ama daha önceden 0.8.4'ü yüklemiş olanların 0.9'u yüklemeden önce DB'deki o iki pretty urls tablosunu silmesi lazım. Aksi takdirde yine sıkıntı olacaktır.

Demo site

Bu da demo link: http://forum.silenthilltr.com/silent-hill-haberleri/silent-hill-homecoming-avrupa-icin-resmi-kapak/

Sizinkindede sorun var arkadaşım =) 0,9 sürümü cevirmiyor yutuyor :D es geciyor yani örnek sizin forumdan

İstek / Şikâyet / Öneri => /stek-ikyet-neri/

Hoochie Coochie Man

Eee, çözüm var mı Alpay?

Neden bu tür 3-5 linki bu şekilde yapıyor da diğerini düzgün yapıyor.
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

Quote from: Hoochie Coochie Man on September 15, 2008, 05:48:51 AM
Eee, çözüm var mı Alpay?

Neden bu tür 3-5 linki bu şekilde yapıyor da diğerini düzgün yapıyor.

Yazılım olarak problem var tabi ki yeni sürümde danni ye bağlı (erende yardım ediyordu sanırsam Türkçe karakterler için(erene iletmek lazım))

Bak bir de: http://forum.silenthilltr.com/silent-hill-haberleri/homecoming-i231in-kapak-belli-mi/

walla normal ini kurup o iki kodu eklerse bence daha iyi bir verim olabilir. Secim kullanıcılara kalmış =)

Birde sürüm farklılıkları var benim başımada geldi bir forumumda 2,x sürümünde o iki kod ile sorun yokken bölüm ve konu başlıklarında 1,x sürümünde bölümlerde çevirmemişti...

Modifikasyon tam randumanlı değil Türkçe karkterler için.Bunu söylemek istemezdim ama ancak olan olaylar bu.

Tanshaydar

Evet bazı karakterleri yemiş; ama şu an yeni açılan başlıklarda bir sorun yok; yani sadece önceden açılmış başlıklarda hata veriyor ve ilginçtir ki eskiden açılmış başlıkların sadece bazılarında hata veriyor. Neye göre olduğu da belli değil.

Harf yemeye gelince, bölümlerde Türkçe karakter olunca harf yiyor evet. Benim bölüm isimleri genelde silent hill vs vs  olduğu için çok üzerinde durmadım; ama evet bu da bir sorun.
====

Peki UTF-8 kodlu Türkçe forumlarda böyle bir sorun var mı?

Alpay

Quote from: tanshaydar on September 15, 2008, 08:41:00 AM
Hayır herhangi bir problem yok =) Eğer veritabaniniz 10 MB geçmiyorsa utf-8 e geçmenizi öneririm.

Hoochie Coochie Man

Dediğin doğru yeni eklenen konular düzgün çıkıyor, denedim.
Hatalı olan bir başlığı tekrar yeni konu olarak açtım, düzgün çıktı.

Alpay bu 3-5 konuya çözüm bulabilir miyiz?

Senin bahsettiğin "Copy Topics" olayını anlayamadım. O mod konuları kopyalamıyor muydu? Bize ne gibi bi faydası olabilir ki?

Edit: Danii burada cevap vermiş, ancak o kadar çeviri yaptığım halde bunun çevirisini bulamadım..
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=146969.msg1708877#msg1708877
İnadına SMF 1.1.X

forsakenlad

Ben bir dönüştürücü yazmayı düşünüyorum, utf8 ve entity-->char dönüştürücüsü.
Eren "forsakenlad" Yaşarkurt
SMF Friend & Former Team Member

Tanshaydar

Quote from: Alpay on September 15, 2008, 09:33:16 AM
Quote from: tanshaydar on September 15, 2008, 08:41:00 AM
Hayır herhangi bir problem yok =) Eğer veritabaniniz 10 MB geçmiyorsa utf-8 e geçmenizi öneririm.

Danii de UTF-8'i şiddetle öneriyor. Ne var ki, DB 25 MB'ı geçti ve geçenlerde bir UTF-8 çevirme faciası yaşadım. Sanırım düzenlemeler bekleyeceğim.

Hoochie Coochie Man

Bende UTF-8 e geçmeyi düşünmüyorum, muhakkak bi facia yaşayacağımı biliyorum :)

Ya bu hatalı olan konular bende çok az. 3-5 tane. Deneme yaptım yeni konu açtım düzgün çıktı.

Acaba yeni konu açıp içeriğini oraya taşıma şeklinde bir taktik uygulayamaz mıyız?
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

Quote from: Hoochie Coochie Man on September 16, 2008, 02:47:02 AM
Acaba yeni konu açıp içeriğini oraya taşıma şeklinde bir taktik uygulayamaz mıyız?

Cevap vereyim (pmdede sormuştun)

İlk önce ilk yanıtda konuyu böl burdan itabaren diceksin
Konu çılız kalıcak :D Daha sonra içerigi kopyalicaksin ve yeni konu ile aynı başlıkta içerike açıcaksın
Akabinde sinan'in modifikasyonu konuyu başlatanı değiştir ile konuyu eski sahibine geçiriceksin sonra konulari birleştir ile diğer ayırdıklarını birleştiriceksiniz.

Ve sonra yine sinan in modifikasyonu ile konudaki tüm başlıkları değiştir ile yeniden düzenleyeceksiniz.

Sonuç olarak düzgün karakterleri aynı konudan yeniden yaratmış olucaksınız
Tek def avantajı açılma tarihi olucak =)

Benim aklıma gelen yöntem bu tabi ki bu sadece 3-5 bozuk karakterli varolan konular içindir =)

Hoochie Coochie Man

Quote from: Alpay on September 16, 2008, 09:29:24 AM
Cevap vereyim (pmdede sormuştun)

pm de baştan savma anlattığını sende biliyorsun yavrum :P :D
İnadına SMF 1.1.X

Tick Tock

Bunda ?actions problemini çözen biri oldumu ? Modu yeniden kurdum htaccess ide düzenledim konulara kategorilere girebiliyorum, resimler görünüyor fakat admin paneline profile vs. actions'dan muaf olduğu için giremiyorum, şu şekilde oldu forum/admin, forum/search ... Admin panelinde bunun bir seçeneği varmış fakat dediğim gibi panele giremiyorum.
Tek istediğim şu actions la açılan linklerin eski haline gelmesi.
Edit: Çözdüm, hallettim.Bu forumun en sevdiğim yanı soruyu sorunca aklıma cevabım gelmesi.
This is our time, we have you now, you are our great delight, scream to your god, who never hears a thing, he's not with you now, the time is right !

forsakenlad

İlk olarak google code'dan indirebileceğiniz sürümde (0.9) UTF-8 kullanmanıza gerek olmadığını belirtmek isterim. Dannii ile sadece Türkçe için UTF-8 olmadığı halde çalışabilme özelliği ekledik.

İkinci olarak yazmakta olduğum bir paket Pretty URLs moduna çok kötü yazılmış olan SMFSEO'daki birçok özelliği ekleyek (meta description, title, archive, sitemap).

Özgür

*eren extrasdaki arcade patchi arcade sürümlerinden hangisiyle çalışıyor? Birde türkçe yama yada benzeri birşey varmı 0.9 için ? Bahsettiğin paket çıktı mı çıkacak mı ;D allahım ne kadar çok soru sordum bir anda

0.9 gerçekten güzel olmuş benim dil sorunum yoktu ama bölüm urllerinin değiştirilebilmesi harika olmuş.
So Long

Hoochie Coochie Man

Peki bu 0.9 da bizim topluca 4-5 mesaj önce bahsetiğimiz sorun var mı eren?
Çok ilginç bir sorun. atıyorum (ı) harfini bir linkte olması gerektiği gibi (i) şeklinde gösteriyor ise, başka bir linkte (and305) şeklinde gösteriyor.
İnadına SMF 1.1.X

forsakenlad

O seninle alakalı Erhan. Mod ile değil, bazı karakterler veritabanına entity olarak kaydedilmiş, bunun en olası nedeni zamanında forum'da İngilizce dil dosyası kullanmış olman olabilir (senin veya mesajı gönderen kişi kim ise):

Advertisement: